Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
ads
ads
TOSYALI-TOYO Çelik Fabrikası’nın Temeli Atıldı

 

Türk-Japon ortaklığıyla Osmaniye’de kurulacak Tosyalı-Toyo Çelik fabrikası’nın temeli Başbakan Davutoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.

Türkiye’nin  çelik üreticilerinden Tosyalı Holding,  Japon firması Toyo Kohan ile çelik fabrikasının temelini attı. Osmaniye’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak tesis, 500 milyon dolarlık ithalatın önüne geçeceği gibi ihracata 300 milyon dolar katkı sağlayacak. Tosyalı Holding, Japon Toyo Kohan arasında 2012’de imzalanan işbirliği kapsamında çalışmalarına başlanan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Tosyalı-Toyo Çelik,  geniş bir coğrafyaya hitap edecek.

 
Dış Ticarete 800 Milyon $ Etki
Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde Türkiye’nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üretecek Tosyalı-Toyo Çelik’in temeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanların katılımıyla Osmaniye’de düzenlenen törenle atıldı.
 
Başbakan Davutoğlu “Bu yatırımın bizi heyecanlandıran en önemli sebebi, yüksek teknoloji sunması ve 500 milyon dolarlık ithalatın önüne geçerken, 300 milyon dolarlık ihracat hedefiyle 800 milyon dolarlık bir dış ticaret hacmini artıracak olması. Tosyalı, bu yatırımla demirçelik sektöründe yeni bir oluşuma öncülük edecek. Ayrıca, bu yatırım Japon-Türk dostluğuna katkı yapacak” dedi.
 
Toyo Kohan’ın Avrupa ve Ortadoğu’daki ilk yatırımı da olacağını söyleyen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı da şunları söyledi: “Türkiye’nin katma değerli ürünlere yönelmesinin ısrarla vurgulandığı bir dönemde, ülkemize çağ atlatacak girişimlere odaklandık. Tosyalı-Toyo Çelik adındaki işbirliğimiz Türkiye’nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üretmek için yola çıktık.” 500 milyon dolarlık yatırımla kurulacak tesis, 20 ayda tamamlanacak. Tesisin yüzde 51’i Tosyalı Holding’in olurken geri kalan yüzde 49’u ise Japon devi Toya Kohan’a ait olacak.
 
“Japonya ile Dostluğumuzu Güçlendirecek”
Temel atma töreninde konuşan Toyo Kohan Yönetim Kurulu Başkanı Sumida Hirohiko, bu yatırım aracılığıyla Türkiye üzerinden yeni pazarlara açılmayı hedeflediklerini belirterek, “Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarına ihracat hedefimizde Türkiye’yi önemli bir üs olarak konumluyoruz. Türkiye, hızla gelişen ekonomisi ve bölgedeki güçlü konumuyla bizim için stratejik bir öneme sahip” dedi.
 
Osmaniye’deki fabrikanın yıllık üretim  miktarının Japonya’daki tesisin üretim miktarı ile aynı olacağını söyleyen Hirohiko, şunları dile getirdi; “Bu tesis, Toyo Kohan’ın Kudamastu’daki tesisinden sonra ikinci önemli tesisi olacaktır. Tenekenin yanında yüzeyi kaplanmış çelik üretimi için gerekli teknoloji ve bilgiyi kullanıp üretim yapmayı amaçlıyoruz. Bu tesis tamamlandıktan sonra, Türkiye pazarına yüksek kaliteli çelik sunacağız ve müşterilerimize en iyi şekilde servis yapacağız. Bu tesis ile Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk bağları daha da güçlenecek diye düşünüyorum. Aynı zamanda, yeni fabrikamız Türkiye’nin gelişen ekonomisine de katkıda bulunacak” dedi.
 
Paylaş Tweet Paylaş
2848 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM