SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
MISAD Başkanı Koray YAVUZ Sanayicilere Seslendi

MISAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Koray Yavuz  Metal Isıl İşlem Sanayisine Dair Önemli Açıklamalarda Bulundu. 2017 Yılından Umutlu Olduğunu Belirten Başkan Yavuz Sektörün Önündeki Çeşitli Engellerden Bahsederken, 2017 Yılına Dair de İyi Dileklerini İletti. 

 

Büyük acılarla girdiğimiz yeni senede öncelikle tüm vatandaşlarımıza baş sağlığı ve sabır dilerken bu acıları bir daha hiç kimsenin yaşamamasını, 2017 yılının 2016 yılına göre daha iyi bir yıl olmasını temenni ederim.
 
Özellikle son 3 yılda peş peşe ortalama % 10 oranında düşen ihracat sebebiyle sanayimizde zor günler geçirmekteyiz. Bu düşüş nedeniyle ülkemize giren dövizin düşmesi, sanayii kuruluşlarının zor duruma düşmesine hatta kapanmasına sebep olmaktadır.  Suriye de yaşanan savaşın çok büyük etkisiyle 2016 yılında 129 milyar dolar seviyesine düşen ihracat rakamları ile birlikte 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yabancıların Türkiye algısı tamamen değişmiş ve Moody’s kredi notumuzu düşürmüştür.
 
Yabancı sermayenin yoğun tahvil ve hisse senedi satışlarından ve ihracat/turizm gelirlerindeki azalmadan dolayı dolar kuru maalesef hiç tahmin edilemeyen seviyelere çıkmıştır.
 
2017 yılında Suriye’ deki iç savaş için atılacak olumlu adımlar ve ABD’nin yeni başkanı Trumph’ın 20 Ocakta görevi teslim alıp Türkiye ile ilişkileri iyileştirmek için adımlar atması halinde 2016 yılında düşen direk sermaye yatırımlarının tekrar artmasını umut etmekteyim. 
 
Geçtiğimiz yıl sürekli yaşanan vahim olaylar ekonomimizi yıpratmıştır. Sanayimizin, üretimimizin tekrar ekonominin temel dinamosu haline getirilmesi amacıyla atılacak adımlar 2017 yılının reel sektör adına çok daha olumlu olacağının sinyalini vermektedir. Aslında  sanayicimizin, finansman erişiminde yaşanan sıkıntılarını devlet destekleri ile 2017 yılında ciddi anlamda atlatacağını düşünüyorum.
 
2017 yılında da her zaman Türkiye sanayisin belkemiği, ihracatın yapı taşı olan ‘’ ısıl işlem ‘’ sektörü ekonomiye can vermeye devam edecektir. Fedakarca her türlü sıkıntıya, bürokrasiden dolayı doğan olumsuzluklara göğüs geren meslektaşlarımız, çok tehlikeli sınıfta gösterilmesinden, haksızca uygulanan mesai saatleri kısıtlamalarından, acımasızca öcü gibi gösterildiği için çevre ve İSG kanunlarının olumsuz etkilerinden zarar görse de sanayi ve üretime katkı sevdasından vazgeçmeyip, vatanı uğruna her türlü fedakarlık yapmaya devam edecektir. 2016 yılı sonunda İstanbul Sanayi Odası ile birlikte derneğimiz MISAD Metal ısıl işlem sanayicileri derneği olarak oluşturduğumuz ’’ ısıl işlem sektör ‘’ kitabında bu tip sıkıntı ve çözüm önerilerimizi ayrıntılı bir şekilde belirttik. 
 
Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldığım bayrak yarışında dernek üyeleri olarak birlikte hareket etmeye, sektörümüzü hak ettiği zirveye ulaştırmak için çalışmaya her zaman devam edeceğimizi bir kez daha vurgular hepinize sevgi ve saygılarımla hayırlı bir 2017 yılı dilerim.
 
Paylaş Tweet
2237 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM