Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
CoroMill® MF80 Kaba Talaş İşleme Veya Kenar Frezeleme Uygulamalarında Parça Başına Maliyeti Düşürüyor

Uluslararası Temiz Taşımacılık Konseyi’nin (ICCT) Fact Sheet: Europe raporuna göre “Kütlenin azaltılması, araç emisyonlarını azaltmanın etkili bir yoludur”. Otomotiv üreticilerinin ağırlık açısından daha verimli parçalar üretme sorumluluğu bulunmaktadır. Ağır döküm demir ve dövme çelik popülerliğini korusa da üreticilerin bu “ağır” metalleri ağırlık açısından verimli olacak şekilde tasarlaması gerekir. Burada, Sandvik Coromant Değiştirilebilir Frezeleme Ürün Uygulama Yöneticisi Sangram Dash, daha hafif ve daha dar kesme, kenar frezeleme ve yüzey frezeleme uygulamalarının nasıl bir çözüm sağlayabileceği hakkında bilgi veriyor.

 

ICCT’nin tespitlerine ek olarak, McKinsey & Company’nin Lightweight, heavy impact raporu, daha hafif takımların nasıl daha düşük CO2 emisyonu yaydığına dair derinlemesine hesaplamalar sunar:  “Ağırlık azaltma çalışmaları, CO2 emisyonlarının belirli ölçüde azaltılmasına yardımcı olabilir (tasarruf edilen kilogram başına yaklaşık 0,08 g CO2 azaltma).” Rapor şöyle devam ediyor: “Bir OEM’in araç ağırlığını 100 kg azaltmayı başarması halinde, 100 km’de yaklaşık 8,5 g CO2 tasarrufu sağlanır.”

 

Bunun gibi tespitlere yanıt olarak otomotiv sanayi üreticileri “ağırlık azaltmaya” yöneliyor ve bu da yakıt verimliliğini iyileştirmek ve yol tutuşunu kolaylaştırmak için daha hafif otomobil ve kamyon üretimlerine yol açıyor. Alüminyum ve magnezyum gibi daha hafif metaller elbette bu konuda yardımcı olabilir. Ancak ağırlık azaltma işlemi, özellikle araç üretiminde hala dövme çelikler, kobalt krom, İnkonel veya gri ve sfero döküm demirler (NCI’ler) gibi daha ağır malzemeler sıklıkla kullanılıyorsa, hangi malzemenin daha hafif olduğunu seçmekten daha fazlasıdır. 

 

Üreticiler, bu “ağır” metalleri ağırlık açısından etkili ve hafif metallere karşı güçlü bir alternatif oluşturacak şekilde tasar-lamalıdır. Bu, daha karmaşık tasarımları baz alan ağa yakın biçimli parçaların üretilmesi anlamına gelir ve işlemesi daha zor ISO-K malzemeleri üretirken zorlayıcıdır. Ayrıca, tüm döküm demirlerde kesme kenarını aşındırıcı yapıdaki silikon karbür (SiC) bulunur. OEM’lerin karşılaştığı diğer bir zorluk da bu karmaşık parçaların en yüksek kalitede, yüksek verimlilik ve parça başına düşük maliyetle üretilmesidir.

 

Farklı parçaların üretilmesi ve büyük miktarlarda malzemenin iş parçasından hızlı bir şekilde çıkarılması gerektiğinde, en iyi yaklaşım kenar frezeleme uygulamasıdır. Temel ancak çok yönlü frezeleme uygulaması, takım üzerindeki darbeyi en aza indiren ve parça biçiminin korunmasına imkan tanıyan daha hafif bir kesme işlemi sağlar. Takım kenar frezeleme uygulaması sayesinde aynı anda bir düzlem ve kenar yüzeyi oluşturur. 

 

Bunu sağlamak için, kesici ve iş parçası arasında istenmeyen ofsetleri önlemek amacıyla doğru açının kullanılması önemlidir. Kesinlikle 90 derecelik bir açı tercih edilir, ancak uygulamaya bağlı olarak diğer açılar da kullanılabilir. 

 

“Hafif bir dokunuş”
Pazarda 90 dereceye yakın bir frezeleme açısına yönelik tasarlanmış çok sayıda kenar frezeleme takımlama kesici ucu bulunmaktadır. Genellikle, bu kesici uçlar aynı anda omuz ve plan oluşturmak için dördü önde ve dördü arkada olmak üzere sekiz kenara sahiptir. Bazı durumlarda, altı kenara sahip kesici uçlar da bulunur. Bununla birlikte Sandvik Coromant, OEM’ler için daha fazla verimlilik, takım ömrü avantajları ve ekonomik faydalar sağlayacak yeni bir kenar frezeleme konseptine ihtiyaç duyulduğunu fark etmiştir.

 

Yukarıda belirtilen zorluklara yanıt olarak Sandvik Coromant, CoroMill® MF80 kesici uç ürün grubunu geliştirmiştir. ISO-K ve ISO-P malzemelerinde otomotiv sanayi frezeleme uygulamalarına yönelik tasarlanan kesici uçlar, sekiz kesme kenarına, talaş korumasına ve optimize edilmiş mikro geometriye sahiptir. Takımlar özellikle ince duvarlı parçalara ve sınırlı stabiliteye sahip tezgah kurulumlarına uygun şekilde tasarlanmıştır. Kesme kenarı, düzgün kesme işlemi ve düşük kesme kuvvetleri sağlamak için eğimli yapıdadır. Bu özellik, güvenliği ve talaş tahliyesini iyileştirir ve üstün yüzey kalitesi için silici kenarı sağlar.

 

CoroMill® MF80 tamamen yeni olmamakla beraber Sandvik Coromant’ın mevcut CoroMill® 345 ile benzer bir teknoloji platformuna dayanmaktadır. Bu yeni frezeleme konsepti, altlık koruması ile %40 oranında daha hafif bir kesici gövdesine ve titreşime yatkın uzun kullanma mesafeli uygulamalarda bile güvenli ve stabil işleme için çok sayıda kesici uca sahiptir. 

 

Kenar ve yüzey frezeleme uygulamalarında, radyal kesme kuvvetleri oluşturdukları ve daha da önemlisi kesme enerjisini parçadan uzağa aktardıkları için genellikle 90 derece boşluk açısına sahip kesici takımlar tercih edilir. Özellikle daha ince duvarlı veya ağa yakın biçimli parçaların işlenmesi için uygundur. CoroMill® MF80 gerçekte 89,5 derecelik bir yaklaşma açısı sağlar, böylece çok kenarlı kesici, işleme sırasında fikstüre daha da yakın çalışabilir.

 

Ayrıca, 90 dereceye yakın açı eksenel kuvvetleri azaltarak ince duvarlı parçalarda ve zayıf fikstürlerde titreşim ve çatırtı olmaksızın iyileştirilmiş frezeleme sağlar. Buradaki başlıca avantajlar arasında yüksek hassasiyet ve daha fazla tezgah kullanımı, hurda sayısında azalma ve daha uzun takım ömrü yer alır. 

 

ISO-K ve ISO-P malzemeleri işlerken CoroMill® MF80’in performansına bakalım.

 

Performans testleri 
Bir müşteri örneğinde, bir kaba kenar frezeleme uygulamasında ISO-P karbon çeliği (DIN 1.0619) iş parçasından pompa ve valf parçaları üretmek için rakibin frezesine karşı CoroMill® MF80 ile çalışıldı. Frezeler için 500 dev/dak n , 125 m/mm vc , 15/50 mm ae , 5 mm ap ve 0,15 mm fz olmak üzere aynı kesme değerleri ve farklı bir vf değeri kullanıldı. Rakip freze 375 mm/dak ve buna karşılık CoroMill® MF80 ise 600 mm/dak değeriyle çalıştı.

 

Sonuçta, CoroMill® MF80 ile verimlilikte %60 artış sağlandı. Rakip freze dokuz parça üretirken CoroMill® MF80 15 parça üretti. Takım ömrüne gelince, 40 dakikalık işleme süresinden sonra CoroMill® MF80’de sadece çentiklenme aşınması görülürken takım ömründe %67 oranında bir artış sağlandı. Müşteriye sağladığı en önemli avantaj, frezenin altlık korumasının ve çok sayıda kesici uç kenarının, kaba talaş işleme veya kenar frezeleme uygulamalarında parça başına maliyeti düşürebilmesidir.

 

Diğer bir test sırasında, CoroMill® MF80 ve rakip kesici uç, ISO-K iş parçası üzerinde gerçekleştirilen bir kaba talaş işleme uygulamasında kullanıldı. Frezeler, bir ISO-K küresel grafit (SG) demir (GJS400/K3.1.C.UT) iş parçasından taşıyıcılar ve destekler üretmek üzere kullanıldı. Her iki takım da, 20-80 mm radyal kesme derinliği (ae) ve 2-3 mm eksenel kesme derinliği (ap) dahil olmak üzere yine aynı kesme değerleri kullanılarak çalıştırıldı. Her freze için dakikada 1000 devir (dev/dak) iş mili hızı (n), dakikada 250 metre (m/dak) kesme hızı (vc) ve dakikada 1200 milimetre (mm/dak) tabla ilerlemesi (vf) kullanıldı. Diş başına ilerleme (fz) değerinde küçük bir farklılık vardı, rakibin frezesi için 0,24 mm ve CoroMill® MF80 için 0,3 mm değeri kullanıldı.

 

Sonuçta müşteri, Sandvik Coromant’ın frezesiyle takım ömründe %54 oranında bir artış sağlandı. Rakip freze, aşınma belirtileri göstermeden önce 55 dakikada on parça üretirken, CoroMill® MF80 ise 82 dakika çalışarak 15 parça üretti. 

 

CoroMill® MF80, ISO-K NCI’ler, İnkonel veya gri demirler, dövme çelikler ve kobalt krom gibi daha ağır malzemeleri işlerken daha uzun ömürlü ve daha verimli performans özellikleri ile OEM’lerin ağırlık azaltma uygulamalarına büyük ölçüde avantaj sağlayabilir. Bu avantajlar, üreticilerin katı CO2 emisyon yönetmeliklerini karşılayan araçlar üretmelerine yardımcı olurken, parça başına daha düşük maliyetin korunmasında ve ICCT’nin raporundaki “Kütlenin azaltılması, araç emisyonlarını azaltmanın etkili bir yoludur” ifadesinin uygulanmasında da önemli olabilir

 

Sandvik Coromant’ın ISO-K ve ISO-P malzemelerde frezeleme uygulamasına yönelik CoroMill® MF80 takımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edin. 

Paylaş Tweet Paylaş
5961 kez okundu
HABERLER
Unimog Efsanesi, Seri Üretime Geçişinin 75. Yılını Kutluyor!
Bundan 75 yıl önce üretilen ve 70200 model serisine ait Unimog, seri üretim hattından indirilen ilk araç olarak müşterisine teslim edildi. O günden bu yana sadece g&o DEVAMI...
%100 Hidrojen Yakıt Uyumlu Self Reküperatif Yakıcılar ile Yüksek Verim ve %50’ye Varan Enerji Tasarrufu Sağlayın
Fosil yakıt tüketimi ve sera gazı karbondioksit salınımı artarak devam ederken, sanayide enerjiyi verimli kullanmak, ekonomik işletmecilik ve kaliteli üretim kavramları her zamankinden daha DEVAMI...
TOS+H Expo 2024 – 5. Türk İş Güvenliği ve Sağlığı İhtisas Fuarı – „İstanbul Sanayi Odası“ ile Başarılı İşbirliği Devam Ediyor
Başarılı geçen TOS+H Expo 2022’nin ardından Messe Düsseldorf ile yerel ortakları Tezulaş Fuar ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) başarıya giden yolda ilerlemeye devam ediyor.   & DEVAMI...
Maden Türkiye Fuarı’nın Büyük Buluşmasına Hazır Mısınız?
Konusunda Avrasya’nın en büyük fuarı olan Maden Türkiye Fuarı için geri sayım başladı. Maden sektöründe hizmet veren yerli ve yabancı firmalardan gelen yoğun ta DEVAMI...
Avrasya’nın Tek Kalite Kontrol Fuarı Kalite’24 Fuarı Geliyor!
09-12 Ekim 2024 tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan "13. Kontrol, Otomotiv, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Test Ekipmanları, Metroloji ve Endüstriyel Y DEVAMI...
TOS+H Expo 2024 – 5. Türk İş Güvenliği ve Sağlığı İhtisas Fuarı – „İstanbul Sanayi Odası“ ile Başarılı İşbirliği Devam Ediyor
Başarılı geçen TOS+H Expo 2022’nin ardından Messe Düsseldorf ile yerel ortakları Tezulaş Fuar ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) başarıya giden yolda ilerlemeye devam ediyor.   & DEVAMI...
Eti Bakır’ın Yeni Ar-Ge Merkezi Samsun’u Küresel Üs Haline Getirecek
Eti Bakır, 2018’den beri faaliyet gösteren Ar-Ge Merkezi’ni yeni yerine taşıdı. 3.600 metrekarelik kapalı alana sahip yeni Ar-Ge Merkezi, inovasyon ve verimlilik alanında gerç DEVAMI...
BUMATECH Fuarı Sektöre Damgasını Vurdu
Tüyap, makine imalat sektörünün Bursa’daki kıtalararası dev buluşmasında 58 ülkeden 41.112 ziyaretçiyi bir araya getirdi. 394 firma ve firma temsilciliğinin kat DEVAMI...
Mercedes-Benz Türk’ün öğrencilerinden Dolmabahçe Sarayı’na Anlamlı Ziyaret
Mercedes-Benz Türk’ün sosyal fayda programları ‘Her Kızımız Bir Yıldız’, ‘Mühendisliğin Yıldızları’ ve ‘EML’miz Geleceğin Yıldızı’ prog DEVAMI...
EUROGUSS 2024 Fuarı için Ücretsiz Bilet
Prestij Yayıncılık (Metal Dünyası Degisi & Kalıp Dünyası Dergisi) aracılığı ile aşağıdaki kodu kullanarak ücretsiz olarak EUROGUSS 2024 için fuar biletini alabilirsiniz.&nb DEVAMI...
ISRS – Uluslararası Hadde Sempozyumu ve Sergisi İskenderun’da Gerçekleştirildi
İskenderun’un muhteşem ev sahipliğinde gerçekleşen ilk ISRS – Uluslararası Hadde Sempozyumu ve Sergisine gösterilen yoğun ilginin aynı şekilde devam etti. Yaşanılan deprem fe DEVAMI...
Pendik Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Delphi Technologies Yedek Parça Laboratuvarı Açıldı!
Gelecek nesillerin eğitimine yatırım yapmanın bilinciyle çalışmalarını aralıksız şekilde sürdüren Delphi Technologies, eğitim ve öğretime verdiği desteklere devam ediyor. Bu ka DEVAMI...
Borsa İstanbul 2022 Yılında Dünyada En Fazla Kazandıran Borsa Oldu
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından hazırlanan “Türkiye Sermaye Piyasası 2022” raporuna göre, Borsa İstanbul, dünyadaki organize borsalar arasında 2022 yılınd DEVAMI...
Focus Endüstriden Verimlilik Alanında Yeni Bir Adım Daha
Endüstriyel tesislerin enerji tüketimine odaklanan projeleri ile dikkat çeken Focus Endüstri firması, bu alanda yaptığı yeniliklerden birini daha gerçekleştirdi.   DEVAMI...
İnci Holding, Bu Yıl da Üç Şirketiyle Türkiye’nin İhracat Devleri Arasında Yer Aldı
İnci Holding, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2022’ araştırmasında üç işti DEVAMI...
GEBKİM MTAL’de Mezuniyet Heyecanı
GEBKİM Vakfı’nın kimya sektörünün geleceği olan gençlerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla eğitim hayatına kazandırdığı GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ilk me DEVAMI...
Mottosu “Desingned İn Türkiye” Olan Tiad’ın Yürüttüğü Open Design İstanbul Projesi; Markalaşma, Sürdürülebilirlik ve Katma Değere Adandı
TİAD’ın, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile sektöre kazandırdığı Açık Kaynak Tasarım Merkezi ve İşbirliği Platformu Projesi’nin kapanış toplantısı, 25 Mayıs 20 DEVAMI...
İmalat Sanayi 29’uncu Kez WIN EURASIA Çatısı Altında Buluşmaya Hazırlanıyor
7-10 Haziran 2023 tarihleri arasında “Endüstri gelecekle buluşuyor” mottosuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde 29’uncu kez imalat sanayini aynı çatı altında buluşturaca DEVAMI...
Eklemeli İmalat ve Yeni Üretim Süreçleri
Yazar: Gerd Krause, Mediakonzept Düsseldorf   Eklemeli imalat son yıllarda hızlı bir büyüme kaydetti ve gelecek parlak görünüyor: uzmanlar önümüzd DEVAMI...
KSO’dan ‘doğal afetler’ temalı ‘Tasarım Yarışması’
Kocaeli Sanayi Odası Mesleki Eğitim Komisyonu organizasyonunda, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tekyaz firması işbirliği ile ‘Doğal Afetler’ temalı ‘Meslek DEVAMI...
Bakım İstanbul Sempozyumu, Bakımcılar Konuşuyor!
Endüstriyel bakım konusunda Türkiye’deki tüm tesis ve fabrikaların lider iş platformu Bakım İstanbul,. Türkiye endüstrisinin daha verimli ve daha rekabetçi DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM