Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Çin Yapımı Elektrikli Arabalar Tesla’dan Daha Hesaplı

Dünyanın En Büyük Elektrikli Araba Pazarı Olan Çin’de, Rekabet Kızışıyor. Bu Sektörde Rekabete Katılan En Son Şirket İse, Nıo. Çin Yapımı Nıo, 7 Kişilik Elektrikli Aile Arabasını Geçen Hafta Sonu Pekin’de Lanse Etti.

68.000 dolardan başlayan fiyatlarıyla NIO ES8, Tesla’nın 127.000 dolara satılan X modelinden %50 daha ucuz. NIO Başkanı Lihong Qin, şirketinin Çin’in büyük kentlerinde yaşayan orta sınıfı hedeflediğini bildirerek, piyasanın gelecek 4 ile 6 yıl içinde iki kat büyüyeceğini belirtti. 

 
Çin Tesla için çok büyük bir pazar; şirket bu yılın ilk 9 ayı için bu ülkede 1,5 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bu bir önceki yılın aynı dönemine oranla 570 milyon dolarlık artış anlamına geliyor. Qin, kendi şirketinin Tesla ile rekabet içinde olduğunu açıklamakla birlikte piyasanın yeterince geniş olduğunu ve rekabetle fazla ilgilenmeden kendi işlerine baktıklarını söylüyor.
 
NIO, 3 yıllık bir kuruluş olmasına karşın Çin, Avrupa ve ABD’de 4.000’den fazla kişi istihdam ediyor. Yatırımcıları arasında Tencent ve Baidu gibi Çinli teknoloji devleri ile ABD’li Sequoia Capital var.
 
NIO, arabaları için şarj istasyonlarının sayısını, 2020 yılında tüm Çin’e yayarak, 1.100’e çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca, yine 2020’de, sürekli dolaşan 1.200 kadar şarj arabası, şarjı azalan otomobillere 10 dakikalık şarj ile 100 km kadar daha yol aldırabilecek.
 
Paylaş Tweet Paylaş
1433 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM