SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
MISAD Yönetimi’nin Şu Ana Kadar Yaptıkları ve Gelecek Planları

 

Dergimizin bu sayısında İnsa Isıl İşlem Genel Müdürü ve MISAD Yönetim Kurulu Başkanı Koray Yavuz ile Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği olarak sektöre katkılarını ve Isıl İşlem sektörünün geleceğini konuştuk.
 
Sayın Koray Bey, İnsa firması olarak uzun yıllar Türk sanayisine hizmet veren bir aile şirketi olarak öncelikle bize kendinizi ve firmanızı anlatır mısınız?
 
İnsa ısıl işlem firması endüksiyon ve kontinü fırında ıslah işlemleri yapan bir firmadır. Babam Faik YAVUZ 1979 tarihinde İstanbul Kartal’da firmamızı kurmuş ve kısa bir süre sonra daha büyük ve donanımlı olan İmes sanayi sitesine taşınmıştır. 1995 yılında babamızın vefatı ile zaten bir fiil çalıştığımız firmanın tamamen yönetimini abim ile birlikte ele aldık ve 2003 yılında 2.500 m2 kapalı alana sahip bulunan yeni fabrika binamıza geçtik. Yeni fabrika binamıza taşındıktan sonra daha çok kalite kontrol ve otomasyon yatırımlarına ağırlık verdik. 
 
Koray Bey, bildiğimiz kadarıyla siz sektöre paralel olarak dernek, oda gibi organizasyonlarla çok iç içe çalışmaktasınız, katılmış olduğunuz organizasyonlar hakkında da bilgi verebilir misiniz lütfen?
 
Evet, açıkçası bizi bugünlerimize getiren ülkemize ve de sanayimize faydalı olmak için sivil toplum örgütlerine bizim neslin daha çok katılarak vatan borcunu yerine getirmesi gerektiğini düşünmekteyim. 
 
Bu bağlamda geçmiş dönemde Atıcılık ve Avcılık Federasyonunda denetim kurulu üyeliği yaptım. 4 senelik görev süresi bittikten sonra ise aktif olarak İstanbul Sanayi Odası 29.Komite Başkanlığını, İstanbul OSB Geliştirme ihtisas Kurulu üyeliğini ve de kısa adı MISAD olan Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneğinin 4.Dönem başkanlığını yapıyorum, bunların yanı sıra aynı zamanda da Metalurji Mühendisleri Odası üyesiyim.  
 
 
 
Uzun yıllar  Türk Isıl İşlem sektörüne hizmet veren birisi olarak. Isıl İşlem sektörünün gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?
 
1763 yılında buharlı makine icadıyla başlayan dünyadaki sanayileşmeye Osmanlı temkinli yaklaşmıştır. Matbaanın ülkemize geç gelişi, sanayileşmeye duyarsızlığımız maalesef yakın zamana kadar devam etmiştir. Batının 250 yılda geldiği ve her aşamasında toplumsal değişimlerin yaşandığı ‘’sanayi devrimi’’ ne yazık ki ülkemize çok geç kalarak yola çıkmıştır. Sanayi devrimi ülkemizde 1980 sonrasında etkin olarak yaşanmaktadır. Genellikle yurtdışından ithal makinelerle yapılan üretim gelişmekte, fakat işgücü niteliği aynı hızda gelişememektedir.
 
1980 yılarından itibaren Türk sanayisinde ki gelişmeler sürecinde Isıl işlem konusun olmazsa olmazların içinde olan bir sektör oldu.  Değişik yöntemlerle imalatı yapılan parçaların ısıl işlemi doğru olmaz ise, ne bir otomobilin ilerlemesi, ne bir uçağın uçması, ne de bir makinenin çalışması mümkün değildir.
 
Dolayısı ile ülke sanayimizin olmazsa olmazı ISIL İŞLEM dir ve herhangi bir kriz anında, savaş anında en kritik sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle gündem ile paralel olarak her an gelişme sağlayan sektörümüz, şu anda Savunma Sanayii, Uçak Sanayii, Otomotiv Sanayii ve Makine imalat Sanayii konularında yüksek bir ivme ile teknolojisini geliştirmektedir. Bu nedenle derneğimiz kanalı ile sesimizi duyurmak istemekteyiz. Sektörümüzün önemi anlaşılmalı ve devletimiz tarafından koşulsuz koruma altına alınıp, desteklenmeli sahip çıkılmalıdır. 
 
 
 
 
Türk Isıl İşlem sektörünün yatırımları ve ülke ekonomisine kazandıracakları nelerdir?
1940 yıllarında ilk Karaköy’de başlandığı söylenen sektör, 1950 yıllarından itibaren fason iş yapan küçük işletmelerde banyolara daldırma yöntemi ile ısıl işlem yapan firmaların katılımı ile sayısı bir elin parmakları kadar olamamıştır. Daha sonra 1980 yıllarından itibaren hem işletme sayıları artmış hem de yeni teknolojilere yatırımlar başlamıştır. Ayrıca Isıl işlem sektörü İstanbul dışında sanayi olarak gelişme sağlayan tüm yerleşkelerde bulunmaktadır. Isıl işlem prosesi çok önem arz eden bir konudur. Gerekli olan bilgi donanımınız ve ekipmanınız yoksa yaptığınız işinde bir anlamı yoktur.
 
Üretilen her parçanın mukavemetinden siz sorumlusunuzdur. Malzemenin yapısına göre işlem yapmanız gerekiyor ve buna göre çalışmayı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yanlış yapılan işlem parçanın kullanıldığı araçta sorun yaratacaktır.  Bundan dolayı Isıl işlem sektörü yaptığı yatırımlar ve işlerle ülke ekonomisine her zaman bir katma değer yaratmıştır. Fakat derneğimiz kurulana kadar Isıl işlem sektörünün can alıcı bir proses olduğu, ihtiyaç sahibi firmalar tarafından anlaşılamamıştır.
 
Türk Isıl İşlem sektörünün İhtiyacı olan sivil toplum örgütü MISAD ne zaman nasıl kuruldu. Gelişim sürecini anlatır mısınız?
 
2007 yılında sektörün ileri gelen kişilerinin talebi ile Türk sanayisinin gelişiminde yayıncılık ve mühendislik bilgisiyle hizmet veren Prestij Yayıncılığın kurucusu ve metalürji sektörünün İlk dergisi Metal Dünyası dergisinin sahibi Kenan Anıl’a ısıl işlem sektörünü bir araya getirme görevi verilmiş. 2 dönem yani 4 yıl başkanlık görevi sırasında Isıl İşlem sektörünün tanınırlığını gerçekleştirirken sektörün standartları oluşturulmuş ve Meslek Yeterlilik Kurumu tarafından sektör olarak 7.sırada kabul edilmiştir. Hazırlanan sektör kitabıyla Milli Eğitim bakanlığınca kabul edilerek Meslek liselerinde okutula bilirliği sağlanmış ve Meslek lisesinde dal oluşturulmuştur.
 
Böylece Bayrampaşa İnönü  Endüstri Meslek lisesi MISAD tarafından pilot okul seçilerek işadamlarının bağışlarıyla bir tesis oluşturulmuştur. Şimdi bu bölümden mezun olan 70 in üzerinde öğrencimiz bulunmaktadır. Ayrıca uluslararası IFHTSE birliğine de MISAD üyeliği gerçekleştirilmiştir. Kısa sürede bürokratik bütün işler gerçekleştirilmiş ve böylece Isıl işlem sektörünün sanayide ki yerinin anlamı oluşturulmuştur. 3. dönem  Alman Isıl İşlem sanayicileri derneği ile dostlukları oluşturmuş ve karşılıklı olarak ziyaretler gerçekleştirilmiştir. 
 
Sizin yönetim sıranızda neler yaptınız ve neler yapmayı planlıyorsunuz?
 
4. dönem olarak bizde yapılan bu çalışmaların üzerine biraz daha neler koyabilirizi düşünerek yola çıktık. Öncelikle üye sayısını artırmak adına çalışmalar yaptık. 37 üye ile başlayan derneğimiz biz yönetime geçtiğimizde 28 üye kalmıştı. Yaptığımız çalışmayla şimdi üye sayımızı 53’e çıkardık. 
 
Gelenek haline gelen Almanya ziyareti ve uzun yıllardan beri yapılan ısıl işlem fuar ve kongresine katıldık. Yakın zamanda gerçekleştireceğimiz Amerika gezimiz olacak. Sektör temsilcilerini bir araya getirip birbirlerini tanıma ve tartışma ortamı yaratacak toplantı ve iftar yemekleri düzenledik.
 
Sektörümüzün yaşadığı iş tanımı ve tehlike sınıfı konusunda ki sorunları çözmek adına bir komisyon oluşturarak bakanlıklarda görüşmeler başlattık. Üniversitelerde meslek tanımını yapmak ve öğrencilerimize sektörümüzü tanıtmak için bir dizi ziyaretler ve paneller oluşturduk. Özellikle üye firmalarımızın faydalanabileceği sektör tanımını ve mevzuatlarını oluşturuyoruz. 
 
Merkezimizi Anadolu yakasına taşıyarak sekretaryayı güçlendirmek adına da Sefa arkadaşımızı bünyemize kattık ve sinerji yaratması adına dernek logomuzu değiştirdik.
 
Önümüzdeki dönemde Hasçelik firmasına, Makine Kimya Endüstrisi firmasına, Ekim 2015 tarihinde ABD de Dünya’ nın en büyük ısıl işlem fuarına ve ABD deki Ford, inductoheat, TS Springfeld, Ald, gibi ısıl işlem ile ilgili sektör lideri firmalara ziyaretler programladık.
 
Türk sanayisi gelişirken Dernek olarak bu gelişime ayak uydurmak adına ne gibi kararlar aldınız?
Isıl İşlem sektörünün standartları dışında değişen uluslararası normlar konusunda çalışmalar yapıyoruz. Kısa sürede bu konuda üyelerimizi aydınlatma adına bir dizi toplantılar ve seminerler gerçekleştireceğiz.
 
Türk Isıl İşlem sektörünün standartları konusunda ne gibi çalışmalar yaptınız?
Zaten önceki yönetimdeki arkadaşlar bu konuda iyi bir çalışma gerçekleştirmişler. Bizde oluşturduğumuz komisyonla bunu daha da genişleteceğiz. 
 
Bu arada MISAD’ın kuruluşunda emeği geçen tüm arkadaşlara öncelikle Kenan Anıl’a teşekkür ederiz. Sivil toplum örgütleri iyileştirme adına kurulan ve fedakârlık isteyen bir olgu olduğu için daha yapacak çok işlerimiz var. 
 

Paylaş Tweet
2253 kez okundu
RÖPORTAJLAR
FIRIN, YEDEK PARÇA ve ÖZEL YAZILIMLARIMIZLA ISIL İŞLEM SEKTÖRÜNDE BÜYÜYEREK HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.
2019 Yılında türkiye’nin ilk ve tek runtime scada yazılımı eagleye rsd kullanıcılarla buluşacak.   Sektörde uzun yıllardır hizmet veriyorsunuz, çözümle DEVAMI...
INDUCTOTHERM TÜRKİYE, YÜZÜNÜ YURTDIŞINA DÖNÜYOR!
DÜNYANIN EN BÜYÜK İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ ÜRETİCİSİ INDUCTOTHERM, VAKUM ERGİTME VE VAKUM ISIL İŞLEM SİSTEMLERİ ÜRETİMİNE START VERİYOR. INDUCTOTHERM GENEL MÜDÜ DEVAMI...
Metalografi Cihazlarında Çeyrek Asırı Geride Bıraktı
  Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz ?   METKON, 1993 yılında  Genel Müdürümüz Sn. Serdar YAVUZ tarafından,Bursa-Demirtaş Dumlupınar Organize DEVAMI...
ENERJİDEN KAR EDİYORUZ HEM MÜŞTERİMİZ HEM ÜLKEMİZ KAZANIYOR
Bize biraz Acar Teknolojik Sistemlerden ve kendinizden bahseder misiniz?   Ben 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun old DEVAMI...
iWork Better İle Yeni̇ Nesi̇l Şi̇rket Yönetimi
    Bilinen Birçok Dijital Çözüm ve Yönetim Sistemi, Teknoloji Tarihinin Epey Arka Sayfalarında Kaldı. Artık Her Gün Daha Da Dijitalleşen D& DEVAMI...
ZW3D, Ata Kalıp’tan Tam Not Aldı
BU SAYIMIZDA ATA KALIP’TAN CAD/CAM UZMANI TARKAN MORKOÇ İLE RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK. SEKTÖRDE ÖNCÜ VE UZMAN KADROSU İLE MÜŞTERİLERİNE HİZMET SUNAN GRUP DEVAMI...
“Yeni Pazarlarda Çözümlerimizi Sunmak için Çaba Sarf Ediyoruz
12 Yıldır Isıl İşlem Sektöründe, Yaptıkları Fırın Kontrol Sistemleri Ve Özel Yazılımlar İle Hizmet Veren 3E Endüstriyel Mühendislik Genel Müdürü Gökhan DEVAMI...
“Global Krizleri Atlatabilmek İçin Daha Çok Dış Pazarlara Doğru Açılmak Gerekiyor”
Ankiros Fuarı Esnasında İtalyan Dış Ticaret Ve Tanıtım Ajansı Başkanı Aniello Musella İle İtalya - Türkiye Sanayi İlişkileri Üzerine Bir Röportaj Gerçekleştirdik. İtaly DEVAMI...
“Satış Yapmak Hiçbir Zaman Bizim İçin Tek Başına Bir Hedef Olmadı”
MTC Metalurji Dış Ticaret Müdürü Ahmet Çağlar İle Firmanın Hedefleri ve Ürün Çeşitleri Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdik.   Sa DEVAMI...
İbrahim ANIL "Metalurji Sektörünün Hızlı Gelişimi Fuarlarımıza da Yansıdı"
  Bu Sayımızda, Ankiros Genel Müdürü İbrahim Anıl İle Fuarların Geldiği Süreci ve İleriye Dönük Planları Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdi DEVAMI...
“Türk Isıl İşlem Sektörü Bilgi, Kalite, Proses Kabiliyetleri Gibi Konularda Oldukça İyi Durumda”
Bu Sayımızda, Sarvion Genel Koordinatörü Cihan Balaban İle Sarvıon Firmasının Oluşumu, Türkiye Yapılanması ve Gelecek Hedefleri Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdik. &nbs DEVAMI...
AMB 2016 Takım Tezgahları Dijitalleşiyor
Geleceğin Makineleri Nasıl Olacaktır? Bu Sorunun Cevabını Rwth Aachen Üniversitesi Takım Tezgahları Laboratuvarı Müdürü Ve Takım Tezgahları Kürsüsünün Sahibi DEVAMI...
Demisaş Genel Müdürü Hakan YAŞAR ile TPM Ödülü Üzerine Röportaj
  Demisaş Hayata Geçirdiği Tpm Uygulamalari İle Japonya’dan “Mükemmellikte Süreklilik Ödülü’nü Alan Avrupa’nin İlk Dö DEVAMI...
İbrahim Bağış: “Kobilere Desteğin Artması ve Yeni Projelere Yönlendirilmesi Gerekiyor.”
Endüstriyel Cihazlar Sektörünün Önde Gelen Firmalarından An-Ka Analiz’in Genel Müdürü İbrahim Bağış İle Bir Söyleşi Gerçekleştirdik. &n DEVAMI...
Celil HEKİMOĞLU “Hekimoğlu Döküm Trabzon’da Sanayi Anlamında En Önde Gelen Markadır”
Döküm sektörünün önde gelen kuruluşlarından Hekimoğlu Döküm’ün İcra Kurulu Başkanı Celil Hekimoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik. DEVAMI...
Alseko Group; “Yurtiçinde ve Yurtdışında Kalıpçı Dostu Olarak Anılmak İstiyoruz”
52 binden fazla ziyaretçi ile rekor bir katılım gören fuarda en aktif firmalardan biri de Alseko Group oldu. Bünyesinde birbirine entegre olan 4 firma ile fuarda yer alan firma sek DEVAMI...
Sabahattin ÖZEN
Inductotherm Isıtma Ürünleri Satış Müdürü olan metalürji sektörünün deneyimli ismi Sabahattin Özen ile keyifli bir söyleşi gerçekleştir DEVAMI...
DMG MORI Open House Fatih GİRİT ile Röportaj
Teknoloji devi DMG Mori firmasının Türkiye temsilciliği 2-5 Aralık 2016 tarihlerinde İstanbul Ferhatpaşa’daki merkezinde sektör profesyonellerine yönelik ‘Open House&rsqu DEVAMI...
Faruk ÖZKENT “50 yıldan fazla olan Tecrübemizi Müşterilerimize Yansıtmaktayız”
Erwin Junker Türkiye Genel Müdürü Faruk ÖZKENT ile söyleşi gerçekleştirdik. Firmanın ileriye dönük hedefleri, ayrıcalıklarını ve Türkiye’de DEVAMI...
Levent SİNDEL “Memnun Müşteri” odaklı ilerliyoruz”
Bu sayımızda, Sistem Teknik Genel Müdürü Levent Sindel ile söyleşi gerçekleştirdik. Firmanın sunduğu hizmetler,  kısa ve uzun vadedeki planları hakkında bilgi aldık. DEVAMI...
Ümit KARAGÜLLE HARDWAY markasını bir dünya markası yapmak hedefi ile çıktığımız bu yolda Emin ve Sağlam Adımlarla İlerlemekteyiz
Dergimizin bu sayısında MTC Metalurji Satış Müdürü Ümit Karagülle ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Firma faaliyetleri ve ileriye dönük hedefler DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM