Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
ads
ads
ALUEXPO 2019 ve 9. Uluslararası Aluminyum Sempozyumu Gerçekleşti

6. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı, 10-12 Ekim tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.

 

Türkiye’de 27 yıldır metalurji sektörünün önde gelen fuarlarını organize eden Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. tarafından 6.sı gerçekleştirilen Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı, ALUEXPO 2019, 10-12 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nin 9, 10 ve 11 inci hollerinde gerçekleşti.

 

Fuar, hem katılımcı hem de ziyaretçi bazında bu yıl da başarısını yeniledi. Her tekrarında büyüyerek kapsamını genişleten fuarın ulaştığı uluslararası ilgi, katılımcıların büyük bölümünün ALUEXPO 2021 için bugünden rezervasyonlarını yenilemesini sağladı.

 

Kapsamı Genişleyen Fuar, Katılımcı ve Ziyaretçi sayılarında ilerlemeye devam etti.
6 milyar dolara yakın pazar ve yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat büyüklüğüne sahip alüminyum sektörünü buluşturan uluslararası fuar, bu yıl kapsamını genişleterek, daha büyük sergileme alanında, daha çok firma ve daha fazla ziyaretçi ile buluştu. Gördüğü yoğun ilgi ile aylar öncesinden stantların tamamı dolan fuarda, süregelen katılımcıların yanı sıra pek çok yeni firma sektörle buluşmak için ALUEXPO 2019’da yerini aldı. Bu yıl 80 yeni katılımcıyı bünyesine katan ALUEXPO, 35 ülkeden 397 katılımcı ile kendi rekorunu yeniledi. 216 yabancı, 397 katılımcısı ile en son gerçekleştirilen 2017 fuarına göre yabancı katılımcı sayısında %38, toplam katılımcı sayısında %24 artış fuarın hareketliliğine yansıdı. 

 

Aluexpo 2019 ziyaretçi sayısında da hedeflerine ulaştı. Katılımcılar ziyaretçilerin niteliği ve etkinliğinden memnun olarak, ziyaretçiler de fuarda sergilenen ürün ve teknolojilerin yüksek niteliği ve çeşitliliğinden memnun olarak Aluexpo’dan ayrıldılar.

 

Fuarı alüminyum hammadde, mamül ve yarı mamül üreticileri ve tedarikçileri olmak üzere yoğun olarak alüminyum ürün kullanan inşaat ve yapı, otomotiv, ticari araç, raylı sistemler, beyaz eşya, savunma, ulaştırma, ambalaj, enerji, makine, ev ve mutfak eşyası ve daha birçok üretici sektörden 1.789 yabancı 10.058 yerli olmak üzere toplam 11.847 sektör ilgilisi ziyaret etti.

 

9. Uluslararası Aluminyum Sempozyumu; alus09
ALUEXPO 2019 fuarı ile eş zaman ve mekanda TALSAD, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Eğitim Merkezi – METEM ve TÜBİTAK MAM işbirliği ile 9. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu – ALUS’09 da gerçekleştirildi. Sempozyum, EA-Avrupa Alüminyum Birliği, GLAFRI Global Alüminyum Folyo Üreticileri Birliği, GDA Alman Alüminyum Birliği, CRU, IAI Uluslararası Alüminyum Enstitüsü ve Aluminium International, ALUTEAM’in de işbirliğinde, uluslararası katılım ve içerikle programlandı.

 

ALUS’09’da, ulusal ve uluslararası alanda sektörün önde gelen isimleri, uzmanlar ve akademisyenlerden oluşan 300’u aşkın konuşmacı yer aldı. Sempozyumda düzenlenen 3’ü açılış panelinde olmak üzere toplam 13 oturumla, alüminyum sektörü, küresel ve ulusal, bölgesel ölçeklerde tüm yönleri ile ele alındı. Sempozyumda ayrıca 83 bildiri ile sektörün başarılı çalışmaları paylaşıldı. Alüminyum sektörünün uluslararası arenadaki buluşma platformuna dönüşen ALUS’09, sektörün ekonomik, teknolojik ve bilimsel alanlarda ele alındığı oturumlarıyla, Türkiye’nin alüminyum dünyasındaki yeri ve geleceğine dair önemli bir projeksiyon da oluşturdu. 

 

Fuarla ilgili Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. Kurucu & Genel Müdürü İbrahim Anıl –“ 6 milyar dolara yakın pazar ve yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat büyüklüğüne sahip alüminyum sektörünü buluşturan uluslararası fuar, bu yıl kapsamını genişleterek, daha büyük sergileme alanında, daha çok katılımcı firmayı, daha fazla ziyaretçi ile buluşturdu.

 

Bu sene Aluexpo için rekorlar senesi; 181 yerli, 34 ülkeden 216 yabancı olmak üzere toplam 397 firma, 9.197 m2 net stand alanında sergileme yaptılar. Bu sayılar gelmiş geçmiş en yüksek katılımcı ve stand alanı değerleri oldu. Bir önceki Aluexpo’ya göre; katılımcı sayısında % 24, net stand alanında % 8, fuarda yer alan yabancı firma sayısında ise %38 büyüme gerçekleştirdik.

 

Yoğun ilgi ile aylar öncesinden stantlarımızın tamamı dolan fuarımızda, süregelen katılımcıların yanı sıra pek çok yeni firma sektörle buluşmak için ALUEXPO 2019’da yerini aldı. 80 yeni katılımcıyı bünyesine katan ALUEXPO 2019, 35 ülkeden 397 katılımcı ile kendi katılımcı rekorunu yeniledi. 216 yabancı, 397 katılımcısı ile en son gerçekleştirilen 2017 fuarına göre yabancı katılımcı sayısında %38, toplam katılımcı sayısında %24 artış ile büyümesini sürdürdü.

 

Aluexpo 2019 ziyaretçi sayısında da hedeflerine ulaştı. Katılımcılar ziyaretçilerin niteliği ve etkinliğinden memnun olarak Aluexpo’dan ayrıldılar. Fuarı alüminyum hammadde, mamül ve yarı mamül üreticileri ve tedarikçileri olmak üzere yoğun olarak alüminyum ürün kullanan inşaat ve yapı, otomotiv, ticari araç, raylı sistemler, beyaz eşya, savunma, ulaştırma, ambalaj, enerji, makine, ev ve mutfak eşyası ve daha birçok üretici sektörden 1.789 yabancı 10.058 yerli olmak üzere 11.847 ilgili ziyaret etti.

 

Başta TALSAD üyeleri olmak üzere Türk alüminyum üreticileri profil, levha, folyo, döküm, dövme, hadde, külçe, çubuk gibi bitmiş veya yarı bitmiş alüminyum ürünler ve alüminyumun farklı endüstriler için şekillendirilmiş üretimleri ile; global metalurji sektörünün önde gelen uluslararası ve yurtiçi tedarikçi firmaları alüminyum ürünler, alüminyum üretim teknolojileri ve ham, yardımcı maddelerin yanı sıra sarf malzemeleri ile yer aldılar.

 

Aluexpo 2019 da 179 Türk firmamız ve katılımcı sayısına göre sıraladığımızda 60 Alman, 30 Cin Halk Cumhuriyeti, 27 İtalya, 13 İngiltere, 13 ABD olmak üzere toplam 34 ülkeden 395 katılımcı yer aldı.

 

Aluexpo 2019 fuarı ile eş zaman ve mekanda, TALSAD, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası eğitim merkezi METEM ve Tübitak MAM işbirliği ile 9. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyum ’da sektörün önde gelen isimleri, uzmanlar ve akademisyenler alüminyum sektörü ile ilgili teknolojik gelişmeleri tanıtarak, sektörde yaşanan problemlerin çözümü konusunda katılımcılarla bilgi ve görüş paylaşımında bulunmak için etkin bir ortam yaratıldı. Sempozyum, sektörü ekonomik, teknolojik ve bilimsel alanlarda irdelerken yeni gelişmeler hakkında bilgi sunup Türkiye’nin alüminyum dünyasındaki yeri ve geleceğine projeksiyon oluşturdu. 9. Uluslararası Alüminyum sempozyumu, EAA-Avrupa Alüminyum Birliği, IAI Uluslararası Alüminyum Enstitüsü, GLAFRI Global Alüminyum Folyo Üreticileri Birliğinin de destekleriyle uluslararası düzeyde içerikle programlandı. Avrupa Alüminyum Birliği Direktörü ve GDA Alman Alüminyum Birliği Genel Müdürü de konuşmaları ile sempozyum da yer aldılar. Sempozyum için ayrılan 3 konferans salonunda, simültane tercüme sistemi ile İngilizce sunuşları izlemek mümkün oldu. Alus09 un başarısını sağlayan özverili çalışmaları için başta Sempozyum Yürütmek Komitesi olmak üzere TALSAD, METEM ve TUBİTAK MAM yönetimlerine teşekkür ediyorum.

 

Alüminyum dünyasının tüm ihtiyaçlarına cevap veren bir platform olma noktasına gelen ALUEXPO, sektörün önde gelen uzmanlarıyla, yeni yatırımlar için Türkiye’nin potansiyel fırsatlarını değerlendirmek isteyen yabancı firmalar ve aynı zamanda farklı ülkeler ile iş birliği yapmak isteyen yerli firmalar için eşsiz fırsatlar yaratıyor. Yeni üretim teknolojilerin de katkısıyla her alanda kullanımı günden güne artarak büyüyen ticari hacmi ile alüminyum dünyasını keşfetmek ve sektörde yaşanan gelişmelerden haberdar olmak isteyen iş insanları ve yatırımcılar için de kaçırılmayacak fırsatlar sunuluyor.
 

Endüstri devam eden bir devinimi içinde her dönem gelişiyor. 3 Boyutlu katmanlı üretim teknolojileri, Endüstri 4.0, robotlar, yapay zeka, gelişmiş bilişim uygulamaları üretimde verimliliği artırırken, Döngüsel ekonomiye odaklı uygulamaların teşvik edilmesiyle çevreye duyarlı, kaynak verimliği odaklı yenilikler fuarlarımızda sektörle bir araya geliyorlar. Türk alüminyum sanayi sektörünün Avrupa ve Dünya çapında gücünü kanıtlamış, modern yatırımları ile küresel iddiası yüksek bir sanayi dalı olması Aluexpo’nun geleceğine motivasyon katmakta.

 

2021 çalışmalarımız başladı, katılımcı ve ziyaretçi anketlerimizin ve karşılıklı mülakatlarımızın analizi, destekçi kuruluşlarımızın hedefleri önümüzdeki fuarı daha etkin kılabilmek için yol haritamızı hazırlıyoruz. 2021 Ekim ayının ilk haftalarında Aluexpo’nun süregelen başarısını devam ettirerek gerek katılımcılarımız gerekse ziyaretçilerimiz için yine çok verimli bir fuar deneyimi yaşatmak üzere çalışmalarımıza başladık. Tüm sanayi sektörlerini, mühendisleri, mimarları, tasarımcıları, startup ları, girişimcileri, yatırımcıları Aluminyum dünyasındaki fırsat ve imkanları izlemek için, Aluexpo’yu izlemeye davet ediyoruz.” dedi.

Paylaş Tweet Paylaş
621 kez okundu
FUARLAR
Maden Türkiye 2021, 9-12 Aralık 2021 Tarihinde Madencileri Tek Çatı Altında Toplayacak
Türkiye’nin maden sektöründeki en kapsamlı fuarı olan Maden Türkiye, Uluslararası Madencilik, Tünel İnşa, Makine Ekipmanları ve İş Makineleri Fuarı, 9-12 Aralık 2021 t DEVAMI...
WIN EURASIA Fuarına Yurt Dışından Büyük İlgi!
Hannover Fairs Turkey tarafından düzenlenen ve her yıl onlarca ülkeden endüstri profesyonelini bir araya getiren, Avrasya’nın lider sanayi fuarı WIN EURASIA, 10-13 Kasım 2021 ta DEVAMI...
Poliüretan ve Kompozit Sanayinin Merakla Beklenen Buluşması
Dünyanın en büyük ikinci poliüretan sanayi fuarı Putech Eurasia ve kompozit sanayisinin Avrasya’daki önemli profesyonel buluşma noktası Eurasian Composites Show 25-27 DEVAMI...
Eskişehir Endüstri Fuarı’nın Hem Fiziki Hem Online Ayağı Büyük İlgi Gördü
Türkiye’nin havacılık, savunma ve makine sanayindeki yerli ve milli gücünü ortaya koyan Eskişehir Endüstri Fuarı, 9-12 Haziran 2021 tarihleri arasında Eskişehir Tica DEVAMI...
PaintExpo 2020 gerçekleştiriliyor!
PaintExpo için tüm işaretler ileriye doğru gösteriyor. Dünyanın önde gelen endüstriyel kaplama teknolojisi fuarı, 12-15 Ekim 2020 tarihleri arasında, 500’den fazl DEVAMI...
5. Uluslararası Bağlantı ve Sabitleme Teknolojisi Fuarı Gerçekleştirildi
Fastener Fair Turkey, 27-29 Şubat 2020 tarihlerinde Tüyap Fuar Merkezinde gerçekleştirildi.     Hem yerli hem de yabancı ziyaretçileri cezbettiği kanıtlanmış bir DEVAMI...
Euroguss 2020’de Harika Bir Atmosfer Oluştu…
Dört salonda ilk kez 750’den fazla katılımcı. Ziyaretçiler ve katılımcılar arasında iyi dialoglar. Dört salon tamamen dolu, bilinçli ziyaretçi ve memnun DEVAMI...
EuroBlech 2020 İlave Sergi Salonunu Duyurdu
Hannover Fuar Merkezi’nin 26 numaralı yeni salonu, birleştirme, yüzey ve takım tezgâhları teknolojilerini temsil eden kuruluşlara açılacak. 26. Uluslararası Sac Levha İş DEVAMI...
Geleceğe Yönelik Boyama İşlemleri İçin Öncü Çözümler
Çağın yeni mega trendleri olan dijitalleşme, bireyselleştirme ve çevre koruma, fason kaplama alanında çalışan veya boyama işlemlerini kendi bünyesinde yapan işletmeler i& DEVAMI...
Yüzey İşleme Sektörü Almanya’da Buluşuyor
Yüzey işleme sanayii, ihracattaki ana pazarı Almanya’da düzenlenecek Surface Technology Germany fuarına hazırlanıyor. Sektörün dünya genelinde en büyük bul DEVAMI...
“BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları’na “61 Ülkeden 39 Bin 245 Ziyaretçi”
Bilişim teknolojileri endüstrideki etkisini her geçen gün arttırıyor. Bu etkilerin en güzel örnekleri ise 28 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslar DEVAMI...
Ongoing Success Story For Euroguss
Only about three months to go and the Exhibition Centre Nuremberg will again become the meeting place for the die-casting industry for three days, from 14 to 16 January 2020. In 2020 the internati DEVAMI...
Endüstri 4,0’a Dair Her Şey MAKTEK İzmir’de Konuşuldu
Makina sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir Fuarı, 2017 yılında olduğu gibi bu yıl da bekleneni karşıladı. TÜYAP Tüm Fuarcılık DEVAMI...
Kaliteye Dair Her Şey KALİTE Fuarındaydı…
23-26 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen 9.Kontrol, Otomotiv Test Ekipmanları, Metroloji ve Endüstriyel Yazılım Fuarı artık her yıl düzenlenecek. Türkiye DEVAMI...
Katılımcıların Yüzde 80’İ Yerli Olan Tek Fuar “Bumatech”
Türk ekonomisinin dinamo taşlarından biri olan makine imalat sektörü 2018 yılında Türkiye ihracatına 17,1 Milyar dolar katkı yaptı. Şehirlerin kalkınmasında da önemli bir DEVAMI...
Demir Çelik Sektörü Metal Expo’da Buluştu!
Günümüz medeniyetinin temel dayanaklarından birinin çelik olduğu konusunun pekiştiği Metal Expo Fuarı, 11-14 Eylül 2019 tarihinde, İstanbul Fuar Merkezi’nde ger&cc DEVAMI...
EMO Hannover 2019 Belirsiz Zamanlarda Yönelim Veriyor
EMO Hannover 2019, 16-21 Eylül arasında, 150 ülkeden yaklaşık 117.000 uluslararası üretim uzmanı, dünyanın önde gelen metal işleme fuarında bir araya geldi. EMO, “Bu DEVAMI...
TOS+H Expo 2020 - 4. Türk İş Güvenliği ve Sağlığı Fuarı
Dördüncü Buluşma: Türkiye’nin iş güvenliği ve sağlıklı çalışma koşullarını konu alan  fuarı TOS+H Expo 2020, 3 Mayıs 2020 tarihinde yeni bir fuar merkezi DEVAMI...
WIN EURASIA 12-15 Mart 2020 Tarihleri Arasında TÜYAP’ta Düzenlenecek... Dijital Fabrikaların Temelleri İstanbul’da Atılacak
Uluslararası 6 sanayi fuarını tek çatı altında buluşturan WIN EURASIA, 12-15 Mart 2020 tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Türkiye'nin DEVAMI...
3. Çapak Alma ve Polisaj Teknolojileri İhtisas Fuarı 8–10 Ekim 2019, Karlsruhe, Almanya
Şu sıralar pek çok farklı sanayi sektöründe geleceğe yönelik değişikliklerin yapıldığı gözlemlenebiliyor. Çapaktan kurtulma, yüzey kalitesi ve temizlik gibi DEVAMI...
Plast Eurasia İstanbul 2019, Ajandanıza Kaydedin: 4-7 Aralık 2019
Avrupa’da her yıl düzenlenen en büyük plastik endüstrisi fuarı olan Plast Eurasia İstanbul; Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı Tüyap Tüm Fuarcı DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM