SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
MISAD, Üyeleri ile Ekim ayında Amerika çıkartması yaptı
Dokuz günü kapsayan bir Amerika gezisi Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği tarafından gerçekleşti. Yoğun geçen programda hem firmalar,  Isıl İşlem fuarı hem de müzeler gezildi. Sohbetler, NBA Basketbol gösterisi ve alışveriş herşey güzeldi. 
 
MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz –“Sivil Toplum Örgütleri bir gönül işidir. Kişiler birçok payda da bir çatı altında toplanırlar. Bizde Türkiye’de Isıl İşlem sektörünü bir araya getirmek amacıyla 2008 yılında MISAD derneğini oluşturduk. Çok kısa süre de yapılması gereken birçok işler gerçekleştirdik. Dernek yönetimini devir aldığımız süreden beri sektörün daha verimli birliktelikleri sağlamak ve vizyonumuzu genişletmek adına ülkeler arası ve yurtiçinde geziler gerçekleştiriyoruz. Böylece hem sektör aktörlerini kaynaştırdığımıza hem de sektör temsilcilerine yeni ufuklar açtığımıza inanıyoruz. 
 
Bu vesileyle 17-25 Ekim tarihleri arasında Detroit Michigan bölgesinde yapmış olduğumuz teknik gezi ve fuar gezisine 27 Firma ile 45 kişilik katılım sağlanmıştır. Bu yoğun programda derneğe katkı veren tüm üyelerimize ve de organizasyon aşamasında bizlere destek olan aşağıda belirtmiş olduğumuz üyelerimize çok teşekkür ederiz”. dedi.
 
Geziye Katılan Üyeler
 
AKALIN ISIL İŞLEM ÇELİK SAN. TİC.LTD
ALPER ISIL İŞLEM SAN. VE TİC.A. Ş. 
ASTAŞ ISIL İŞLEM MÜHENDİSLİK METALURJİ SAN. TİC.LTD 
BATI ISIL İŞLEM SANAYİ VE TİC.A. Ş. 
BERDAN CIVATA SANAYİ A.Ş
BELGİN MADENİ YAĞLAR TİC.SAN. A.Ş
DESTEK OTOMOTİV YAN SAN. TİC.A. Ş
DEMSA ISIL İŞLEM SAN. VE TİC.LTD
DOĞU ISIL İŞLEM ÇELİK VE SAN. TİC.LTD
DÖKSAN ISIL İŞLEM INDÜKSİYON TAŞLAMA A.Ş
EMS EMRE ISI ENDÜSTRİ MAKİNALARI SAN. VE. TİC.A. Ş
ENCOTHERM ENDUSTRİYEL FIRIN SİSTEMLERİ SAN. TİC.LTD
ER-MİR TEKSTİL VE MAKİNA SAN. VE TİC.LTD
INDUCTOTHERM İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ A.Ş
INSA ISIL İŞLEM SANAYİ VE TİC.LTD
IVW INDUSTRIEGUTERVERWERTUNG GMBH
KORKMAZ ÇELİK TİCARET SAN. A.Ş.
MARMARA ISIL İŞLEM SAN. VE TİC.LTD
METALURJİ AKDAĞ ISIL İŞLEM
ONUR ISIL İŞLEM SANAYİ VE TİC.LTD
PRESTİJ YAYINCILIK
SARVION END. MLZ VE MUH. TİC.A. Ş
SİSTEM TEKNİK SANAYİ FIRINLARI A.Ş
TERMOSAN ISIL İŞLEM SAN. VE TİC. A.Ş
TAMÇELİK ISIL İŞLEM SAN. VE TİC A.Ş
TEKNİK ISIL İŞLEM SAN. TİC.LTD
VULCAN KALIP METAL GELİŞİM SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ
3E ENDÜSTRİYEL MÜHENDİSLİK SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ
 
Gezilen Firmalar
 
Prestij Yayıncılık Kenan ANIL Gezi Yorumu
 
 
 
 
MISAD Derneği’nin kuruluşundan beri şahsıma verilen görevler bir karşılık beklemeden yerine getirmeye çalıştım. Isıl işlem sektörünü bir çatı altında toplayan derneğimiz bilgi ve beceri ve birlikteliği sağlamak açısından kurulduğundan beri etkinlikler gerçekleştirmektedir. 
Rekabetin yoğun olan sektörde bu tarz etkinliklere katılım her geçen gün artması aktörlerin birbirini tanıması çok güzel başarıyı ortaya koymaktadır. Emeği geçen ve sektörüne sahip çıkan herkese teşekkür ederim.
 

 

 

GEZİ PROGRAMI VE GEZİLEN FİRMALAR

 

 

Almanya Frankfurt Havaalanı                                                                                              Detroit Havaalanı

 

  Akşam yemeği

 

 

  Ford Müzesi Gezisi

 

 

MISAD ÜYELERİNİN GEZİ YORUMLARI

 

 

 

Gökhan LALE / 3E Endüstriyel

 

Gezi için öncelikle MISAD

derneğimize ve diğer emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
 
Yurt dışında hem iş hem eğlenceyi birleştirerek yoğun ve güzel bir planlama yapılmış. İletişime geçilen firmalar bizleri çok iyi ağırladılar.
 
 
 
 
Abdullah AKALIN Akalın Isıl İşlem
 
Genel olaraktan geziye katılan tüm meslektaşlarından memnun kaldım. Şahsım adına çok olumlu bir gezi oldu. Bu gezi esnasında ALD , HEF , DURFERİT VE DOKKA Firma gezisi benim için çok olumlu oldu. İnductotherm firması gezisine Almanya’daki iş görüşmemden dolayı katılamadığım için çok üzgünüm.  Firmanın kalitedeki etkinliğini biliyorum ve firma yetkililerinden İlhan Bey ve Sabahattin Bey ile görüşüyorum. Ayrıca Ford Müze gezisi ve Uçak Müze gezisi de harikaydı.  Ayrıca Fuar gezimizde çok güzeldi. Sektörel yenilikleri yakalamamıza yardımcı oldu.
Bu tür etkinliklerin devamının olmasını  bekliyorum. Fakat bu tip etkinliklerde KOSGEB desteğinin olumsuz karşılanmamasını temenni ederdim. Bunun nedeni araştırılabilir. Sonuçta biz bir derneğiz. Ayrıca Ekonomi Bakanlığının desteği var onlara da müracaat edilebilirdi. Bunlar benim aklımda kalan soru işaretleri oldu.
Her şey için Teşekkür ederim.
 
 
Hasan AYAZSEVEN Astaş Isıl İşlem
 
MISAD’ın organize ettiği ASM Heat Treatment Expo 2015 Gezisi fuar alanında herbiri kendi alanında Marka olan fırın üreticisi firmaların  Atmosfer kontrollü fırınları, Vakum fırınları ,Nitrasyon Fırınları İndiksyonla yüzey sertleştirme gibi son teknoloji fırın ve ekimanların yanında; ısıl işlem sktörüne  lojistik destek sağlayan  firmaların ürettiği  sıcaklık ve karbon sensörleri otomasyon kontrol sistemleri, alaşımlı ve grafit fikstür modelleri ,grafit fan modellerini izledik. Ayrıca aynı fuar alanında Dişli ve aktarma organları standlarına son teknoloji talaşlı imalat tekniklerini gördük.Fabrika ziyaretlerimizde vakum altında sementasyon ve bu işlemde havacılık sanayine yapılan bu dişli ve yedek parçanın (0) sıfır deformasyon la işlemden çıktığını gördük.Benzer olayı yani sıfıra yakın deformasyonu otomativ sanağine şanzıman ve difransiyel üreten ve sementasyon ısıl işlemini atmofer kontrollü fırında yapan firmada da gördük. Bu başarının sırrını sorduğumuzda bunun deneyim ve AR-GE sonucu olduğunu söylediler. Bu bana gezimizin birinci günü  Henry Ford müzesin de 1700 lerden günümüze Endüstrinin gelişimi ve yapılan icatlar konusunda EDISON’un sözünü hatırlattı “İcatlarım ve Yaptıklarımın hiçbirisini  Asla kazara yapmadım hepsi çalışarak olmuştur”Bu gezi Ülkemiz de Isıl İşlem sektörün de faaliyet gösteren firmalar ve ısıl işlem tedarikçileri için;”Günümüz ısıl işlem teknolojisi” nin neresinde olduğumuz konusunda iyi bir gözlem yapmamızı sağlamıştır.On günlük gezi boyunca geziye katılanlar arasında iyi diyaloglar gelişmiş  buda ileride oluşabilecek işbirliklerine katkıda bulunacaktır.
 
Ben bu geziyi düzenleyen başta MISAD olmak üzere ve tüm emeği geçen arkadaşlara, Sponsor firmalara şükranlarımı sunarım. Ayrıca gezi boyunca çektiği resimler ve bunları yayınlayan Prestij Yayıncılık Kenan Anıl Beye teşekkür ederim.
 
  Ford Müzesi Gezisi
 
 
 
 
 Ford Müzesi Gezisi
 
 
 
 
  HEF USA Firma Gezisi
 
 
 
 
Hasan ÇEP Alper Isıl İşlem
 
Türk sanayinin bel kemiği olan ısıl işlem  sektörümüzün kurumsal organizasyonu  MISAD’ın düzenlenmiş olduğu ABD ziyareti bir çok ilklere neden olmuştur.  Kısa tarihine bir çok başarılı organizasyonlardan sonuncusu olan bu gezi, tatlı rekabet koşulların gölgesinde sektörün önde gidenleri ile sektöre yeni başlamış veya sektör ile ilgili iletişime girmemiş  arkadaşlar ile tanışmış olduk.  Gezi, hem teknik ve hem de sektör içi sosyalleşme açısından önemli organizasyondu. Teknik olarak mutlaka faydası olduğu kanısında olan arkadaşlarımız teknolojik faydadan ziyade sektör içi iletişim kanallarının açılmasını konu etmeleri çok önemliydi.  10 gün boyunca bir arada kalan üyelerimiz normalde yan yana gelmelerinden kaçınan bir yaklaşımdan  gezi esnasında elde edilen izlenimleri paylaşan bir yapıya bürünmeleri gezinin amacına pragmatik katkılar sunmuş olduğunu düşünmekteyim. 
 
Teknolojik olarak klasik ısıl işlem araç ve gereçleri ülkemiz uygulamaları arasında çok fazla bir fark olmadığı üyelerimiz tarafından birkaç kez ifade edilmişlerdir. Ancak, klasik uygulamaların yanında yüksek teknolojik uygulamaların sektörel olarak ehemmiyet taşıması da ayrı bir durum olduğu da gözlenmiştir. Özellikle , otomotiv ve savunma sanayindeki teknolojik uygulamaların  yanında boyutsal organizasyonlar ile birlikte dev yatırım bütçeleri ile kurulan ısıl işlem tesisleri üyelerimize farklı bir bakış açısı sunduğuna inanıyorum.  
 
Savunma sanayinde dünya devi olan ABD’deki ısıl işlem uygulamalarında fırın ve makinelerden ziyade prosesler ve prosedürlerin önemli olduğunu vurgulamaları oldukça önemliydi. Özellikle otomotiv ve savunma sanayinde kullanılan dişlilerde ısıl işlem prosedüründe oksidasyon önemli bir problem olarak öngörülmesi ve buna binaen klasik gaz atmosferli sementasyon yerine LPC (Vakum Sementasyon) şart koşmaları üyelerimize uzun vadeli bir öngörü fikri verdiğini düşünmekteyim. 
 
Süreli bir gezinin sonunda aktarma problemi haricinde olumsuz herhangi bir durumla karşılaşılmaması önemliydi. Akla kalanlardan Detroit Pistons NBA maçı ile alış veriş keyfi gezinin bir başka sosyal yönüydü. Başarılı geçen gezinin mimari olan sayın başkan ve yönetim kurulu üyeleri bir sonraki gezi için üyeleri beklenti içine bırakması da sevindirici idi.  Basın danışmanımız ve onursal üyemiz sayın Kenan Anıl’ın katkılarını da unutmamak lazım. Katılan ve emeği geçen bütün arkadaşlara firmam adına teşekkür eder bir sonraki organizasyonda buluşmak ümidi ile. 
 
Lokman GÜR Alper Isıl İşlem
 
Firmamız ısıl işlemin yanında, prosese uygun ısıl işlem fırınları tasarlar ve imal eder. Uzun yıllardır edindiğimiz ısıl işlem ve proses tecrübemizi fırınlarımızda hayata geçiriyoruz. Fırın imalatında güçlü olduğumuz konular; atmosfer kontrollü/vakum nitrasyon fırınları, alüminyum çözeltiye alma ve yaşlandırma fırınları, kriyojenik ısıl işlem kabini imalatı. Isıl işlemdeki rakiplerimize dahi bu hizmetleri sunmak arzusundayız.
 
ABD gezisi sektörün içindeki insanların tanışması adına bir vesile olduğunu düşünüyorum. Geziye katılan herkesin itinalı ve uyumlu olması gezinin güzel geçmesini sağladı. Ayrıca Koray bey ve ekibinin samimiyetleri ve özverileri sayesinde çok eğlenceli ve verimli bir gezi oldu. Bunun için bu güzel ekibe canı gönülden teşekkür ediyorum. 
 
Bu gezinin ileride ülkemizin büyük projeleri için noktasal (hedefe yönelik) gezilerin önünü açması adına bir başlangıç olabileceğini düşünüyorum. MISAD’ın ülkemizdeki önemli projelerde karar verici, yön gösterici olması temennimdir.
 
 
Hasan Şemsi, Leyla Censi Berdan Civata
 
Hasan Şemsi: MISAD’ın ABD’ye fuar gezisi ile ilgili davet yazıları firmamıza gönderilmiş, fakat elime geçmemişti.
 
Sevgili Dostum Hasan Çep’in bu gezide olmamızın gerekliliğini düşündüğü için listede adımızı görmeyince ısrarla katılmamız yönünde sarf ettiği çabalar sonucu bu geziye iki kişi olarak katılabildik.
 
Kendisine bu hassasiyeti için candan teşekkür ediyoruz. Bu gezide Amerika’yı ilk defa görme fırsatı bulabildiğim gibi MISAD’ın Gücü’nü de görme şansını bulmuş olduk. MISAD ’sız bir gezi belki olabilirdi, fakat sadece Isıl İşlem Fuarı ile Ford Müzesini, Alışveriş merkezi ve benzeri yerleri görebilirdik. Bir araya gelmenin, bir STK meydana getirmenin kazanabileceği gücü ve yaratacağı faydayı en muhteşem şekilde bu gezide gördük.
 
MISAD gibi bir kuruluşumuz olmasaydı herhalde, bırakın gezdiğimiz fabrika veya tesisleri gezebilmeyi veya yöneticileriyle bir araya gelebilmeyi, oralardan bir yetkiliyle randevulaşmak bile mümkün olamazdı. Hele üst düzey 5-6 yöneticisinden fabrikadaki üretimler ve teknolojiler hakkında brifing almak hayal bile edilemezdi.
Çok faydalı bir gezi oldu. Fuarda gördüğümüz yenilikler, firmalarda gördüğümüz uygulamalar, Isıl İşlem konusunda bilgilerimizi oldukça geliştiren, ufkumuzu açan bir gezi oldu. Ayrıca arkadaşlarımızı, meslektaşlarımızı tanımak, tanıdıklarımızla tekrar bir araya gelme ve tanışıklığımızı arttırma fırsatı bulabildik.  Bu nedenle MISAD’ın kurulmasını düşünen, öncülük eden meslektaşlarımıza ve kuruluş sırasında emeği geçen Kenan ANIL’a ve bütün dernek üyelerine candan teşekkürler.
 
Derneğimizin benzeri gezileri sık sık gündeme getirmesini temenni ediyoruz. Yönetim toplantılarının her ay (en az birini) bir başka şehirdeki üyelerimizin bulunduğu yerlerde yapılmasını temenni ediyorum. İlk toplantılardan birisinin de Tarsus’ta yapılmasını öneriyorum.
 
Bir nebze de olsa firmamız Berdan Cıvata’dan bahsetmek gerekirse;
1980 yılında 150 m2²‘de, ikinci el 5 tezgâh ve 3’ü çırak, 5 çalışanla Yunus Çensi biraderim tarafından kurulan Berdan Torna Atölyesinin başına STFA Cıvata’dan emekli olduğum 1982 yılında geçebildim. 12 yıl çalışmış olduğum Denet Cıvata ve STFA Cıvata’daki bilgi birikimim ve tecrübelerim nedeniyle burada, yani Berdan Torna Atölye ’sinde doğal olarak cıvata somun üretmeye yöneldik.
 
2000 yılına kadar 20 yıl süre ile kaldığımız bu atölyeyi 400 m2²‘ye, çalışan sayımızı ikisi mühendis 25 kişiye çıkarmış ve 2000 yılının ilkbaharında Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde 5 bin m2² alan üzerinde, üç yılda tamamlayabildiğimiz 1500 m2²’lik fabrikamıza taşınmıştık.
 
Burada bilhassa devletin 2002 yılından sonra KOBİ’leri; üretime, ihracata, yönlendirmek ve ülkenin kanayan yarası işsizliğe çözüm olmalarını sağlamak üzere ürettiği politikalardan azami şekilde yararlandık. Devletin öncelikle KOSGEB Desteklerini olabildiğince KOBİ’lerin hizmetine sunması, daha sonra bunu Kalkınma Ajansları ve TÜBİTAK’la zirveye çıkarması sayesinde biz devletin öngördüğü şekilde büyüdük, geliştik. İstihdam ve üretim artışı sağladık, arkasından da ihracat yapmaya başladık. Bu arada adımızı Berdan Cıvata olarak değiştirdik ve A.Ş’ye dönüştük.
 
Yüksek katma değerli ürünler için bir laboratuvar gerekliydi. Türkiye’nin sektörümüzde en zengin test laboratuvarını kurduk ve onu Türkak’tan Akredite Belgeli tek cıvata somun laboratuvarı haline getirdik. 2000 yılında 2’si mühendis, 25 çalışanla 5 bin m2² üzerinde 1500 m2² ‘lik fabrikaya geldiğimiz OSB’de, bugün 33’ü mühendis 250 çalışana ulaştık. Bunlarla ve devletin destekleriyle 2000 yılında 1,1 milyon TL olan ciroyu 50 milyon TL’ye, 0,1 milyon dolar olan İhracatı 9-10 milyon dolarlara çıkartmış, devletin bizi büyütmek için verdiği destekleri fazlası ile vergi olarak geri ödemiş bulunuyoruz. (2014 yılında Tarsus Kızılmurat vergi dairesinden ikincilik ödülü aldık)
 
Devletimizin katma değeri yüksek ihraç ürünleri için Ar-Ge yapmak üzere kurduğu Teknoparklarda da varız. Mersin Üniversitesindeki Teknopark’ta Berdan ARGE AŞ isimli kuruluşumuz ile oradan da destek alıyor ve patentle sonuçlanan başarılı çalışmalar yapıyoruz.
 
Burada yaptığımız çalışmalarla ülkemizin gurur kaynağı olan bazı MEGA Projelerde çözüm ortağı olduk. Avrupa’nın en uzun ikinci köprüsü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsünün 252 metre boyundaki çelik asma köprü ayaklarını taşıyacak her biri 10 m. boyda 780 kg. ağırlıkta Ankeraj Cıvatalarını üretmek üzere Japon Asma Köprü Devi  IHI firmasından yeterlilik alan dünyada 3 firmadan birisi olduk ve onları ürettik.
 
Asrın Projesi olarak lanse edilen Anamur-Kıbrıs arasındaki Barış Suyu Projesinde denizin 250 m. altından giden 80 km. uzunluktaki boruları birbirine bağlayan cıvata-somun ve saplamaları üreterek, deniz suyu içerisinde onları korozyona karşı 150-200 yıl dayanacak çok özel bir koruyucu ile kapladık.
 
Dünya Devi Rüzgar Gülü Üreticilerini Tarsus-Mersin OSB’ye kadar getirme başarısı gösterdik ve onların yüksek katma değerli Kule Kanat  bağlantı elemanları ihtiyaçlarında Türkiye’de tek onaylı tedarikçileri olduk. Kimdi bunlar? İspanya’nın Alstom ve Gamesa’sı, Almanya’nın Nordex ve Enercon’u, Danimarka’nın Siemens ve Vestas’ı, ABD’nin G.Elektrik’i vs. 
 
Bunlar sayesinde bize bol miktarlarda ödül de geldi. Birkaç tanesini saymak gerekirse:
 
• 2012’de En Başarılı Kobi Yarışması Ödülü,  (1.108 yarışmacı arasında ilk 5’in içine girerek, Başbakan Sn. Tayyip Erdoğan’dan.)
• 2013’te TOBB’un En Hızlı Büyüyen 100 Yarışması Ödülü, (Ekonomi Bakanı Sn. Cevdet Yılmaz’dan.)
• 2014’te Tim’in İnovalig İhracat Yarışması Ödülü (Ödül alan Türkiye’nin 25 ihracatçısı arasındaydık.)
• 2014’te Anadolu Markaları Yarışması Ödülü (Kendi grubumuzda dördüncülük plaketi aldık.)
• 2014’te Tarsus Kızılmurat Vergi Dairesinden ikincilik ödülü ile onurlandırıldık.
• 2015’te TOBB’un En Hızlı Büyüyen 100 yarışmasında ikinci defa ödül aldık. (Mersin’den alan tek firmayız. Bu nedenle  BİST [Borsa İstanbul’dan] özel pazara ücretsiz üyelik daveti aldık) 
• 2015’te Mersin Sanayici ve İş adamları Derneği Mesiad’ın Yılın İş İnsanı Ödülünü aldık. Bölgede sosyal faaliyetlerimiz;
• 40 Öğrenciye burs veriyoruz. 
• Şehit İshak İlköğretim bahçesinde takribi 750 bin TL maliyetli bir Eğitim Kampüsü kuruyoruz. (250 kişilik konferans-tiyatro salonlu ve kütüphaneli)
• Çeşitli STK’ların kültürel ve sosyal faaliyetlerine destek çıkmaktayız. 
 
Asma Köprü Cıvataları
Fotoğraf Bilgileri:
1) Sn. Başbakanla KOSGEB Ödülü   2) En Hızlı Büyüyen 100 Yarışma Ödülü  3) Bakan Sn.cevdet Yılmaz’dan ve Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu’ndan
 
 
 
A. Cahit Yüksel Belgin Madeni Yağlar
 
Derneğimizin organize ettiği Amerika gezisinde olmaktan çok keyif aldım. Özellikle MISAD üyeleri benim için müşteri pozisyonunda olmasına rağmen bu etkinlikte olmak bilgi ve beraberliğin güzel örneklerini yaşadık. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler ederim. 
Çok verimli ve yoğun geçen bir gezi oldu.
 
 
 
  Uzay ve Uçak Müzesi Gezisi
 
 
  ALD Thermal Firma Gezisi
 
 
 
 DOKKA Firma Gezisi
 
 
 
 
E.Şahin Atılmış, Hande Tonyalı Batı Isıl İşlem
Hande Tonyalı: Öncelikle bu değerli organizasyonu planlayan MISAD Yönetimine , 1 Hafta boyunca bizlerden ilgilerini esirgemeyen ve büyük bir özveriyle gezi planını gerçekleştiren tüm MISAD çalışanlarına, BATI ISIL İŞLEM ve şahsım adına teşekkür ederim.
 
Bilmekteyiz ki; Isıl işlem firmaları olarak bizler bireysel çabalarımızla sizlerin organize ettiği firma gezilerini yapma olanağına sahip değildik. Bu firmaların çalışma prensiplerini görmemize ve  teknolojilerini yakından tanımamıza MISAD imkan sağladı. Bu sebeple Türkiye’de bu faaliyetleri gösterebilen bir kuruma üye olmaktan mutluluk duymaktayız.
Teknolojinin merkezinde, insan gücünün minimuma indirilerek robot sisteme geçildiğini , vakum sertleştirme işlemi ile çok hassas parçalara nasıl ısıl işlem yapıldığını ve yüzey kaplama teknolojilerini yakinen görme olanağı bulduk. Bu gezi, gerek teknik, gerekse kültürel açıdan oldukça faydalı olduğu gibi ufkumuzun da açılmasına sebep olmuştur. 
 
Farklı bir organizasyonda yine sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyarız.
 
 
Oğuzhan Demirci Demsa Isıl İşlem
 
MISAD Yönetim kurulu üyesi olarak, Derneğimizin organize ettiği Amerika gezisini düzenlemekten büyük mutluluk içindeyim.
 
Burdan yönetim kurulumuza, emeği geçenlere ve siz üyelerimizin katılım sağlamasından dolayı sonsuz teşekkürler ederim. Çok verimli ve yoğun geçen bir gezi oldu. Bilgi açısında firmalar ve fuar gezileri ve meslektaşlarımla geçirdiğim gün içindeki sohbetler beni çok sevindirdi. 
 
 
 
Rasim Kızılcı, İhsan Bozkuş Doğu Isıl İşlem
 
Rasim Kızılcı: Firmamızda atmosfer kontrollü ısıl işlemler ve indüksiyon ile yüzey sertleştirme işlemleri yapılmaktadır. Öncelikle firmamız adına amerika gezisinde katkısı bulunan herkese teşekkür ederim. Bu gibi organizasyonların hepsini MISAD ın varlığına borçluyuz. Derneğimize her zaman destek verip, sürekli güçlendirmeliyiz.
 
Amerikan gezisi bakış açımızı değiştirdi. Amerika ve ülkemizdeki ısıl işlem sektörü ile kıyaslama imkanı bulduk. Ve önümüzde katedeceğimiz daha çok yolumuz olduğunu öğrendik. Ülkemizde ısıl işlem söktörü son yıllarda değer ve itibar kaybetti. Isıl işlem firmalarında ısıl işlem kapasiteleri  piyasadaki talebin çok çok üzerinde gerçekleşti. Ve herkes kapasitesini, %100 çalıştırmanın peşinde .Müşterilere artık ısıl işlem maliyetinin de altında fiyatlar verilmektedir.
 
Dernek olarak, ısıl işlemi tekrar değer ve itibar gören sektör haline getirmeliyiz.Müşterilere gittiğimizde, müşteri hemen sen kaç liraya yapacaksın sorularına maruz kalmamalıyız.
 
 ASM Heat Treatment 2015 Fuar Gezisi
 
 
  Heat Treatment Fuar Gezisi
 
 
 
Ahmet Civan, Emrehan CİVAN EMS EMRE ISI 
 
17.10.2015 - 27.10.2015 tarihleri arasında MISAD’ın  yapmış olduğu ‘25th Heat Treating Society Conference and Exposition’ gezisine EMS EMRE ISI ENDÜSTRİ MAKİNALARI A.Ş. olarak katıldık. 
 
Gezi, teknik olarak firmamıza çok şeyler katmıştır. Gerek fuarda gerekse ziyaret edilen fabrikalarda bizim nerede olduğumuzu, eksiklerimizi ve onların nerede olduğunu ve eksiklerini gördük. 
Teknolojik olarak bizden farklı olmadıklarını fakat ar-ge çalışmalarına önem verdiklerini, bizim de ar-ge çalışmalarına daha fazla önem verip çok çalışmamız gerektiğini gördük. 
 
Başarıyı elde etmenin her şeyden önce inanmak ve bunu hayata geçirmek için disiplinli bir şekilde çok çalışmaktan geçtiğini gördük. Bunun en iyi örneğini HENRY FORD müzesini ziyaret ettiğimizde gördük. Bir kişinin çalışması ve yaptıklarıyla kendi ülkesinin süper güç haline gelmesindeki katma değeri gözlemledik.
 
Ayrıca Ford Museum ve Air Force Museum gezileri de bizlere teknolojinin zaman içinde nasıl yol katettiği hakkında ışık tutmuştur.
 
Sektörün önde gelen firmalarının ve değerli yetkilileriyle, sektörümüz hakkında istişare edilmesi, ihtiyaçlar doğrultusunda gelecekte nasıl bir yol haritası çizeceğimizi göstermiştir.
 
MISAD’IN böyle bir organizasyonu düzenlediği için başta başkan sayın Koray Yavuz ve organizasyonda  emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletir bu tür organizasyonları devamını bekleriz.
 
Katılımcı arkadaşların yollarının açık olmasını temenni dileklerimle.
 
 
Dr. Ersin E. Korkmaz Er-Mir Tekstil
 
Firma iştigal konusu: Plazma nitrürleme yüzey sertleştirme hizmeti, Plazma nitrürleme fırın satışı ve satış sonrası hizmetleri, hasar analizi, metalografik ölçüm ve analizler. Uzmanlık alanı: Malzeme, ısıl işlem, makina.
 
MISAD organizasyonu ile gerçekleşen bu gezi çok önemli fırsatlar içermekteydi. Isıl işlem fuarı ile birleştirilen firma gezileri ile benzersiz tecrübeler edinildiği kanaatindeyim. Ziyaret edilen firmalar dünya çapında tanınmış, pazarın lider firmaları idi. Çok önemli iş bağlantıları sağlayacağımızı düşünüyorum. MISAD’ ın etkisini ve sektördeki etkin iletişimini ekibimize gösterilen ilgi ve ağırlama dolayısıyla tecrübe
ettik. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
 
Hülya Çiçekçi, Kutsal Çiçekçi Korkmaz Çelik
 
Sn. Yönetime bu dolu organizasyon için; tüm sektör temsilcisi değerli üyelere güzel paylaşımları için, gezimizi başından sonuna kadar takip ederek bizi yalnız bırakmayan Prestij Yayıncılık’a tek tek teşekkür ederim. İşe yapılan yatırımın her zaman kazanca dönüştüğünü ve konu ile ilgili bilinç geliştirmenin ne kadar önemli olduğunu, farklı iş modelleri üzerinden görme imkanımız oldu. Bilinç seviyesi müşteri – tedarikçi karşılıklı olduğunda, ortaya ne denli verimli sonuçların çıktığını da deneyimleme imkanımız oldu. Sürekli iyileştirmeyi odak tutan, müşterisine her zaman “değer katar” iş anlayışıyla çalışmalarına devam eden Korkmaz Çelik AŞ Isıl İşlem Teknolojileri olarak edindiğimiz faydayı, müşterilerimize aktarma çabamız devam edecektir. 
 
 
 Heat Treatment Fuar Gezisi
 
 
 
 J.G. KERN Enterprises Firma Gezisi
 
 
  AAM Firma Gezisi
 
 
 Inductoheat Firma Gezisi
 
 
 
Sedat Türker, Şakir Çiber Encotherm
 
Sedat Türker: Firmamız 2003 yılında Dudullu OSB de kurulmus olup, Endüstriyel Fırın sistemlerinin anahtar teslimi projelendirilmesi ve üretimleri alanında hizmet vermektedir.
 
Konusunda deneyimli uzman kadrosu ile müşterilerinin isteklerini tam karşılayacak proses tasarımı ve anahtar teslimi tesis üretimi yaparak, bu güne kadar dört kıtada 500’ e yakın çalışan sistemi bulunan firmamız , Başta Alüminyum olmak üzere metal sektöründen, Savunma Sanayimizin ihtiyacı olan özel proseslerin gerçekleştirilmesine kendi tasarımı olan sistemleri ile katkıda bulunmaktadır.
 
Yakın zamanda dünyada sektörünün lideri olan global bir şirketin Türkiye yerleşkesi için vernik kurutma ve yakma proseslerinde ortaya çıkan çevreye zararlı organik uçucu bileşiklerin (V.O.C / Volatile Organic Compounds ) yok edilmesi ile ilgili BurnOut Oven uygulamamız başarı ile devreye alınmış, olumlu test sonuçları neticesinde söz konusu global şirketin Nurnberg / Almanya ve Perth/ Avustralya yerleşkeleri için benzer fırın görüşmelerine başlanmıştır.
 
MISAD tarafından düzenlenen Detroit Gezisi, sektörde  değişik konumlarda yer alan oyuncuların aynı ortamda, birlikte vakit geçirerek bire bir iletişim kurmalarında, tedarikçilerin potansiyel müşterilerine kendilerini doğrudan tanıtmalarında önemli bir rol oynamış, bu şekilde sektörel konuların gerçek ilgilileri tarafından görüşülmesine ve çözüm önerilerinin tartışılmasına ciddi katkıda bulunmuştur. Bu tür organizasyonlar ile Mısad , Meslek örgütlerinin temel görevi olan üyelerinin  etkili iletişim kurma ve kendilerini geliştirme faaliyetlerine oldukça güzel bir örnek sunmuştur.
 
Detroit gezisi sırasında aynı sektörde faaliyet gösteren birçok önemli Amerikan firması ziyaret edilmiş , Önemli bir Isıl işlem Fuarı gezilmiştir. Mesleki görgü ve bilginin artırılmasına katkıda bulunan , bu yoğun programın planlanması ve aksaksız yönetilmesinde emeği geçen tüm dernek üyelerine ve yöneticilerine şahsım ve Firmamız adına teşekkür ederim.
 
 
Cihan Dalkıran IVW GmbH
 
Firmamız, yeni ve ikinci el makina ve tesis alım satımı, söküm ve montaj yapmaktadır. Kendi uzmanlık alanı: ısıl işlem, indüksiyon sulama, vakum fırın, kamalı fırın anahtar teslim kurulum ve eğitimi.
 
Dünya üzerinde makina pazarının ne kadar geniş olduğunu bilsekte, her ülkenin kendine ait sistem ve üretim yaptığı özel makina ve kendilerine ait orjinal Makina Markaları bulunmakta. Bunları kıyaslamak ve aralarındaki dayanıklılık, imalattaki geçerlilik sıralamasını yapmak acısından faydalı oldu. Aynı zamanda daralan pazarın ve ekonomik krizin yalnızca Ülkemiz için değil Amerika içinde kötü etkileri olduğunu bizzat şahit olduk. Çözüm yöntemlerinin bizim Firmalarımız  kadar etkili ve hızlı olmadığını gözlemlediğim ve bunun etkisi ile kapanan şirketlerden dolayı neredeyse hayatın durma noktasına geldiği bir  şehir ve sanayi ile karşılaştım. 
 
Henüz bu kriz ortamından tam olarak nasıl çıkacaklarını da çözmüş gibi görünmüyorlar. Kendini bu kriz ortamından kurtarabilmiş güçlü Firmalar ise teknolojilerinin sayesinde diğer Dünya rakipleriyle yarışır vaziyetteler. İşte bizde MISAD ve üyeleri  olarak bu Firmalarda gözlemlemelerimizi yaparak, kendi eksikliklerimiz var ise onları tamamlamaya ve yeni pazarlarımızı buraya açmak için Firmalarla görüşmeye geldik. Buradaki gelişim hem bu Firmaları hemde MISAD Üyelerinin birbiri ile ileriye dönük olabilecek ticari gelişmelere pozitif etki katacaktır.
 
 
 Nitrex Firma Gezisi
 
 
 
 Surface Firma Gezisi
 

 

Paylaş Tweet
3522 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM