Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Bosch’a Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Birincilik Ödülü
• Bosch Termoteknik Türkiye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği Sanayide Enerji Verimliliği Artırıcı Proje Yarışması’nda birinci oldu.
 
• Final test istasyonu ısı geri kazanım sistemi projesiyle Bosch, toplam 167.000 TL enerji tasarrufu, CO2 salınımında ise 468 ton /yıl azalma sağladı.
 
Bosch Termoteknik Türkiye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Proje Yarışması’nda (SEVAP-2), 1001-50000TEP arasında tüketimi olan endüstriyel işletmeler arasında birinci oldu. 5. Enerji Verimliliği Fuarı ve Forumu kapsamında, WOW Convention Center’da  düzenlenen ödül töreninde, ödülü Bosch Termoteknik Türkiye Teknik Genel Müdürü İrfan Bayrak, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız’ın elinden aldı. 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın enerji politikaları çerçevesinde; enerji verimliliğinin artırılması amacıyla başarılı projelerin duyurulması ve teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen proje yarışmasında ödüller, Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP), Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) ve Enerji Verimli Ürün (EVÜ) olmak üzere 3 ayrı kategoride verildi. 33. Enerji Verimliliği haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen proje yarışmasına Bosch, SEVAP-2 kategorisinde katıldı. Bosch yarışmada, “final test istasyonları atık sularının boyahane pişirme ve kurutma bacalarına konan iki adet ekonomizer ile kaskat sistemi girişinin beslenmesi” projesiyle birincilik ödülü aldı. Proje, toplam 167.000 TL enerji tasarrufu, CO2 salınımında ise 468 ton /yıl azalma sağlıyor. Toplam 13 adet test istasyonunda uygulanan sistemin geri ödeme süresi ise 1,3 yıl.
 
Enerjinin etkin kullanımı, tasarruf edilmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması gibi konulara büyük önem veren ve özel çalışmalar yapan Bosch, aynı kategoride “verimli soğutma grubu değişimi” projesiyle de finale kalarak katılım plaketi almaya hak kazandı. Yüksek verimli soğutma sistemi kurulumu projesi de 207.000 TL’lik enerji tasarrufunun yanı sıra, CO2 salınımının yılda 694 ton azalmasını sağlıyor.
 
 
Paylaş Tweet Paylaş
3672 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM