Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Dünü, Bugünü ve Yarını

Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Sayın Koray Bey bize kendinizi anlatır mısınız?
1973 yılında Ankara’da dünyaya geldim, orta ve lise öğrenimini Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Metalürji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Bilgi üniversitesinde MBA İşletme Yönetimi Yüksek Lisansımı gerçekleştirdim. Metalürji Mühendisleri Odası üyesiyim. 2013 yılında İSO 29.Komite Başkanlığı’na seçilip, aynı dönemde Organize Sanayi Geliştirme İhtisas Kurulu görevini de yerine getirdim. Ayrıca 1 dönem İstanbul Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı tarafından da “Bilirkişi” olarak görevlendirildim.

 

Isıl işlem sektöründe İstanbul ilinde faaliyet gösteren aile şirketimiz İnsa Isıl İşlem Sanayi AŞ. de Genel Müdür olarak çalışmalarımı sürdürürken, Konya ilinde faaliyet gösteren Alpha ısıl işlem Sanayi AŞ ninde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yerine getirmekteyim. 2014 yılından itibaren, Metal Isıl İşlem Sanayiciler Derneği MISAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

 

Şu an aktif olarak aşağıdaki görevlerimi yerine getirmeye çalışıyorum. 
• Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği MISAD Yönetim Kurulu Başkanı
• İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi
• İstanbul Sanayi Odası 45. Komite Üyesi
• İstanbul Sanayi Odası Teşvik Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı
• İstanbul Sanayi Odası Kurumsallaşma Çalışma Grubu Üyesi
• Çelik Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi
• Kosgeb Ar-ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Kurulu Üyesi
• İmes Sanayi Sitesi Teknoloji Transfer Ofisi MARİMES Çalışma Grubu Üyesi
• Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Meslek Lisesi Proje Yönetim Kurulu üyesi

 

MISAD’ın kuruluşundan bu zamana kadar geçen süreci değerlendirebilir misiniz?
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği (MISAD) 25.02.2008 tarihinde sektörün temsilcileri tarafından sizlerin büyük katkılarıyla 34-148/098 kütük numarasıyla kurulmuştur. Başlangıçta az üye sayısı nedeniyle temsil konusunda zorlansa da zaman ile sizin, sektör temsilcilerinin çalışmaları ile sektöründe kabul görmüş, üye sayısını arttırmış ve bu sayede hak ettiği yere ulaşmıştır.  

 

Dernek misyonu, ülke çapında bir araya gelecek ısıl işlem sanayicileri için; 
• Adil rekabet ortamına zemin oluşturulacak çalışma standartlarını hazırlamak.  
• Mevcut standartların mevzuat ve tüzüklerin güncelliğini takip edip dernek üyelerini bilgilendirmek. 
• İnsan ve yönetim kalitesini geliştirmek için eğitime destek olarak istihdamı iyileştirmek 
• Uluslararası benzer kuruluşlar ile işbirliği ortamı oluşturmak 
• Ülke çapındaki ısıl işlem sektörü ile ilgili firmaları derneğimize dahil etmek 
• Sektör için geniş bir envanter çıkarmak. Ve ilgili kuruluşlarla paylaşmak 
• Üyelerine Isıl işlemle ilgili; kalite, üretim, yönetim ve malzeme konularında eğitimler düzenlemek
• Üniversitelerle sanayi işbirliği sağlamak. 

 

Üye Profili
• Ticari ısıl işlem hizmeti veren firmalar 
• Kendi bünyesinde ısıl işlem yapan üreticiler 
• Isıl işlem sektörüne gerek hizmet, gerekse makine, fırın, yedek parça vb. sağlayan tedarikçiler 

 

Derneğimizin kuruluşundan bu yana ilk olarak sektör envanteri çıkarılarak ülke çapındaki kapasite ve kabiliyetler belirlendi, ısıl işlem standartları oluşturularak Meslek yeterlilik kurumunda 7. Dosya olarak kabul ettirildi. Misyonlarımızdan biri olan meslek liseleri konusunda Bayrampaşa İnönü Endüstri Meslek Lisesi pilot okul seçilerek Türkiye’de ilk ISIL İŞLEM dalı açıldı, daha sonra bu başarı Bursa’da ve İstanbul’ da Kartal Endüstri Meslek lisesinde ısıl işlem bölümü açıldığında taçlandırılmış oldu. Çalışmalarımız Ankara ‘da hem üniversite hem de Meslek Lisesi seviyesinde çok hızlandı, çok kısa zamanda Ankara’ da örnek bir eğitim organizasyonu ile gururlanacağımızı düşünüyorum. 

 

Eğitime katkı olarak okullarda oluşturduğumuz laboratuvar ve Fırın sistemleri ile eğitim gören öğrencilerimizin atölye ortamı ile tanışmasını sağlayarak sanayiye bir adım atmalarını sağladık.

 

IFHTS ( uluslararası Yüzey işlemler ve ısıl işlem Federasyonu)  üye olarak ülkemizin bayrağını Dünyadaki tüm ısıl işlemcilerin arasında dalgalandırdık.Alman Isıl İşlem Derneği ile karşılıklı Tesislerimizi ziyaret ettik.

 

İki dönem başkanlığınız sürecinde sektörde ne gibi gelişmeler oldu? Yeni projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Derneğimizin kuruluşundan bu yana geçen süreçte kendimizi birçok arenada tanıtmış olduk. Benim başkanlık yaptığım dönemlerden ilkinde üye sayımızı arttırmak ve daha geniş tabanlı olabilmek için Dünyadaki birçok etkinliklere üyelerimizle gittiğimiz ülkelerdeki konferanslara katılarak, tesisleri gezerek ufkumuzu açtık. Bu bize birçok avantajlar kazandırırken derneğimize yurtdışından da üyeler kazandırdık. Bu kapsamda dernek olarak Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyetinde teknik geziler yaptık.

 

Meclis üyesi olarak görev aldığım İstanbul Sanayi Odasındaki çalışma ile Isıl İşlem sektörünün strateji kitabını oluşturduk. IFHTS ile ilişkilerimiz sıcak tutarak 2020 yılı haziran ayında 4. Uluslararası Akdeniz Isıl İşlem kongre ve sergisini Türkiye’de METEM ile birlikte gerçekleştirmek için çalışmalara başladık.

 

Yapılacak olan kongre sektörümüze neler katacak?
Isıl işlem sanayi, ısıl işlem hizmeti verdiği ve ısıl işlem gerçekleştirdiği sektörler itibariyle ekonomide stratejik bir öneme sahip bulunmaktadır. Diğer sektörlerin rekabet gücü doğrudan gelişmiş bir ısıl işlem sanayinin varlığına bağlı olmaktadır. Teknoloji yoğunluklu sektörlerin gelişimi ısıl işlem sanayinin gelişimi ile gerçekleşmektedir. Gelişmiş bir ısıl işlem sanayi ülkeler için çok önemli olan ve sanayileşmeyi yansıtan makine, otomotiv ana sanayi, otomotiv yan sanayi, savunma, havacılık-uzay, ana metal sanayi, metal eşya sanayi gibi sanayilerin gelişimi için gerekli olmaktadır. Bu sanayilerin katma değerini kat kat artırmaktadır. Isıl işlemden geçmeyen hiçbir metal parça bu sektörlerin üretiminde ve ürünlerinde kullanılamamaktadır. Isıl işlem sanayi diğer sektörlerin ürünlerde aranan uluslararası standartlara ulaşılmasında tek işlev olmaktadır. Gelişmiş bir ısıl işlem sanayi aynı zamanda önemli bir döviz kazandırıcı sanayidir.

 

İstanbul Sanayi Odamızın katkıları ve bize 2017 yılında oluşturduğu Sektör Strateji kitabı ile yüklediği misyonla dernek olarak 4.Uluslararası Akdeniz Isıl İşlem ve Yüzey Mühendisliği Konferansını, MISAD-Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği ve METEM-TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Eğitim Merkezi işbirliği ile 03-05 Haziran 2020 tarihlerinde İstanbul Sanayi Odası, İstanbul’da yapılmasına karar verilmiştir.

 

IFHTSE-Uluslararası Isıl İşlem ve Yüzey Mühendisliği Federasyonu bünyesinde farklı ülkede yapılan bu etkinliği ülkemizde yapmanın gururu ve heyecanını yaşıyoruz. IFHTSE; dünyadaki sınai olarak kritik ısıl işlem ve yüzey mühendisliği alanlarında önemli kuruluşları birbiriyle iletişime geçirmektedir. Bu etkinlikte tüm dünyadan tedarikçiler, üreticiler ve nihai kullanıcılar ile ısıl işlem endüstrisinin ihtiyaçlarını; verimlilik, kalite, işçilik, maliyet, çevre, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi bağlamında kendilerinin karşılaştığı gerçek ve dinamik günlük zorlukları tartışma fırsatı sunmayı planlamaktayız. 

 

3 gün boyunca, sergi alanında, arzu eden tüm yerel, yabancı ve uluslararası şirketlerin ürün ve servislerini tanıtabilme şansı olacaktır. MISAD-Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği, kurulduğu 2008 yılından bu yana Sanayi-Üniversite işbirliğini sağlayıp Ar&Ge çalışmalarını güçlendirerek, ısıl işlem sanayicisi ve ısıl işlem hizmeti alan firmalara hizmet vermektedir. Konferans’da sektörümüzde önemli etkinlikler düzenleyen METEM-TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Eğitim Merkezi güçlerimizi birleştirip güçlü ve etkili bir etkinlik yapmayı planlıyoruz.

 

Konferans kapsamında; Mikroyapı dönüşümleri, Mekanik, fiziksel ve tribolojik özellikler, Gelişmiş ısıl işlem üretim süreçleri, Vakum ısıl işlem, Kriyojenik işlem ve temperleme işlemi, Beynitleme, İndüksiyon ve düşük enerji manyetik ısıtma, Su verme ve su verme teknolojisi, Takım ve kalıpların ısıl işlem ve yüzey mühendisliği, Isıl işlem ekipmanları, Nanoteknoloji uygulamaları, Matematiksel modelleme ve süreç simülasyonu başlıklarına yer verilecektir. Bu etkinliğimizi; İstanbul Sanayi Odası’nda yapmamıza izin vererek, destekleyen ISO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan şahsında tüm İSO Yönetim Kurulu’na şükran ve teşekkürlerimizi sunarız. Konferansımızın bizim için bir diğer önemli yanı da ülkemin göz bebeği olan İstanbul’da yapılmasıdır. Yurtdışı gelecek katılımcılarımıza tarihi, doğal güzellikleri ve binlerce yıllık kültürü ile İstanbul’u tanıtma fırsatı yakalayacağız.Bu bağlamda; yerel, yabancı ve uluslararası üreticileri, tedarikçileri, pazarlama şirketlerini, nihai kullanıcıları, üniversiteleri ve araştırmacıları daha iyi bir endüstri adına katılımcı olmaya davet ediyoruz.

 

Derneğimizin kuruluş amaçlarında da biri olan ara eleman konusunda Mesleki lise ve okullara destek konusunda ne gibi çalışmalar yapılıyor?
Derneğimizin kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiğimiz Isıl İşlem Dalını tek bir okulda değil birçok okulda gerçekleştirmek adına oluşturduğumuz komisyonda Melih Yüksel ve Abdullah Akalın arkadaşlarımız sayesinde Bursa, Ankara ve İstanbul Anadolu yakasında da ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Amacımız ısıl işlem tesislerinin olduğu birçok yerde bu bölümlerin oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz.

 

MISAD sektöre neler kazandırdı ve gelecek için neler düşünüyorsunuz?
Üretim olduğu sürece Isıl İşlem de var olacaktır. Önemli bir proses olan Isıl İşlem mühendis kadronun ve bilgili bir kadronun olması gerekiyor. Bu bilinçle üyelerimizin tüm tesisleri bu şekilde koşullandırılmıştır. MISAD her üyemize bir çok değerler katmıştır ve gelecekte de Türk Isıl İşlem sektörü sanayide hak ettiği yeri bulacaktır.

 

Hizmet ettiğiniz Türk imalat sektörünü değerlendirir misiniz?
Endüstrimiz her geçen gün yapılan yatırımlarla büyümektedir. Avrupa’nın yan sanayisi gibi görünsek de yeni sanayi atılımıyla yerli markalar oluşturma adına yapılan projelerle ciddi çalışmalar var. Kısa zamanda meyvelerini vermeye başlayacak. Dünya bunalımı nedeniyle üretimde ki azalmalar iki yıl içinde tekrar düzeleceğine inanıyorum.
 

Uluslar arası  arenada Türk Isıl İşlem sektörünün yeri nerede sizce nerede olmalıdır?
Derneğimizin kuruluşundan bu yana geçen süreçte çok özveriyle çalışıldı. Bu arada emeği geçen tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Yapılan bu çalışmalarla MISAD birçok ülkede ve ülkemizdeki kuruluşlarda tanınmış oldu. Türk Isıl İşlem sektörünün bir kimliğinin oluştuğuna inanıyorum.

 

Bize verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz. Eklemek istediğiniz birşeyler var mı?
Derneğimizin kuruluşundan bu yana bizlerin bir araya gelmesinde vesilen olan Kenan Anıl arkadaşıma ve bunca zamandır karşılıksız verdiği emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Paylaş Tweet
464 kez okundu
RÖPORTAJLAR
ORDERFOX.com “CNC Branşı İçin Pazar Yeri”
David Bey, ORDERFOX.com’u kısaca tarif eder misiniz? Metal, ahşap ve plastik işleme ve 3 boyutlu baskı ve aditif üretimi için en büyük küresel pazar yeri olan ORD DEVAMI...
Hexagon Metrology, 2. Kalibrasyon Merkezini Bursa’da Açtı
Sayın Levent Bey bize kendinizi anlatır mısınız? Levent Yeşilbağ: 1987 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra MNG Tesisat Ankara da çalışma hayatına başla DEVAMI...
Ceratızıt Group “Team Cuttıng Tools” Ekipleriyle Dünyanın Heryerinde
CERATIZIT Group Türkiye Genel Müdürü M. Deniz İlbaylı ile Ceratizit Group yapılanmasını, faaliyetlerini ve “Open Days 2019” etkinliği hakkında konuştuk.   DEVAMI...
Yüzey İşlemde Çözüm Ortağı Kromaş
Bu sayımızda Kromaş firmasının Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç ile dünü, bugünü, yatırım ve hedefleri konuştuk.   Bu yıl odaklanmayı hedefled DEVAMI...
Bu Sayımızda EKW Group Hakkında, EKW Global Satış Direktörü Gunther THIESER ile Röportaj Gerçekleştirdik “Onlarca yıldır Türkiye pazarındayız”
Kenan ANIL:  Sayın Bay Thieser, tanıştığımıza çok memnun oldum. Okurlarımıza EKW Group hakkında bilgi verebilir misiniz?   Gunther THIESER:  Öncelikle, yüksek s DEVAMI...
TAITRA, Yaptığı Faaliyetlerle Adından Sıkça Söz Ettiriyor
TIMTOS 2019, toplam 100.000m²’yi aşan bir alanda, 1.230 firmanın katılımıyla gerçekleşecek ve bir önceki fuardaki 5.430 standla kıyaslandığında, % 28.9’luk bir artış DEVAMI...
FIRIN, YEDEK PARÇA ve ÖZEL YAZILIMLARIMIZLA ISIL İŞLEM SEKTÖRÜNDE BÜYÜYEREK HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.
2019 Yılında türkiye’nin ilk ve tek runtime scada yazılımı eagleye rsd kullanıcılarla buluşacak.   Sektörde uzun yıllardır hizmet veriyorsunuz, çözümle DEVAMI...
INDUCTOTHERM TÜRKİYE, YÜZÜNÜ YURTDIŞINA DÖNÜYOR!
DÜNYANIN EN BÜYÜK İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ ÜRETİCİSİ INDUCTOTHERM, VAKUM ERGİTME VE VAKUM ISIL İŞLEM SİSTEMLERİ ÜRETİMİNE START VERİYOR. INDUCTOTHERM GENEL MÜDÜ DEVAMI...
Metalografi Cihazlarında Çeyrek Asırı Geride Bıraktı
  Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz ?   METKON, 1993 yılında  Genel Müdürümüz Sn. Serdar YAVUZ tarafından,Bursa-Demirtaş Dumlupınar Organize DEVAMI...
ENERJİDEN KAR EDİYORUZ HEM MÜŞTERİMİZ HEM ÜLKEMİZ KAZANIYOR
Bize biraz Acar Teknolojik Sistemlerden ve kendinizden bahseder misiniz?   Ben 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun old DEVAMI...
iWork Better İle Yeni̇ Nesi̇l Şi̇rket Yönetimi
    Bilinen Birçok Dijital Çözüm ve Yönetim Sistemi, Teknoloji Tarihinin Epey Arka Sayfalarında Kaldı. Artık Her Gün Daha Da Dijitalleşen D& DEVAMI...
ZW3D, Ata Kalıp’tan Tam Not Aldı
BU SAYIMIZDA ATA KALIP’TAN CAD/CAM UZMANI TARKAN MORKOÇ İLE RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK. SEKTÖRDE ÖNCÜ VE UZMAN KADROSU İLE MÜŞTERİLERİNE HİZMET SUNAN GRUP DEVAMI...
“Yeni Pazarlarda Çözümlerimizi Sunmak için Çaba Sarf Ediyoruz
12 Yıldır Isıl İşlem Sektöründe, Yaptıkları Fırın Kontrol Sistemleri Ve Özel Yazılımlar İle Hizmet Veren 3E Endüstriyel Mühendislik Genel Müdürü Gökhan DEVAMI...
“Global Krizleri Atlatabilmek İçin Daha Çok Dış Pazarlara Doğru Açılmak Gerekiyor”
Ankiros Fuarı Esnasında İtalyan Dış Ticaret Ve Tanıtım Ajansı Başkanı Aniello Musella İle İtalya - Türkiye Sanayi İlişkileri Üzerine Bir Röportaj Gerçekleştirdik. İtaly DEVAMI...
“Satış Yapmak Hiçbir Zaman Bizim İçin Tek Başına Bir Hedef Olmadı”
MTC Metalurji Dış Ticaret Müdürü Ahmet Çağlar İle Firmanın Hedefleri ve Ürün Çeşitleri Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdik.   Sa DEVAMI...
İbrahim ANIL "Metalurji Sektörünün Hızlı Gelişimi Fuarlarımıza da Yansıdı"
  Bu Sayımızda, Ankiros Genel Müdürü İbrahim Anıl İle Fuarların Geldiği Süreci ve İleriye Dönük Planları Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdi DEVAMI...
“Türk Isıl İşlem Sektörü Bilgi, Kalite, Proses Kabiliyetleri Gibi Konularda Oldukça İyi Durumda”
Bu Sayımızda, Sarvion Genel Koordinatörü Cihan Balaban İle Sarvıon Firmasının Oluşumu, Türkiye Yapılanması ve Gelecek Hedefleri Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdik. &nbs DEVAMI...
AMB 2016 Takım Tezgahları Dijitalleşiyor
Geleceğin Makineleri Nasıl Olacaktır? Bu Sorunun Cevabını Rwth Aachen Üniversitesi Takım Tezgahları Laboratuvarı Müdürü Ve Takım Tezgahları Kürsüsünün Sahibi DEVAMI...
Demisaş Genel Müdürü Hakan YAŞAR ile TPM Ödülü Üzerine Röportaj
  Demisaş Hayata Geçirdiği Tpm Uygulamalari İle Japonya’dan “Mükemmellikte Süreklilik Ödülü’nü Alan Avrupa’nin İlk Dö DEVAMI...
İbrahim Bağış: “Kobilere Desteğin Artması ve Yeni Projelere Yönlendirilmesi Gerekiyor.”
Endüstriyel Cihazlar Sektörünün Önde Gelen Firmalarından An-Ka Analiz’in Genel Müdürü İbrahim Bağış İle Bir Söyleşi Gerçekleştirdik. &n DEVAMI...
Celil HEKİMOĞLU “Hekimoğlu Döküm Trabzon’da Sanayi Anlamında En Önde Gelen Markadır”
Döküm sektörünün önde gelen kuruluşlarından Hekimoğlu Döküm’ün İcra Kurulu Başkanı Celil Hekimoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik. DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM