SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Dijital Endüstri Çağında Lazerli Markalama Sistemleri

Yenilikçi Lazer İşaretleme Sistemleri İletişim Kurabilir Ve Daha İyi Yazıtipi Kalitesi Ve Daha Fazla Esneklik Sağlayabilir.

Lazer sistemleri, Industry 4.0'un heyecan verici çağından etkilenmez. Bunun nedeni, artık ağa bağlı üretim süreçlerinin önemli bir parçası olmasındandır. Gelecekte makineler aslında kendilerini organize edecekler.

 

Bu, lazer sistemlerinin iletişim kurabilmesi, akıllı olması ve tam otomatikleştirilmiş üretimle bütünleştirilebilmesi gerektiği anlamına gelir. Örneğin, LASYS 2018'deki katılımcılar bu amaca ulaşmak için çalışıyorlar. "Endüstri 4.0 anlamıyla lazer üretim çözümleri" bu açıdan önemli bir konudur. Lazer materyali işleme için uluslararası fuar olan LASYS, 5 - 7 Haziran 2018 tarihleri arasında Stuttgart Ticaret Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Fuar, farklı endüstrileri ve malzemeleri kapsayan, yenilikçi lazer sistemleri ve süreçleri ile birlikte hizmet veren lazerli malzeme işleme.
 
Industry 4.0, Akıllı Lazer Markalama Sistemlerine İhtiyaç Duyuyor
Evrensel bir araç olarak lazer, artık imalat sanayiinde önemli bir rol oynamaktadır. Yenilikçi lazer sistemleri gittikçe daha verimli ve daha ekonomik hale gelirken, uygulama alanları sürekli artıyor. Modern lazer işaretleme sistemleri artık yaygınlaştı. LASYS katılımcısı Trotec, Endüstri 4.0 alanında öncü bir firma. Trotec'deki Üretim Yönetimi Müdürü Alexander Jauker "Şu anda Speedy-flexx lazer gravür makinelerimizde ve lazer kesicilerde emme sistemlerinin tipik hata belirtilerinin erken tespiti üzerinde çalışıyoruz" dedi. Dördüncü endüstriyel devrimin amacı, akıllı, ağa bağlı üretim sistemleri vasıtasıyla verimliliği artırmaktır. Örneğin, kestirimci bakım 4.0, duruş sürelerini azaltacak ve böylece makinenin kullanılabilirliğini artıracaktır. "Lazer makinesinde ve emme sistemindeki sensörler, sıcaklık veya diferansiyel basınç hakkında bilgi sağlar Emme filtresinde aşınma ve yıpranma artışı ve emme sistemindeki kısa filtre duruşları kalıcı izleme yoluyla çabucak tespit edilebilir Hataları önleme veya düzeltme için gerekli önlemler arızalar otomatik olarak tetiklenebilir, "diye ekledi Jauker. Veriler SAP MII (Üretim İstihbaratı ve Entegrasyonu) modülüne gönderilir. Bakım mühendisi aynı zamanda bir bakım emri yaratır ve bakım mühendisi aynı anda e-posta yoluyla bir SAP uygulaması aracılığıyla bilgi alır. Kısa sürede gereken yedek parça da otomatik olarak sipariş edilir. Jauker'in özeti: "Trotec'te, kullanıcılarımızı daha karlı hale getiren lazer sistemi çözümleri geliştirmek istiyoruz, burada başlıca öncelikler verimlilik, esneklik ve en düşük toplam sahip olma maliyeti ... Bu yeni makine iletişim yöntemi tam olarak bu hedefleri destekliyor" dedi.
 
Tıbbi paslanmaz çelik aletlerin lazer işaretlemesi: kontrast oranı ve korozyon direnci iyileştirildi
 
Lazer markalama sistemleri, özellikle tam otomatik üretimde hayati öneme sahiptir. Bunun nedeni, bireyselleşmiş kitlesel üretim çok yönlüdür.
 
Bu, modern üretim ortamının birçok farklı ürün çeşidi ile karakterize edildiği anlamına gelir. Bu nedenle, bileşenlerin izlenebilmesi için bileşenleri işaretlemeniz daha önemlidir. Kullanılan malzemeye bağlı olarak gravür, materyal çıkarma, tavlama, boyama veya köpürme gibi lazer markalama yöntemleri bileşenlerin kalıcı olarak işaretlenmesini sağlar. Bu nedenle, örneğin hasar durumunda, net izlenebilirlik - yer ve üretim zamanı - sağlanmaktadır. Bu, bazı endüstrilerde, örneğin; otomobil endüstrisi veya tıbbi teknoloji.
 
LASYS katılımcı Trotec’in Speedy-flexx lazer gravür makineleri, CO2 lazeri ve fiber lazer ile donatılmıştır. Lazer kaynağını, objektifi veya odaklamayı manuel olarak değiştirmek zorunda kalmadan farklı malzemeleri bir iş adımında işaretlerler. Örneğin, akrilik veya cam ekonomik olarak bir lazer kullanılarak gravürlenebilir veya odun lazer gravürlerle dekore edilebilir. (Kaynak: Trotec)
 
Coherent-Rofin İş Geliştirme Müdürü Thorsten Ferbach, "FDA Yönergelerine tabi olan tıbbi ürünler için benzersiz cihaz tanımlamasının uygulanması, lazer markalama yöntemleri için yeni zorluklar ortaya koyuyor" dedi. 2018 yılının ortalarından itibaren, aletler, implantlar ve tıbbi sarf malzemeleri doğrudan açık bir endüstriyel kodla işaretlenmelidir. Ferbach, "Bu, tıbbi ürünün izlenebilirliğini sağlayacak, üretim süreçlerini optimize etmek için potansiyel yaratacak ve hasta güvenliğini önemli ölçüde artıracaktır" dedi. LASYS katılımcı Coherent-Rofin'in lazer markalama çözümleri, tıbbi paslanmaz çeliklerin doğrudan işaretlenmesinin biyouyumluluk ve korozyon direncine dikkat ediyor. Ferbach, "Bu durumda sıklıkla kullanılan temper markalama, yüzeyin korozyon direncini azaltıyor ancak PowerLine Rapid NX'i kullanarak" markalama, ultraashort darbe teknolojisini kullandığımız için materyalde herhangi bir ısı girişi olmadan gerçekleşiyor " Ayrıca açıya bakılmaksızın yüksek bir kontrast oranı elde ediyoruz "dedi. Coherent-Rofin uzmanına göre, medikal teknoloji sektörü, tampon baskı yerine lazer markalama kullanımı için büyük potansiyel taşıyor: "Daha yüksek yatırım maliyetlerine rağmen, bir lazer genellikle daha ekonomik.Teknik ürünler için çok daha az üretim kalitesi reddetti ve personel ve tüketim masraflarının büyük oranda düşürülmesi kısa bir süre sonra ilk yatırımı dengeledi.Fakat daha yüksek derecede esneklik henüz burada yer almadı. " Tıbbi teknoloji açısından LASYS 2018, ek bir vurgu yapacak: Spectaris, Optik, Tıbbi ve Mekatronik Teknolojileri için Alman Sanayi Derneği, 5 Haziran 2018'de "Tıbbi teknolojide lazerli materyal işleme" başlıklı atölye çalışmasına başlayacak.
 
LASYS katılımcı Trotec, MOPA lazerini tanıtarak metalleri ve plastikleri işaretleme fırsatlarının sayısını artırıyor: daha yüksek bir kontrast ile işaretlenmiş plakalar daha iyi okunabilirlik, siyah işaretli alüminyum (eloksallı) veya çelik üzerinde tekrarlanabilirlik. MOPA lazer kullanılarak geleneksel fiber lazere kıyasla daha kaliteli işaretler de daha hızlı gerçekleştirilebilir.
 
 
Lazer Markalama Sistemleri Neredeyse Her Malzemeyle Başa Çıkabilir
Lazer markalama sistemlerinin yüksek esnekliği, çeşitli özelliklerle gösterilir: lazer işaretleme, herhangi bir şekle ve içeriğe sahip olabilir. Tanımlama metinleri, sayılar, kodlar, semboller veya resimler ve boyutları bilgisayar yardımıyla hızla uyarlanabilir ve bireyselleştirilebilir. Lazer ışığı mürekkep veya yazdırma mürekkebinin yerini alıyor Hızlı hareket eden iş parçaları ile yazma işlemi "anında" gerçekleşir Bir lazerin yazamayacağı hiçbir malzeme yoktur Metal, plastik, seramik, cam, tekstil, ahşap, kağıt, deri veya meyve gibi organik maddeler. malzeme türüne göre farklı işaretleme yöntemleri ve katı hal lazerleri ve CO2 lazerleri gibi kiriş kaynakları kullanılır.Örneğin, LASYS katılımcı Buth Graviersysteme'den 355 nm dalga boyuna sahip olan UV lazer markalama sistemi plastikleri markalama için oldukça uygundur Buth Graviersysteme'nin CEO'su Andreas Buth ı: "Dalga boyu çok küçük spot çaplarına ve dolayısıyla karakter yüksekliklerinin 100 μm'den küçük olmasına izin veriyor. Yakından senkronize edilmiş endüstriyel üretim süreçleri için gerekli olağanüstü yüksek işlem hızları da mümkündür "dedi. CEO'ya göre cam veya seramiklerde yüksek pik güç ve termal tahribat olmaksızın çok iyi yazıtlar ve yapılar oluşturulabilir .BG FiberMark Mini, Buth ürün portföyüne yeni eklenen bir üründür Bu ürün, bir MOPA (Master Osilatör Güç Amplifikatörü) lazer sistemidir. "MOPA geleneksel Nd: YVO4 lazerin avantajlarını bir fiber lazer ile birleştiriyor: Yüksek tepe performansı ve yüksek yüksek çıktı gücü ve uzun çıkış ömrü ile ışın kalitesi "diyen Buth, CEO, 3 eksenli tarama sistemlerinin kullanılmasında lazer işlemenin geleceğini görüyor:" Bu durumda odak telafisi, hareketli genişletici lens ve odaklayıcı mercek kullanırken, tarayıcılar lazer ışını işleme alanının üzerine yönlendirir. 900 x 900 mm'ye kadar olan alanla işleme alanı, 2 eksenli tarama sisteminden çok daha büyük olabilir. Sadece 3 eksenli tarayıcılar içeren lazer markalama sistemleri tedarik ediyoruz. "
 
LASYS 2018, tüm endüstriler için farklı lazer uygulamaları içeriyor
Lazer malzeme işleme sistemlerinin uygulama alanları, sadece Stuttgart'daki LASYS 2018'deki lazer işaretlemeyle ilgili değildir; aynı zamanda lazerle kesim, kaynak, yapılandırma, delik açma, temizleme, sertleştirme ve montaj gibi geniş görev yelpazesini de temsil eder Endüstriyel. Makine mühendisliği endüstrisi, motorlu kara taşıtları inşası, elektrik ve elektronik endüstrisi, optik sanayi, tesis ve aparat imalatı, metal işleme ve işleme endüstrisi, medikal teknoloji, plastik sanayi, alet ve kalıp üretimi ve yarı iletken endüstrisinin temsilcileri LASYS 2018'de tam olarak yerinde olun.Üretim problemleri için çözüm bulma fırsatı bulamayacak ya da lazerlerin kullanımı için yeni fikirler olacak, ayrıca geniş kapsamlı eşlik eden programda bilgilerinizi yenileyecekler.
 
Ultraashort darbe teknolojisi sayesinde, LASYS katılımcı Coherent-Rofin’den PowerLine Rapid NX, materyalde ısı girişi olmaksızın işaretleme gerçekleştiriyor. Avantajları: tıbbi implantlar ve aletlerle daha yüksek korozyon direnci ve daha yüksek kontrast oranı açıya bakılmaksızın. 
 

 

Paylaş Tweet
236 kez okundu
FUARLAR
Bursa Endüstri Zirvesi Ekonomiyi Canlandırdı
Metal Ve Saç İşleme Teknolojileri, Kalıp Yan Sanayi Ve Otomasyon Sektörlerinin Tüm Paydaşlarını Tek Çatı Altında Bir Araya Getiren Bursa Endüstri Zirvesi, Bu Yıl Bü DEVAMI...
Plast Eurasia İstanbul 2017’Ye Dünya Büyük İlgi Gösterdi
Tüyap Tarafından Pagev (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme Ve Eğitim Vakfı) İşbirliği İle Düzenlenen Plast Eurasia İstanbul 2017, 27.Uluslararası İstanbul Plastik End&uu DEVAMI...
Metav 2018: Üretim Teknikleri İhtisas Fuarı
Frankfurt Am Main Kentinde Yerleşik Alman Takım Makineleri Üreticileri Birliği (Vdw)/ Fuar Direktörü Christoph Miller’in 10 Kasım 2017 Tarihinde İstanbul’da Düzenlen DEVAMI...
Paintexpo Rekor Kırıyor
Boyama Ve Kaplama İşlemleri Söz Konusu Olduğunda Hem Fason Çalışan Boyacılar Ve Hem De Kendi Bünyesinde Boya Yapan Firmalar İçin, Bir Yandan Sürecin Kalitesini, Ür DEVAMI...
Hk Isıl İşlem Kongresi Ve Fuarı Gerçekleşti
HK 2017 Almanya’nın Köln şehrinde 25-27 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Fuar kısmında Türkiye’den Sistem Teknik A.Ş., 3E end.Müh. ve Osaka firmaları stantlı katılır DEVAMI...
Santri̇füj Döküm Yöntemi̇ İle Si̇li̇ndi̇r Gömleği̇ Üreti̇mi̇ İçi̇n Foseco’nun Spuncote Sp Boya Serisi
Foseco, Santrifuj Döküm Yöntemi İle Silindir Gömlekleği Üretiminde Kullanılabilen Spuncote Sp Boya Serisini Sizlere Sunmaktadır. Bu boyalar, özellikle silindir g&o DEVAMI...
Parts2clean 2017 (24-26 Ekim)Stutgart Fuar Alanında Gerçekleşti
Endüstriyel Parçalar Ve Yüzey Temizleme Parçaları2clean Serisinin 15. Kez Tarihinin En Büyüğü Ve Katılım Açısından En İyi Arasında Yer Aldı. Almanya DEVAMI...
Euroguss 2018 Rezervasyonları Doldu
Euroguss, 16 İle 18 Ocak 2018 Arasında Nürnberg Fuar Merkezinde Gerçekleştirilecektir. Yaklaşık 600 Katılımcı Ve Beklenen 12.000’Den Fazla Sektör Ziyaretçisi İle T&uum DEVAMI...
Nürnberg Euroguss 2018 Fuarı İçin Basın Turu Gerçekleştirdi
16-18 Ocak 2018 Tarihleri Arasında Düzenlenecek Nürnberg Euroguss Fuarı İçin 17-18 Ekim Tarihlerinde Almanya’nın En Eski Liman Şehri Hamburg’da Dünyanın Değişik &U DEVAMI...
Aluexpo 2017, Katılımcı Ve Ziyaretçiden Yine Tam Not Aldı”
5. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina Ve Ürünleri İhtisas Fuarı Aluexpo 2017,  5-7 Ekim Tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’ Nde Gerçekleşti.   DEVAMI...
Metal İşlemede Dünyanın Öncü Fuarı Emo Hannover’de Gerçekleşti
Metal İşlemede Dünyanın Öncü Fuarı Olarak Emo Hannover, İmalat Teknolojisinin Tam Spektrumunu Sunar: Takım Tezgâhları, İmalat Sistemleri, Hassas Aletler, Otomatik Malzeme Akışı DEVAMI...
Maktek İzmir’den 250 Milyon Dolarlık İş Hacmiyle Sektöre Taze Kan
Maktek İzmir 2017, Yüzlerce Tezgah Ve Makina Satışı Ile Sektörü Canlandırdı Türkiye’nin Ve Dünyanın Makine Devlerini Ağırlayan Maktek İzmir Fuarı, Beklentileri Ka DEVAMI...
Birinci Sınıf Müşteri Bağlantıları Ve Değerli Projeler
“Yalnızca Çapak Alma Sorununa Çözüm Arayan Ya Da Optimize Yüzeyler Elde Etmek İsteyen Ziyaretçiler Geliyor Bu Fuara.” 10 İla 12 Ekim 2017 Tarihleri A DEVAMI...
Mükemmel Plastik Yüzeyler İçin Kaplama Çözümleri
7. Uluslararası Kaplama Teknolojileri Fuarı 17-20 Nisan 2018 tarihinde Karlsruhe, Almanya’da düzenlenecek Plastik yüzeylerin kaplamasında bir taraftan maliyet baskısının artması DEVAMI...
Hexagon Manufacturing Intelligence HxGN LIVE 2017’de Las Vegas’ta Potansiyelini Gözler Önüne Serdi
Hexagon manufacturing ıntelligence haziran ayında geçen hafta hxgn lıve 2017’de dünyanın her yanından katılımcıları las vegas’taki manufacturing ıntelligence kulvarında konf DEVAMI...
MAKTEK, 2017’DE İZMİR’de
  Yıllardır istanbul’da başarı ile düzenlenen maktek avrasya fuarı, 2017’de izmir’de! Makina sektörünün en büyük buluşması maktek fuarı DEVAMI...
DEBURRINGEXPO – MÜKEMMEL YÜZEYLERİN OLUŞTURULMASINDA SON TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER HAZIR
2. Çapak Alma ve Polisaj Teknolojileri İhtisas Fuarı  10.–12. Ekim 2017 Tarihlerinde Karlsruhe’de Gerçekleşecek .   Günümüzde ve özel DEVAMI...
Parts2clean 2017’De Ele Alınması Gereken Yeni Temizlik Zorlukları
En Son Teknoloji Temizleme Çözümleri İle Rekabette Önde Olma   Otomobil endüstrisi, bileşen tedarik endüstrisi, tıbbi teknoloji, mekanik mühendisli DEVAMI...
Hannover Messe 2017 “ Endüstri 4.0” Temalı Fuar Gerçekleşti.
Hannover, Almanya. Deutsche Messe Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Jochen Köckler, "HANNOVER MESSE 2017'yi uygun bir şekilde özetleyen daha fazla katılımcı, daha fazla &cc DEVAMI...
Metef 2017: Katılım Sayısı Artışıyla Birlikte Zengin ve Kalifiye Bir Fuar
21-24 Haziran 2017 Tarihleri Arasında On Birinci Metef  Veronafiere’de Düzenlenecek. Alüminyum, Yenilikçi Metaller, Döküm Teknolojileri Ve Ekipmanları İç DEVAMI...
WIN EURASIA METALWORKİNG, AVRASYA’DA SATIN ALIMCILARIN BULUŞMA NOKTASI OLDU
Wın Eurasıa Metalworking Başarılı Geçen 4 Günün Ardından, Tüm Metal İşleme, Yüzey İşlem ve Kaynak Teknolojilerini Bir Araya Getiren Avrasya'nın En Önemli Ticari DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM