Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
MAGMA, Ankiros Fuarı’nda

MAGMA,  25-27 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenen, Ankiros Uluslararası Demir-Çelik ve Döküm Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı’nda MAGMASOFT® 5.4 sürümü ile birlikte parça ve kalıp tasarımları ve proses parametrelerinin optimizasyonu için daha detaylı, daha inovatif kabiliyetlere sahip yeni ara yüzünü ziyaretçilerine tanıttı.
 

MAGMA dünya çapındaki metal döküm endüstrisi, döküm alıcıları ve döküm tasarımcılarına kapsamlı çözümler sunmaktadır.

 

MAGMA’nın ürün ve servis portfolyosunda güçlü modüler simülasyon yazılımı MAGMASOFT® ile birlikte döküm tasarım ve optimizasyonu için çeşitli mühendislik hizmetleri yer almaktadır.

 

Sürekli artan gereksinimler sonucu, yenilikçi bir ürün tasarımı ile yüksek basınçlı dökümde verimli bir proses düzeni önem kazanmaya başladı. Teknolojik olarak karmaşık süreçler ve tasarımlar için hedefler, maliyet ve kaynak verimliliğine ek olarak, döküm için belirtilen kalite gereksinimlerini karşılayarak proses güvenilirliğini sağlamayı içermektedir.

 

Sektörde, döküm süreci simülasyonu uzun zamandır bileşenleri ve süreçleri tasarlamak için standart bir araç olmuştur. Yeni versiyonda, MAGMASOFT® otonom mühendislik aracı ile birlikte her bir simülasyonda ölçülebilir hedefler daha net tanımlanabilmekte, kritik parametreler için net aralıklar verilebilmekte ve ilgili kalite kriterleri otomatik olarak değerlendirilebilmektedir. Bu yeni özellikler sayesinde ürün geliştirme ve üretim süreçleri eş zamanlı olarak optimize edilebilmektedir.

 

Yazılım, kovandaki dozajlamadan dolum profiline, püskürtme işlemine, kalıbın ısı dengesine kadar, tüm proses adımları için döküm kalitesinin optimizasyonunu desteklemektedir. Daha yüksek termal verimlilik için giriş/çıkış aşamalarındaki soğuma hızları, sıcaklıklar ve akış oranları dikkate alınarak soğutma kanalları ile kalıp çevresindeki noktasal soğuma ve konformal soğuma bölgelerindeki akışlar optimize edilebilmektedir. Basınçlı döküm kalıp tasarımında, kalıp ile parçanın temas noktalarındaki basınç değerlerinin hesaplanması ve gerekli olan itici kuvvetlerinin belirlenmesi büyük fayda sağlamaktadır. Isıl işlem süreçlerinin gelen yeni geliştirmelerle birlikte kalıp boşluğu iyileştirmeleri, geliştirme aşamasında dahi ısıl işlem prosesinin tasarlanabilmesi ve diğer tüm üretim parametrelerini optimize edebilme özelliği sayesinde parçada oluşabilecek çarpılma oranı minimuma indirgenmektedir.

 

MAGMASOFT® 5.4’de yüksek basınçlı döküm prosesleri için, TAG-Meshing (True Adaptive Geometry) ile yeni ve esnek bir mesh yöntemi ve yeni bir dolum çözücüsü entegre edilmiştir.

Paylaş Tweet Paylaş
92459 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM