Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
ads
ads
MISAD Yönetimi’nin Şu Ana Kadar Yaptıkları ve Gelecek Planları

 

Dergimizin bu sayısında İnsa Isıl İşlem Genel Müdürü ve MISAD Yönetim Kurulu Başkanı Koray Yavuz ile Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği olarak sektöre katkılarını ve Isıl İşlem sektörünün geleceğini konuştuk.
 
Sayın Koray Bey, İnsa firması olarak uzun yıllar Türk sanayisine hizmet veren bir aile şirketi olarak öncelikle bize kendinizi ve firmanızı anlatır mısınız?
 
İnsa ısıl işlem firması endüksiyon ve kontinü fırında ıslah işlemleri yapan bir firmadır. Babam Faik YAVUZ 1979 tarihinde İstanbul Kartal’da firmamızı kurmuş ve kısa bir süre sonra daha büyük ve donanımlı olan İmes sanayi sitesine taşınmıştır. 1995 yılında babamızın vefatı ile zaten bir fiil çalıştığımız firmanın tamamen yönetimini abim ile birlikte ele aldık ve 2003 yılında 2.500 m2 kapalı alana sahip bulunan yeni fabrika binamıza geçtik. Yeni fabrika binamıza taşındıktan sonra daha çok kalite kontrol ve otomasyon yatırımlarına ağırlık verdik. 
 
Koray Bey, bildiğimiz kadarıyla siz sektöre paralel olarak dernek, oda gibi organizasyonlarla çok iç içe çalışmaktasınız, katılmış olduğunuz organizasyonlar hakkında da bilgi verebilir misiniz lütfen?
 
Evet, açıkçası bizi bugünlerimize getiren ülkemize ve de sanayimize faydalı olmak için sivil toplum örgütlerine bizim neslin daha çok katılarak vatan borcunu yerine getirmesi gerektiğini düşünmekteyim. 
 
Bu bağlamda geçmiş dönemde Atıcılık ve Avcılık Federasyonunda denetim kurulu üyeliği yaptım. 4 senelik görev süresi bittikten sonra ise aktif olarak İstanbul Sanayi Odası 29.Komite Başkanlığını, İstanbul OSB Geliştirme ihtisas Kurulu üyeliğini ve de kısa adı MISAD olan Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneğinin 4.Dönem başkanlığını yapıyorum, bunların yanı sıra aynı zamanda da Metalurji Mühendisleri Odası üyesiyim.  
 
 
 
Uzun yıllar  Türk Isıl İşlem sektörüne hizmet veren birisi olarak. Isıl İşlem sektörünün gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?
 
1763 yılında buharlı makine icadıyla başlayan dünyadaki sanayileşmeye Osmanlı temkinli yaklaşmıştır. Matbaanın ülkemize geç gelişi, sanayileşmeye duyarsızlığımız maalesef yakın zamana kadar devam etmiştir. Batının 250 yılda geldiği ve her aşamasında toplumsal değişimlerin yaşandığı ‘’sanayi devrimi’’ ne yazık ki ülkemize çok geç kalarak yola çıkmıştır. Sanayi devrimi ülkemizde 1980 sonrasında etkin olarak yaşanmaktadır. Genellikle yurtdışından ithal makinelerle yapılan üretim gelişmekte, fakat işgücü niteliği aynı hızda gelişememektedir.
 
1980 yılarından itibaren Türk sanayisinde ki gelişmeler sürecinde Isıl işlem konusun olmazsa olmazların içinde olan bir sektör oldu.  Değişik yöntemlerle imalatı yapılan parçaların ısıl işlemi doğru olmaz ise, ne bir otomobilin ilerlemesi, ne bir uçağın uçması, ne de bir makinenin çalışması mümkün değildir.
 
Dolayısı ile ülke sanayimizin olmazsa olmazı ISIL İŞLEM dir ve herhangi bir kriz anında, savaş anında en kritik sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle gündem ile paralel olarak her an gelişme sağlayan sektörümüz, şu anda Savunma Sanayii, Uçak Sanayii, Otomotiv Sanayii ve Makine imalat Sanayii konularında yüksek bir ivme ile teknolojisini geliştirmektedir. Bu nedenle derneğimiz kanalı ile sesimizi duyurmak istemekteyiz. Sektörümüzün önemi anlaşılmalı ve devletimiz tarafından koşulsuz koruma altına alınıp, desteklenmeli sahip çıkılmalıdır. 
 
 
 
 
Türk Isıl İşlem sektörünün yatırımları ve ülke ekonomisine kazandıracakları nelerdir?
1940 yıllarında ilk Karaköy’de başlandığı söylenen sektör, 1950 yıllarından itibaren fason iş yapan küçük işletmelerde banyolara daldırma yöntemi ile ısıl işlem yapan firmaların katılımı ile sayısı bir elin parmakları kadar olamamıştır. Daha sonra 1980 yıllarından itibaren hem işletme sayıları artmış hem de yeni teknolojilere yatırımlar başlamıştır. Ayrıca Isıl işlem sektörü İstanbul dışında sanayi olarak gelişme sağlayan tüm yerleşkelerde bulunmaktadır. Isıl işlem prosesi çok önem arz eden bir konudur. Gerekli olan bilgi donanımınız ve ekipmanınız yoksa yaptığınız işinde bir anlamı yoktur.
 
Üretilen her parçanın mukavemetinden siz sorumlusunuzdur. Malzemenin yapısına göre işlem yapmanız gerekiyor ve buna göre çalışmayı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yanlış yapılan işlem parçanın kullanıldığı araçta sorun yaratacaktır.  Bundan dolayı Isıl işlem sektörü yaptığı yatırımlar ve işlerle ülke ekonomisine her zaman bir katma değer yaratmıştır. Fakat derneğimiz kurulana kadar Isıl işlem sektörünün can alıcı bir proses olduğu, ihtiyaç sahibi firmalar tarafından anlaşılamamıştır.
 
Türk Isıl İşlem sektörünün İhtiyacı olan sivil toplum örgütü MISAD ne zaman nasıl kuruldu. Gelişim sürecini anlatır mısınız?
 
2007 yılında sektörün ileri gelen kişilerinin talebi ile Türk sanayisinin gelişiminde yayıncılık ve mühendislik bilgisiyle hizmet veren Prestij Yayıncılığın kurucusu ve metalürji sektörünün İlk dergisi Metal Dünyası dergisinin sahibi Kenan Anıl’a ısıl işlem sektörünü bir araya getirme görevi verilmiş. 2 dönem yani 4 yıl başkanlık görevi sırasında Isıl İşlem sektörünün tanınırlığını gerçekleştirirken sektörün standartları oluşturulmuş ve Meslek Yeterlilik Kurumu tarafından sektör olarak 7.sırada kabul edilmiştir. Hazırlanan sektör kitabıyla Milli Eğitim bakanlığınca kabul edilerek Meslek liselerinde okutula bilirliği sağlanmış ve Meslek lisesinde dal oluşturulmuştur.
 
Böylece Bayrampaşa İnönü  Endüstri Meslek lisesi MISAD tarafından pilot okul seçilerek işadamlarının bağışlarıyla bir tesis oluşturulmuştur. Şimdi bu bölümden mezun olan 70 in üzerinde öğrencimiz bulunmaktadır. Ayrıca uluslararası IFHTSE birliğine de MISAD üyeliği gerçekleştirilmiştir. Kısa sürede bürokratik bütün işler gerçekleştirilmiş ve böylece Isıl işlem sektörünün sanayide ki yerinin anlamı oluşturulmuştur. 3. dönem  Alman Isıl İşlem sanayicileri derneği ile dostlukları oluşturmuş ve karşılıklı olarak ziyaretler gerçekleştirilmiştir. 
 
Sizin yönetim sıranızda neler yaptınız ve neler yapmayı planlıyorsunuz?
 
4. dönem olarak bizde yapılan bu çalışmaların üzerine biraz daha neler koyabilirizi düşünerek yola çıktık. Öncelikle üye sayısını artırmak adına çalışmalar yaptık. 37 üye ile başlayan derneğimiz biz yönetime geçtiğimizde 28 üye kalmıştı. Yaptığımız çalışmayla şimdi üye sayımızı 53’e çıkardık. 
 
Gelenek haline gelen Almanya ziyareti ve uzun yıllardan beri yapılan ısıl işlem fuar ve kongresine katıldık. Yakın zamanda gerçekleştireceğimiz Amerika gezimiz olacak. Sektör temsilcilerini bir araya getirip birbirlerini tanıma ve tartışma ortamı yaratacak toplantı ve iftar yemekleri düzenledik.
 
Sektörümüzün yaşadığı iş tanımı ve tehlike sınıfı konusunda ki sorunları çözmek adına bir komisyon oluşturarak bakanlıklarda görüşmeler başlattık. Üniversitelerde meslek tanımını yapmak ve öğrencilerimize sektörümüzü tanıtmak için bir dizi ziyaretler ve paneller oluşturduk. Özellikle üye firmalarımızın faydalanabileceği sektör tanımını ve mevzuatlarını oluşturuyoruz. 
 
Merkezimizi Anadolu yakasına taşıyarak sekretaryayı güçlendirmek adına da Sefa arkadaşımızı bünyemize kattık ve sinerji yaratması adına dernek logomuzu değiştirdik.
 
Önümüzdeki dönemde Hasçelik firmasına, Makine Kimya Endüstrisi firmasına, Ekim 2015 tarihinde ABD de Dünya’ nın en büyük ısıl işlem fuarına ve ABD deki Ford, inductoheat, TS Springfeld, Ald, gibi ısıl işlem ile ilgili sektör lideri firmalara ziyaretler programladık.
 
Türk sanayisi gelişirken Dernek olarak bu gelişime ayak uydurmak adına ne gibi kararlar aldınız?
Isıl İşlem sektörünün standartları dışında değişen uluslararası normlar konusunda çalışmalar yapıyoruz. Kısa sürede bu konuda üyelerimizi aydınlatma adına bir dizi toplantılar ve seminerler gerçekleştireceğiz.
 
Türk Isıl İşlem sektörünün standartları konusunda ne gibi çalışmalar yaptınız?
Zaten önceki yönetimdeki arkadaşlar bu konuda iyi bir çalışma gerçekleştirmişler. Bizde oluşturduğumuz komisyonla bunu daha da genişleteceğiz. 
 
Bu arada MISAD’ın kuruluşunda emeği geçen tüm arkadaşlara öncelikle Kenan Anıl’a teşekkür ederiz. Sivil toplum örgütleri iyileştirme adına kurulan ve fedakârlık isteyen bir olgu olduğu için daha yapacak çok işlerimiz var. 
 

Paylaş Tweet Paylaş
3790 kez okundu
RÖPORTAJLAR
Akademi Metalurji’de Değişim ve Dönüşüm Zamanı
Türk Metalurji sektörüne değer katan M.Önder Yücel ile Akademi Metalurji Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. firması hakkında ve sektörle ilgili söyleşi gerçekleşti DEVAMI...
Global Bir Firma Olan Inductotherm, Inductotherm Türkiye İle Dünyaya Üretiyor…
Bu sayımızda Türk döküm sanayisinde uzun yıllar üretim kısmında hizmet vermiş ve daha sonra yine döküm ve ısıl işlem sektörüne projeler ve imalat ocakları & DEVAMI...
En İyisini Sizin İçin Daha İyi Yaptık: Global Standartlar Yeniden Belirleniyor
Bu sayımızda Uddeholm Kıdemli İş geliştirme müdürü Nazım Özkan Asan bey ile yeni geliştirdikleri  ürünleri “DIEVAR 25 Joule” hakkında değerlendirmele DEVAMI...
Bağlantı Elemanları İle Türkiye’yi Dünyaya Bağlayan Güçlü Bir Firma: Berdan Civata
Bağlantı Elemanları sektörünün öncü firmalarından birisi olan ülkemizin güneyinde, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde büyük yatırımlar yapa DEVAMI...
Kromaş – Rösler Türkiye Genel Müdürü Dr. Sığırtmaç: Bizi Motive Eden “İnsanların Hayatlarına Dokunmak”
Bu sayımız da Kromaş Rösler firmasının Genel müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç Kromaş firmasının  dünü ve bügünü değerlendirdik.   T&u DEVAMI...
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Pandemi Dönemindeki Faaliyetleri
Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile sektörün pandemi döneminde DEVAMI...
Türk Sanayisinde Mihenk Taşı Bilginoğlu Endüstri
Bu sayımızda Türk sanayisine hizmet veren Bilginoğlu Endüstri firmasından İsmail Bilginoğulları ile değerlendirmeler yaptık.    Uzun yıllar Türk sanayisine hizm DEVAMI...
Türk Refrakter Sanayisinde Uzun Soluklu Başarı Öyküsü…
1929 Tarihinden beri refrakter konusunda dünya sanayisine hizmet veren Haznedar Durer firmasının dünden bugüne başarı öyküsünü Salih Erez Bey ile değerlendi DEVAMI...
Isıl İşleme Gönül Vermiş ve Mesleğinde Başarılı Bir İsim; Soydan Keneş…
Uzun yıllar ısıl işlem sektöründe çalışan ve Türk Isıl işlem sanayisinde hizmet vermiş İstanbul Isıl İşlem Firmasından Soydan Keneş ile sektörü ve pandemi döne DEVAMI...
“Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü’nde Covid Sonrası Toparlanma Hızlı Olacaktır”
Erensan Genel Müdürü Efkan Çeviker, pandeminin Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü üzerindeki etkileri ile sektörün 2020 performansını değerlendirdi DEVAMI...
Pandemi Sürecinde Kromaş
Bu sayımızda Dr. Tayfun Sığırtmaç ile Kromaşı ve pandemi sürecinde ne gibi çalışmalar yaptıklarını konuştuk.   Firmanızın kurumsal geçmişine ve bugün DEVAMI...
ORDERFOX.com “CNC Branşı İçin Pazar Yeri”
David Bey, ORDERFOX.com’u kısaca tarif eder misiniz? Metal, ahşap ve plastik işleme ve 3 boyutlu baskı ve aditif üretimi için en büyük küresel pazar yeri olan ORD DEVAMI...
Hexagon Metrology, 2. Kalibrasyon Merkezini Bursa’da Açtı
Sayın Levent Bey bize kendinizi anlatır mısınız? Levent Yeşilbağ: 1987 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra MNG Tesisat Ankara da çalışma hayatına başla DEVAMI...
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Dünü, Bugünü ve Yarını
Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile samimi bir röportaj gerçekleş DEVAMI...
Ceratızıt Group “Team Cuttıng Tools” Ekipleriyle Dünyanın Heryerinde
CERATIZIT Group Türkiye Genel Müdürü M. Deniz İlbaylı ile Ceratizit Group yapılanmasını, faaliyetlerini ve “Open Days 2019” etkinliği hakkında konuştuk.   DEVAMI...
Yüzey İşlemde Çözüm Ortağı Kromaş
Bu sayımızda Kromaş firmasının Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç ile dünü, bugünü, yatırım ve hedefleri konuştuk.   Bu yıl odaklanmayı hedefled DEVAMI...
Bu Sayımızda EKW Group Hakkında, EKW Global Satış Direktörü Gunther THIESER ile Röportaj Gerçekleştirdik “Onlarca yıldır Türkiye pazarındayız”
Kenan ANIL:  Sayın Bay Thieser, tanıştığımıza çok memnun oldum. Okurlarımıza EKW Group hakkında bilgi verebilir misiniz?   Gunther THIESER:  Öncelikle, yüksek s DEVAMI...
TAITRA, Yaptığı Faaliyetlerle Adından Sıkça Söz Ettiriyor
TIMTOS 2019, toplam 100.000m²’yi aşan bir alanda, 1.230 firmanın katılımıyla gerçekleşecek ve bir önceki fuardaki 5.430 standla kıyaslandığında, % 28.9’luk bir artış DEVAMI...
FIRIN, YEDEK PARÇA ve ÖZEL YAZILIMLARIMIZLA ISIL İŞLEM SEKTÖRÜNDE BÜYÜYEREK HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.
2019 Yılında türkiye’nin ilk ve tek runtime scada yazılımı eagleye rsd kullanıcılarla buluşacak.   Sektörde uzun yıllardır hizmet veriyorsunuz, çözümle DEVAMI...
INDUCTOTHERM TÜRKİYE, YÜZÜNÜ YURTDIŞINA DÖNÜYOR!
DÜNYANIN EN BÜYÜK İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ ÜRETİCİSİ INDUCTOTHERM, VAKUM ERGİTME VE VAKUM ISIL İŞLEM SİSTEMLERİ ÜRETİMİNE START VERİYOR. INDUCTOTHERM GENEL MÜDÜ DEVAMI...
Metalografi Cihazlarında Çeyrek Asırı Geride Bıraktı
  Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz ?   METKON, 1993 yılında  Genel Müdürümüz Sn. Serdar YAVUZ tarafından,Bursa-Demirtaş Dumlupınar Organize DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM