Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Yeni Alaşım Alüminyum Bileşenlerin Verimli Kaynak Sağlar

Lazer uzak kaynak işlemleri daha önce sadece çelik malzemeler için kullanılmıştır. Constellium’un yeni bir monolitik alaşımı, aynı zamanda, özellikle otomotiv endüstrisi için, alüminyum bileşenlerin ve tabakaların hızlı ve verimli lazerle uzaktan kaynaşmasını mümkün kılmaktadır.

 

Lazer uzak kaynak işlemleri, çeliğin işlenmesinden bilinmektedir. Bu özel lazer ışını kaynak işlemi, tarayıcı aynaları ile çalışır ve 1 metreye kadar olan mesafeden farklı konumlara hızlı bir şekilde yaklaşılmasını sağlar. Bu, kaynak sürecini önemli ölçüde daha hızlı ve daha verimli hale getirir, çünkü bireysel noktalar artık ayrı ayrı kontrol edilmek zorunda değildir. Diğer taraftan, çelik sac için iyi bir performans, otomotiv mühendisliğinde kullanılan 6000 serisinin alüminyum alaşımları için kullanılmamıştır, çünkü bu işlem sertleştirilebilir alüminyum için önemli ölçüde daha uzun sürer ve sıcak çatlakları önleyen dolgu malzemeleri gerektirir.

 

Süreç daha fazla zaman alır çünkü lazer teli açık bir başlangıç noktasına sahiptir, dikişin sonuna hareket eder ve her bir konumu kontrol etmek zorundadır. Bu, çelik parçalardan beş kat daha uzun sürer. Mukavemeti garanti etmek ve çatlaklardan kaçınmak için, alüminyum alaşımlarının uzaktan lazer kaynağı için bir dolgu malzemesi de gereklidir.

 

Soğuk şekillendirme ve sıcak sertleştirme
Yeni bir alaşımla, Constellium artık alüminyum için hızlı ve etkin lazer uzaktan kaynak sağlıyor. Alüminyum uzmanları, Formalex Remote ile otomotiv iç uygulamaları için kanıtlanmış alaşımını geliştirdi, böylece lazer uzak işlem için ön koşul oluşturdu: Dolgu malzemeleri olmadan kaynağa izin veren ısıyla sertleşen, monolitik bir alaşım. Orijinal olarak soğuk sertleştirilmiş T4 durumunda olan malzeme önce lazerle oluşturulur ve kaynaklanır. Daha sonra, standart 6000 alaşımına benzer şekilde, KTL kurutma fırında 20 dakika boyunca yaklaşık 180 ° C’de sertleşir. Boya kurutma fırında bu ısıl işlem özellikle yüksek bir mukavemet sağlar.

 

Sürtünme-Stir kaynak etkili alüminyum parçaları seals
İki malzeme için bir araç

Şimdiye kadar, araba üreticileri, çelik ve alüminyumun lazerle kaynaklanması için farklı ekipman kullanmak zorunda kaldılar. Yeni alaşım, her iki malzemeyi kaynaklamak için bir ve aynı lazer aletinin kullanılabilmesi avantajına sahiptir. Artık dolgu malzemesi gerekmediğinden kaynak işlemi arızalara karşı çok daha az hassastır ve bu nedenle oldukça daha elverişlidir. Diğer bir avantaj ise, yeni alüminyum alaşım ile elde edilebilecek önemli ölçüde daha yüksek bir kaynak hızıdır. Yeni alaşım, 5000 alaşımının aksine, onu soğuk şekillendirme için yeterince yumuşak yapan ve sonraki sıcak sertleşmeye izin veren özellikleri bir araya getirir. Buna ek olarak, alüminyum alaşımı önemli ölçüde daha iyi bir dikiş kalitesine sahiptir: Konvansiyonel 5.000 mm malzeme, dikişlerin kalitesini azaltan işlem gözeneklerinin oluşumuna duyarlı olsa da, yeni alaşım her iki tarafta da yumuşak dikişler üretir. Yeni alaşım Formalex Remote sayesinde, lazer uzaktan kaynak, ilk kez sertleştirilebilir alüminyum levhalar için de kullanılabilir. Süreç, uzun mesafeli lazer kaynağı için tek malzeme olarak kabul edilen kaynak çeliğiyle karşılaştırılabilir hızlara ulaşır. Sıcak sertleştirme ayrıca, geleneksel bir 6000 alaşımına benzer şekilde, özellikle yüksek bir mukavemet sağlar.

Paylaş Tweet Paylaş
3450 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM