Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Doğal taş ihracatçıları Çin’deki daralmayı Shuitou Fuarı ile aşacak

Türkiye’nin fuar alanındaki yeri bu yıl iki kat daha büyüdü

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, Çin’in doğal taşta hedef pazar olarak belirlenmesi nedeniyle, Ekonomi Bakanlığı’nın hedef ülke kapsamında Çin’de düzenlenecek fuarlara katılacaklara yüzde 70 oranında destek verdiği söyledi.

Türk mermer ihracatçıları, önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük fuarı olmaya aday Shuitou Uluslararası Doğal Taş Fuarı’nda kalıcı olmayı hedefliyor. 8-11 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenecek fuara milli katılım organizasyonunu bu yıl ikinci kez üstlenen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), 2014 yılında katılan firmaların memnun olması nedeniyle 2015’te Türk ürünlerinin sergileneceği alanı iki kat artırarak yaklaşık 2 bin metrekareye çıkardı.  

 
Shuitou Çin’in en büyük fuarı olacak 
Mermer işleme fabrikalarının yoğun olduğu bir bölgede bulunması ve Uluslararası Xiamen Limanı’na olan yakınlığı nedeniyle Shuitou fuarının bir kaç yıl içinde Çin’in en büyük fuarı olacağını yineleyen, İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, özellikle ihracat rakamlarının gerilediği bu dönemde, fuarın öneminin bir kat daha arttığını söyledi. Çin pazarındaki talep daralmasının moralleri bozmaması gerektiğini savunan Kahyaoğlu, “Çin’e ihracat azalmasını gerekçe göstererek ‘gitmeye gerek yok’ gibi bir düşünceye kapılan olursa yanlış yapar. Israrla pazarı kovalamak gerekiyor. Evet, Çin pazarında çeşitli etkenlerden dolayı bir daralma var. Ancak bu uzun sürecek bir daralma değil. İşler mutlaka açılacak. Bu dönemde göz önünde olmayanlar unutulacaktır. Aksine daha fazla firma ile fuara katılarak kendimizi sürekli hatırlatmalıyız. Biz bu yıl ikinci kez milli katılım yapıyoruz. Firmalara tavsiyem,  bu fuarda yer almalarıdır. Kalıcı olanlar uzun vadede kazanacaktır” diye konuştu. 
 
Fuar desteklerinden yeterince faydalanmıyoruz
Doğal taş sektörünün ihracatı açısından büyük önem taşıması nedeni ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin hedef pazar olarak seçildiğini kaydeden Ali Kahyaoğlu şöyle devam etti: 
“Bir önceki yıl 15 bin metre kare olan fuar alanı, gelen yoğun talep üzerine geçen yıl 55 bin metrekareye çıkarılmıştı. Shuitou Fuarı, bu yıl yeni yerinde yapılacağı gibi toplam alanı da 110 bin metrekareye yükseltildi. Yani her yıl iki kat büyüyor. İMİB olarak geçen yıl Türkiye’yi tanıtan özel stantlarımızla; 11’i milli katılım, 22’si UR-GE Projesi kapsamında toplam 33 firma ile 1065 metrekare alanda yer almıştık. Bu yıl biz de yerimizi iki katına çıkardık. Yaklaşık 2 bin metrekare alanda Türk firmaları ürünlerini sergileyebilecekler”
Türkiye’nin yanı sıra, Brezilya, İspanya, İtalya, İran, Pakistan ve Ukrayna gibi ülkelerin de bulunduğu dünyanın pek çok ülkesinden 600 e yakın firmanın yer alacağı fuarda; mermer, granit, levha, ham blok, insan yapımı taş ürün, özel şekilli taş malzeme, taş oymalar, kültür taş, anıt ve mezarlar, peyzaj taş madencilik makineleri, işleme makineleri, elmas aletleri, aşındırıcılar, bilimsel araştırma sonuçları ve test ekipmanları sergilenecek
 
Paylaş Tweet Paylaş
2901 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM