Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Maki̇neci̇ler Tati̇l Demedi̇, İhracat 10 Mi̇lyar Dolara Yaklaştı

Makine Ve Aksamları Sektörünün Toplam İhracatı, Yılın İlk Sekiz Ayı İtibarıyla 9,4 Milyar Dolar Olarak Açıklandı. Ağustos Ayının Son Günlerinde Bayram Tatili Etkisine Rağmen İhracat Artışını Sürdüren Makine Sektöründe Toplam İhracat, Geçtiğimiz Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 6,8 Büyüdü.

 

Makine İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamada, Türk makine sektöründe yaşanan ihracat artışının yılın ilk yarısında da sürdüğü belirtildi. Ülkemiz tüm zamanların en yüksek Ağustos ayı ihracatına ulaşırken toplam ihracattan makine sektörü yaklaşık  %10 pay aldı.  Neredeyse tüm ürün gruplarında ihracat artış oranlarında yükselme kaydedilen bu dönemde türbin, turbojet ve hidrolik silindir ihracatındaki artış yüzde 60’ın üzerinde gerçekleşti. Türk makinelerine en çok talep Almanya ve ABD’den gelirken, bu iki ülkeye toplam makine ihracatı iki milyar doları aştı.

 
“Jeopolitik risklere rağmen artış sağladık”
 
İhracattaki olumlu tablonun devam edebilmesi için durmaksızın çalıştıklarını belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran şunları söyledi, “Jeopolitik risklerin artmasıyla birlikte oluşan küresel siyasi gerilimin, dünya genelinde yatırım mallarına olan talebi doğrudan etkilediğini görüyoruz. Böylesine kritik bir süreçte ihracat artışı sağlayabilmemiz, Türk makinelerine olan güveni gösteriyor. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerin tamamında ihracat artışı sağladık. Yılın kalan kısmında da bizi hareketli bir süreç bekliyor.”
 
Paylaş Tweet Paylaş
4588 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM