Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Kompozit İşlemede İstenmeyen Sürprizler Yok

Sandvik Coromant, CoroDrill® 863-O matkap ile tok kompozit işleme alanına öngörülebilir takım aşınmasını getiriyor. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre her üç üreticiden biri otomasyon takımlarına yatırım yapmayı hızlandırmayı düşündüğünü söylüyor. Peki bu kompozit malzemeleri işleme gibi zorlu bir iş alanına nasıl uygulanacak? Burada, Sandvik Coromant’ta Global Ürün Müdürü olarak görev alan Aaron Howcroft, CoroDrill® 863-O kesici takımın kimyasal buhar biriktirme (CVD) teknolojisi sayesinde üreticilerin kompozitleri işleme yaklaşımlarını yeniden düşünmelerine nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor. 

 

Havacılık sanayisindeki çoğu parçada delik delme sırasında, üreticilerin deliği doğru delmek için üç şansı var. Bu üç şanstan sonra deliği gerekli tasarım spesifikasyonları dahilinde yeniden işlemek imkansız hale geliyor. Deliklerden biri bile çap, yüzey ince işleme veya delaminasyon gibi işlemlerden birinde başarısız olursa, parçanın tamamı hurdaya çıkarılıyor. Havacılık sanayisindeki parçaların ne kadar değerli olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, delik işleme oldukça riskli bir iş. Bu, özellikle işlemeye yeni talepler getiren kompozit malzemelerde delik delerken geçerli. 

 

Delik işleme, kompozitlerle çalışırken en yaygın işleme proseslerinden biri olarak ortaya çıktı. Farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip iki veya daha fazla malzemeyi birleştiren kompozit malzemelerin işlenmesi, malzemenin fiber kısmının kesilmesini veya kopmasını içerir. Bu işlem doğru yapılmazsa, kompozit malzemelerin tabakaları ait oldukları yerden sıyrılır. Bu durum, Sandvik Coromant’ın müşterilerine göre üretimde en sınırlayıcı faktör olan delaminasyon olarak bilinir. 

 

Delaminasyon delik kalitesini ve tekrarlanabilirliği, nihai ürünün kalitesini ve bütünlüğünü ve üreticinin karını etkiler. Burada bütünlük ifadesini kullandım, çünkü; iyi delik kalitesi, parça arızasının önlenmesi için çok önemlidir ve deliklerin işlemesi veya ince talaş işlemesi için kullanılan imalat prosesleri tarafından belirlenir. Kompozit işleme sırasında oluşan ısının miktarı da çok önemlidir. Malzemenin zayıf ısı iletimi ve talaşların olmaması, malzemenin liflerini bir arada tutan reçine için risk oluşturur. Bir diğer ifadeyle, kompozitlerin işlenmesi, aksi takdirde gözden kaçabilecek olan işleme sürecindeki zayıflığı aydınlatır. Bu zayıflıklar, pazarda bulunan kompozit malzemelerin artan ürün yelpazesi ve öngörülemezliği ile vurgulanmaktadır. Bu da rekabetçi işlemeyi bir zorluk haline getirir.

 

Peki şimdi neden bundan bahsediyorum? COVID-19 döneminde delik işlemenin tartışmasız şekilde her zamankinden daha önemli olduğu su götürmez bir gerçek. Euromonitor International araştırmasına göre, şirketlerin yaklaşık %50’si dijital stratejilerini yeniden şekillendirmeyi planlıyor. Euromonitor’ın Voice of the Industry 2020 anketine göre, her üç katılımcıdan biri otomasyon takımlarına yatırım yapmayı hızlandıracağını söyledi. Dolayısıyla insansız ışıksız üretim senaryolarında bu deliklerin doğru şekilde delinmesi gerekiyor. Bu yüzden, üreticilerin kompozitlerde nasıl delik deleceklerini yeniden düşünmeye devam etmeleri gerekiyor. 

 

Öngörülebilir aşınma
Delik yüzey bütünlüğünün havacılık sanayisi üreticileri için gerçek bir endişe kaynağı olduğunu tespit ettik. Peki bu endişelerin ele alınmasında takımlar nasıl bir rol oynayabilir ve daha iyi bir matkap bir otomasyon stratejisine nasıl fayda sağlayabilir? 

 

Gelin önce üreticilerin çabaladıkları ideale bir göz atalım. İyi kalitede, tutarlı ve tekrarlanabilir delikler istiyorlar. Elbette tüm takımlar eninde sonunda bir gün yıpranacak. Ama bu aşınma, takımdan takıma tutarlı ve öngörülebilir olmalıdır. Öngörülebilir aşınmanın önemini ne kadar vurgulasam az. Genellikle bir CNC, arıza noktasında takımı çıkarmak için programlanır. Dolayısıyla matkabın kullanım ömrü tutarlı değilse, korkunç ama gerçekçi bir senaryoda, satın aldığınız çoğu ürünün takım ömrünü %50 azaltabilirsiniz. Sandvik Coromant müşterilerine bir matkap tedarik ettiğinde matkabın; koşullar ne olursa olsun, her seferinde öngörülebilir bir süre boyunca dayanacağını garanti edebilmeliyiz!

 

İyileştirilmiş tasarım 
İşte bu yüzden Sandvik Coromant karbon fiber takviyeli (CFRP) ve cam elyaf takviyeli (GFRP) malzemeler dahil olmak üzere kompozitler için CoroDrill® 863-O yüksek performanslı matkabı geliştirdi. Bu matkap, kompozit malzemelerden geniş ölçüde yararlanan ve uçak şasileri ve diğer parçaların üretiminde kompozit malzemeler kullanan havacılık sanayisi gibi, takım başına daha fazla delme işlemi gerektiren sanayilere odaklanılarak tasarlanmıştır.

 

CoroDrill® 863-O (O sadece kompozit uygulamalarını ifade eder) takımını geliştirmek için, ilk yaptığımız şey bunu havacılık sanayisinde delaminasyona en yatkın malzemeye uygulamak oldu. Özellikle, en yaygın olarak havacılık sanayisinde kanatlarda ve uçak gövdesinde kullanılan, soyulma katı olmayan veya sırtı dokumasız tek yönlü laminatı seçtik. Takımların kullanım ömrü boyunca tam olarak ne kadar delaminasyon yaşadığımızı belirlemek için delaminasyonu dijital olarak haritalandırdık. Bilgisayar sistemi, herhangi bir delikte kabul edeceğimiz delaminasyon miktarı anlamına gelen çok sıkı toleranslarla kuruldu. Elde edilen verilerden, helis açısı veya matkabın etrafındaki spiral kanal gibi matkabın tasarımının temel yönlerini optimize edebildik. Daha yüksek bir helis, talaş tahliyesinde avantaj sağlar, böylece çıkış tarafındaki delaminasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun tersine, çok yüksek bir sarmal da giriş tarafındaki kompozit malzemedeki tabakaları ayırabilir. Her iki durumda da bu etken, tabakaların veya liflerin deliğe sarkmasına neden olabilir. CoroDrill 863-O’nun diğer başlıca özellikleri ise profili ve kalitesidir. Kompozit malzemeler homojen değildir ve bir üretim çalışmasında herhangi bir yeni malzemenin görünümü, kendi kalınlığı, kompozisyon türü vb. gibi benzersiz zorluklar sunar. CoroDrill 863-O’ün üstün özellikleri, herhangi bir malzemenin üstesinden gelmek için tasarlanmıştır. 

 

Gelelim kalite konusuna. Karbürün kesme geometrisi ve takım sapı açısından takımı güçlendirmesi sayesinde karbür matkaplar, havacılık sanayisi parçalarını işlemek için çok uygundur. Bu da kesme işlemini iyileştirir, boşluğu ve malzeme tahliyesini maksimuma çıkarır. Ancak kompozitlerin aşındırıcı doğası nedeniyle karbür de hızlı aşınır. Bu özellikle otomatikleştirilmiş üretim kurulumları için sorun teşkil eder.

 

Bunun üstesinden gelmek için, CoroDrill 863-O kimyasal buhar biriktirme (CVD) teknolojisi ile donatılmıştır. CVD, kompozitleri ve istiflenmiş malzemeleri işlemek için ideal, çok sert bir takım malzemesidir. Tüm kesme kenarı boyunca CVD tabakaları uygulamak çok daha uzun takım ömrü sağlayabilir ve CVD’nin düşük sürtünme katsayısı ve yüksek ısı iletkenliği nedeniyle, takımın kesme kenarları talaş yığılmasına (BUE) karşı daha az hassastır. CVD’nin keskin kalması bu ısıyı ortadan kaldırır ve düşük sürtünmeye sahiptir. Böylece deliklerde sorun oluşma eğilimini en aza indirir. Bu nedenle CVD kalitesi, delik sayısının yüksek olduğu ve daha yüksek verimliliğin gerekli olduğu yerlerde tercih edilir.

 

İyi donanımlı robotlar ve saha testi
Büyüyen CoroDrill 863 ailesi, hem CNC’lerde hem de üretim hattındaki robotlarda üreticilerin otomatikleştirilmiş üretim kurulumlarından yararlanıyor. Karbür, çok kristalli elmas (PCD) ve CVD kaplama seçeneklerinde mevcut olduğu için matkap, insansız veya ışıksız uygulamalarda her türlü zor malzeme tipini (kompozitler, alüminyum, titanyum, ısıl dirençli süper alaşımlar ve paslanmaz çelikler) işleyebilir. Laboratuvardan çıktıktan sonra CoroDrill 863-O’nun performansı, bir karbon fiber iş parçasına delikler açılarak test edildi. Mühendisler, malzemenin üstün ağırlık mukavemet oranı sayesinde daha hafif uçak yapıları yapmaya çalıştıkları için karbon fiber, havacılık sanayisi uygulamalarında popüler bir malzeme seçimidir. 

 

Ortalama 0,25 inç kalınlığa sahip bir parça, kompozit malzemelerde gelişmiş aşınma direnci için O1AD adlı kendi CVD varyantımızı kullanan CoroDrill® 863-O geometrisi ile iki set delik delme işlemine tabi tutuldu. İlk olarak, iş parçası 6,37 mm (0,25 inç) kesme çapına (DC) sahip 863-O matkapla işlendi. İkincisinde ise 4,85 mm (0,191 inç) kesme çapı ile işlendi.

 

863-O her iki sette ve tüm takımlarda mükemmel sonuçlar sağladı. Karbon fiberde 6,37 mm (0,25 inç) kesme çapında 400 delik ve 4,85 mm (0,191 inç) kesme çapında 560 delik delindi, takım ömürlerinin henüz erken bir aşamasında bile sonuçlar laboratuvar testleriyle oldukça iyi eşleşti. Müşterilerimizin takım ömrünü öngörmesini ve tahmin etmesini sağlayan bir sistem olan Sandvik Coromant’ın Capacity Data Management (Kapasite Veri Yönetimi) sistemini kullanarak, güvenli bir takım ömrü tahmininde bulunduk. Genel olarak bu, ürünün kompozit işlemede mükemmel takım ömrü, daha az takım değişiklikleri, tekrarlanabilir ve güvenilir performans sağlama gibi yeteneklerini gösterir. Daha da önemlisi, tüm delikler, her iki test çalışması boyunca giriş veya çıkışta düşük seviyelerde delaminasyon gösterdi. 

 

Sonuç olarak özel kesici takımların, özellikle kompozit veya istiflenmiş malzemelerden yapılan parçalarda delik işlemede başarıya ulaşmak için kritik öneme sahip olduğu çok açık. 863-O matkap gibi takımlar, sert kompozit malzemeler işlemede bile, şirketlerin uygulamalarını tamamen otomatikleştirmelerine yardımcı olma konusunda çok önemli bir rol oynayabilir.

 

Paylaş Tweet Paylaş
1270 kez okundu
HABERLER
Dünya Ambalaj Devleri İstanbul’da Buluştu
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP işbirliği ile düzenlenen 26. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı açıldı. Açılışta konuşma yapan ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, sü DEVAMI...
Takım Tezgahları Sektörü 8 Ayda İhracatını Yüzde 40.6 Artırdı
Takım tezgahları sektörünün çatı kuruluşu Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), TÜİK’in sanayi ve dış ticaret verileriyle hazırladığı sekiz aylık s DEVAMI...
MİLGEM 5. Gemisine Ait Sonar Deniz Birimi’nin Teslimatı Başarıyla Tamamlandı
TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilen MİLGEM 5. Gemisinin Sonar Deniz Birimi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.   TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve ASELSAN A DEVAMI...
Hava Temizleme Cihazları Akıllandı: Tek Bir Mobil Uygulama ile 50 Cihaz Kontrol Edilerek İzlenebiliyor
Yüzde 100 yerli firma Bomaksan’ın yenilikçi yeni projesi BOASmart, hava temizleme cihazlarını inovasyon ile akıllandırdı.  2021’de ihracat rakamını en az iki katına &ccedi DEVAMI...
Bomaksan, Fuardan Yeni İşbirlikleri ile Döndü
Dünya devlerini İstanbul’a taşıyan iklimlendirme sanayi fuarı ISK-SODEX bu yıl binlerce ziyaretçiyi ağırladı. Isıtma, soğutma ve iklimlendirme (HVAC) sanayisinin öncüs&uu DEVAMI...
4. Uluslararası Akdeniz Isıl İşlem ve Yüzey Mühendisliği Konferansı Ertelendi
4.Uluslararası Akdeniz Isıl İşlem ve Yüzey Mühendisliği Konferansı’nı daha çoşkulu ve yüksek katılım ile gerçekleştirmek amacıyla 11-13 Mayıs 2022 tarihine ertelenme DEVAMI...
Paylaşıma ve Yeniden Kullanıma Dayalı Tedarik Zinciri, Sürdürülebilirliğe Odaklanıyor
Paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı iş modeliyle sektörlere özel tedarik çözümler sunan CHEP, faaliyetlerinden kaynaklanan CO2 emisyonlarını sıfıra indirerek 2025 S&uu DEVAMI...
Türk Döküm Sanayinin Gözü İngiltere ve Amerika Pazarında
Bomaksan, Havadan Sohbetler’in dördüncü serisinde döküm sektörünün duayenlerini ağırladı. Avrupa’da ikinci sıraya yükselen Türk dö DEVAMI...
Kazan Operatörlüğü Eğitim ve Sınav Merkezi Açıldı
KBSB Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği ile GEV Gedik Eğitim Vakfı’nın birlikte kurdukları Kazan Operatörlüğü Eğitim ve Sınav Merkezi, Gedik Üniversitesi M DEVAMI...
İş Dünyasının Öncü İsimlerinden Steven Young, Dalgakıran Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Oldu!
Hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük entegre kompresör üretim tesisine sahip olan, teknoloji odaklı yatırımlarıyla birlikte Ar- DEVAMI...
Hannover Fairs Turkey Fuarcılık’da Üst Düzey Atama
Uluslararası Fuarcılık Sektörünün Tecrübeli İsmi Annika Klar Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Olarak Atandı.   Alman fuarcılık şirketi Deutsch DEVAMI...
Gümrük Vergisi Teşvik Kararı Türk Sanayicisinin Geleceğini Etkileyecek
Takım tezgahları sektörünün çatı kuruluşu Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), geçtiğimiz günlerde Resmi gazetede yayımlanarak yürürl&u DEVAMI...
Zeki Sarıbekir ASD’ye Yeniden Başkan Seçildi
Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin 13. Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda tek aday olan mevcut başkan Zeki Sarıbekir oyların tamamını alarak yeniden başkan seçildi. Zeki Sarıb DEVAMI...
Koç Holding Düşük Karbon Ekonomisine Geçiş Yolculuğunda Küresel Bir Adım Daha Attı
Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) çalışmalarını küresel ölçekte yürüttüğü iş birlikleri ile büyüten Koç Holding, 2050 DEVAMI...
Savunma Sanayisinin Liderlik Okulu SAHA MBA, 2’nci Mezunlarını Verdi
SAHA İstanbul, TÜBİTAK TÜSSİDE iş birliği kapsamında savunma, havacılık ve uzay sektörlerinde faaliyet gösteren SAHA İstanbul üye firmalarının yöneticilerine ve firma sah DEVAMI...
CELIMO’nun Yeni Başkanı TİAD Oldu
İmalatta ana üretim malı olarak kullanılan takım tezgahlarının Türkiye’deki sektör temsilcisi olan TİAD,  Avrupa Takım Tezgahları, Takım ve Aksesuarları Ticari Birliği’ DEVAMI...
Profesyonel Hava Temizleme Sektörü 2021’de 2 Kat Büyüyecek
Endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine yönelik çözümler geliştiren Bomaksan, profesyonel hava temizleme sektörünün büyüme hedeflerin DEVAMI...
Wi-Fi Ağlarındaki En Yaygın 6 Tehlikenin Farkında Mısınız?
AB konseyi raporuna göre Wi-Fi ağlarında rastlanılan yetersiz önlemler, saldırganların kötü amaçlı yazılımları daha kolay yaymasına olanak tanıyor. Gün geçti DEVAMI...
TÜV Austria Group, 1915 Çanakkale Köprüsü’ne Onay Verdi
TÜV Austria Turk ve TÜV Austria Sıla Kalite iş birliğiyle, Çanakkale Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasında inşa çalışmaları devam eden, 2023 metre ile dünyanın DEVAMI...
‘‘Covid 19’dan Korunmak için Havayı Temizlemek Gerekiyor’’
Bomaksan’ın düzenlediği ‘‘Havadan Sohbetler’’in üçüncü serisi geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Konaklama tesislerinde Co DEVAMI...
ÇEMAŞ, Güneşin Enerjisini Üretime Yansıtacak
Işıklar Enerji ve Yapı Holding iştiraklerinden Çemaş Döküm Sanayi A.Ş’nin, Kırşehir’deki fabrika arazisinde yaklaşık 80 dönümlük alanda kurduğu Tür DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM