Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
TALSAD “Geri Dönüşümün Parçası Ol” Proje Yarışması Sonuçlandı!

TALSAD tarafından düzenlenen “Geri Dönüşümün Parçası Ol” adlı alüminyum geri dönüşüm proje yarışmasının finale kalan son 10 proje 14 Ekim 2021 tarihinde Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilen Jüri Toplantısı ile değerlendirildi ve kazanan projeler belli oldu.

 

“Geri Dönüşümün Parçası Ol”,  alüminyumun ve alüminyum içeren atıkların geri dönüşüm teknolojilerinin, sürdürülebilirlik ve çevre etkilerinin teknoloji, envanter ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesini konu alan yenilikçi proje ve fikirlerin desteklenmesi amacı ile akademisyenlerin, profesyonellerin, sivil toplum kuruluşlarının ve şirketlerin başvurusuna açık bir proje yarışması olarak TALSAD tarafından bu yıl ilk kez düzenlendi.

 

Alüminyumun geri dönüşümü konulu teknolojik içerikli tüm çalışmalara açık olan (teorik araştırma, deneysel bulgu, endüstriyel ölçekte proses, vb) ve alüminyum içeren atıkların (kullanılmış alüminyum atıkları, hurda, cüruf, proses artığı vb) toplama, ayrıştırma ve geri dönüşüm süreçlerinin bütününü (teknoloji ve proses geliştirme, sürdürülebilirlik ve çevre etkilerini geliştirmeye yönelik uygulamalar, envanter, sertifikasyon) kapsayan “Geri Dönüşümün Parçası Ol” Proje Yarışması büyük bir ilgi ve yoğun bir başvuru döneminin ardından tamamlandı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çevko Vakfı tarafından desteklenen proje yarışmasının Proje Sponsorluğunu Şahinler Metal San. ve Tic. A.Ş., Birincilik Ödülü Sponsorluğunu Arslan Alüminyum A.Ş., İkincilik Ödülü Sponsorluğunu Astaş Alüminyum San. Ve Tic. A.Ş. ve Üçüncülük Ödülü Sponsorluğunu Panda Alüminyum A.Ş.’nin üstlendiği yarışmaya Alfa Metal Alüminyum San. Tic. A.Ş., Genç Kayalar Metal Geri Dönüşüm Hurdacılık San. Tic. Ltd Şti., Rusal Gmbv Türkiye İrtibat Bürosu ve Yükseller Metal İletişim San. ve Tic. A.Ş. Proje Destek Sponsoru olarak katkı sağlamıştır. Kamu kurumları, akademisyenler ve alüminyum sektörünün önde gelen yirmi yedi uzmanın katılımı ile oluşan Jüri Üyeleri 14 Ekim 2021 tarihinde Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Hotel’de bir araya gelerek finale kalan son 10 projeyi yapılan sunumlar ile dinledi ve değerlendirmesini yaparak  her bir projeyi ayrı ayrı puanladı. Böylece, Jürinin yapmış olduğu puanlama sonucunda Geri Dönüşümün Parçası Ol Proje Yarışması kazananları belli olmuştur.

 

Jüri Üyelerimizin verdiği puanlara göre “Tetrapak Kompozit Ambalajdaki Polietilen ve Alüminyumun fiziksel ve kimyasal yöntemler kullanılarak Birbirinden Ayrılması” adlı proje ile Abdullah Karahan Darende birinci, “Boyalı Hurdaların Termal Ön-İşlem Davranışları ve Geri Kazanım Veriminin Arttırılması” adlı projeyle Mertol Gökelma ikinci, “Alüminyum Cüruflarının Duvar Karoları Bünyelerinde Kullanımı ve Geri Dönüşümü” adlı projeyle Neslihan Tamsü Selli üçüncü olmuş, “Atık içecek kutularından yüksek şok absorblayıcı hibrit alüminyum köpük üretimi” isimli proje ile Mevlüt Gürbüz ise Jüri Özel ödülünü kazanmıştır.

Paylaş Tweet Paylaş
2142 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM