Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
ads
ads
Ankıros / Annofer / Turkcast Bu Yıl Da Avrasya Bölgesi’nin En Prestijli Organizasyonu Oldu

Hannover messe ankiros fuarcılık A.Ş. Tarafından 29 eylül – 1 ekim tarihleri arasında tüyap fuar ve kongre merkezi, büyükçekmece, istanbul’da gerçekleştirilen ankıros 2016 – “13. Uluslararası demir-çelik ve döküm teknolojileri, makina ve ürünleri ihtisas fuarı”, annofer 2016 – “12. Uluslararası demirdışı metaller, teknoloji, makina ve ürünleri ihtisas fuarı” ve turkcast 2016 – “7. Döküm ürünleri ihtisas fuarı” bu zamana kadar olan tekrarları arasında en görkemli fuar üçlüsü olmayı başardı.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün de katılımıyla gerçekleştirilen organizasyon yoğun ilgi gördü. Sektör liderlerine ev sahipliği yapması ve dünyanın dört bir yanından gelen tedarikçiler ile ilgililerini bir araya getirebilmesi dolayısıyla gerek katılımcılarına gerekse ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatan ANKIROS / ANNOFER / TURKCAST Fuarları bu yıl da en gelişmiş teknolojilerin ürünlerini tanımaya fırsat vermekle birlikte, her ihtiyaca uygun yaratıcı alternatifler ile farklı beklentilere geniş çaplı bir çözüm yelpazesi sundu. 

 
Yerel ve uluslararası ölçekteki destekçileriyle her tekrarında gelişimini sürdüren ANKIROS / ANNOFER / TURKCAST Fuarları’nın bu yıl ki başarısı, bu fuar üçlüsünün 22.072 m2 net stand alanında 45 ülkeden 390 yerli 595 yabancı olmak üzere toplam 985 katılımcısı ve yine 70 ülkeden 12.974 yerli 1.753 yabancı olmak üzere toplam 14.727 ziyaretçisi ile Avrasya Bölgesi’nin tartışmasız lider ticaret fuarları olduğunu gösterdi.
 
ANKIROS / ANNOFER 2016 Fuarları, demir-çelik, seramik, cam, haddehane malzemeleri, indüksiyon ve ergitme ocakları, refrakter malzemeleri, döküm, kumlama ve kalıplama makinaları ve mikserler, ark ocakları, demir-çelik tesisleri için makine ve ekipmanlar, ısıl işlem fırınları, kontrol ve test cihazları, hammadde ve sarf malzemeleri, enjeksiyon presleri, endüstriyel fırınlar gibi metalurji sektörü ile ilgili tüm ürünlere tek bir çatı altında ulaşmaya olanak sağladı. 
 
TURKCAST 2016 ise Otomotiv ve Yan Sanayi, Beyaz Eşya, Çimento, İnşaat, Savunma ve Havacılık, Gemi Yapımı, Demiryolu ve Taşımacılık, Petrokimya, Enerji, Her Türlü Ağır Sanayi, Tarım Makinaları, İş ve İnşaat Makinaları başta olmak üzere daha pek çok sektörden fuarı ziyaret edecek yerli ve yabancı döküm alıcılarıyla, Türkiye’nin sektöründe lider döküm üreticilerini bir araya getirdi. Fuarları ziyaret eden döküm alıcıları  ihtiyaçları konusunda, fuar katılımcısı dökümhaneler ile her türlü teknik ve ticari konuda bilgi paylaşımı yapma imkanına sahip oldu. 
 
TÇÜD - Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından organize edilen ve Bakan Dr. Faruk ÖZLÜ’nün de katıldığı yüksek istişare toplantısında Türk çelik sektörünün mevcut problemleri ve çözümleri için yapılması gereken faaliyetler hakkında fikir alışverişi yapıldı.
 
 
Ayrıca, Ankiros / Annofer / Turkcast Fuarları ile eşzaman ve mekanda, TÜDÖKSAD- Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği ve TMMOB-Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası tarafından küresel metalurji sektöründeki gelişmelere dikkat çekmek ve sanayideki eğilimlere ilişkin görüş alışverişi yapılmasını sağlamak amacıyla  “8. Uluslararası Döküm Kongresi” ve “18. Uluslararası Metalurji ve Malzeme Kongresi” düzenlendi. Kongreler, sektör profesyonelleri tarafından ilgiyle karşılandı.
 
Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. Ankiros 2016 mobil uygulaması ile katılımcılarına modern teknolojinin sunduğu kolaylıklardan yararlanma fırsatı sağladı. Böylelikle katılımcılar kendilerini ziyaret eden ziyaretçileri kayıt altına alabilirken, ziyaretçiler de görüşecekleri firmaları önceden belirleme ve fuar ile ilgili ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşma imkanına sahip oldu.
 
Üç gün boyunca yapılan görüşmeler ve kurulan bağlantılar ülkemizin özellikle metalurji endüstrisindeki yatırım potansiyeline büyük ölçüde katkı sağladı ve bu sektörün geleceği konusunda sektörün tüm unsurlarına ümit verici oldu. Ankiros / Annofer / Turkcast Fuarları, metalurji alanında global bir platform olarak sektörün gelişimine ve dolayısıyla Türk metalurji sektörünün büyümesine hizmet etmeye devam edecektir.
 
ANKİROS FUARI’NDAN GÖRÜNTÜLER
 
 
 
 
 
Ankiros Fuari Katilimci Yorumlar
 
FOSECO (Vesuvius İstanbul Refrakter San. ve Tic. A.Ş.)
Evren ARIKAN / Genel Müdür
 
 
Firmamız demir ve demir dışı dökümhanelere hizmet vermektedir. Fuar’da beklediğimiz gibi ziyaretçilerden yoğun bir ilgi gördük. Sergilediğimiz döküm parçaları, uyguladığımız çözümler, ziyaretçilerimiz tarafından oldukça beğenildi.
 
Daha önceki Ankiros fuarlarında olduğu gibi ziyaretçilerimizle çok olumlu görüşmeler yaptık ve yakın tarihlerde gerçekleştirilecek ziyaret ve ürün deneme planları yaptık, dolayısı ile olumlu geçti. Değişik sebeplerden dolayı fuarın geneline katılımın biraz azaldığı ortamda bizim standımıza önceki fuarlarımızdan daha yüksek sayıda ziyaretçi gelmiş olması bizi mutlu etti. Yerli ziyaretçi sayısındaki artışa karşın, yabancı ziyaretçi sayısında biraz azalma olduğunu gözlemledik. 
 
 
 
 
 
    İNDEMAK LTD. ŞTİ.  Erkan Kocamanca / İmalat Müdürü
 
İndüksiyon ocakları üretimi yapmaktayız. Fuar’a katılım beklentimizin altında geçti, buna rağmen yeni müşterilerle tanışma fırsatı ve kendimizi tanıtma fırsatını bulduk. Bunun yanı sıra, mevcut müşterilerimizle de görüşerek iş durumlarını yeni yatırımlarla alakalı ne düşündüklerini ve firmamızın müşterilerimize karşı sorumluluklarını yerine getirme konusunda ne kadar başarılı olduğunu ölçme fırsatımız oldu.
 
Yerli firmaların katılım oranı ise hayli yüksekti, yabancı firmalar ise daha fazla yer almalıydı. 
 
 
 
 
 
 
 
AN-KA Analiz Tic. Ltd. Şti.  İbrahim BAĞIŞ / Genel Müdür
 
 
 
Şirketimizi kalite Kontrol cihazları üretmektedir. Fuar’a katılım beklentimizden daha yüksek gerçekleşti, Sektördeki yeni gelişmeleri yakından takip edebilme olanağını bulduk. Yeni müşteriler ile olumlu görüşmeler sağladık.
 
Fuar’ın tarihi ertelenebilseydi katılımın daha yüksek olacağını düşünüyorum, ülkemizin bulunduğu siyasal ortam yabancı katılımını etkilediğini düşünüyorum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Petrofer Endüstriyel Yağlar San. ve Tic. A.Ş.
Atilla KOÇAK / İstanbul Bölge Satış Müdürü
 
 
Fuara 2 stant ile 2 farklı holde katılarak farklı sektörlerdeki müşteri kitlesine ulaşmaya çalıştık. Hem mevcut müşterilerimiz ile fuarda buluştuk onları ağırladık hem de yurt dışından ve farklı şehirlerden gelen sektör temsilcilerine, üniversite öğrencilerine ve hocalarına ev sahipliği yaptık.
 
Yeni ve farklı gelişmeleri sektörün geleceğini tartışacağımız güzel toplantılar yaptık. Petrofer’in ürün gamını ve hizmet verdiği sektörleri düşündüğümüzde bizim için çok faydalı ve verimli bir fuardı. Yabancı katılımlarının arttırılmaya çalışılması, özellikle yakın bölgelerle olan ticaretimiz ve Türk markalarının bilinirliğini artıracağı için, çok önem verilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.
 
 
 
 
 
BVA Mümessillik Makina San. ve Tic. Ltd. Şti.
Alper VİDİN / Firma Ortağı
 
Yüzey işlemler alanında faaliyet göstermekteyiz.  Son 10 senede katıldığımız Ankiros fuarları içinde en düşük ziyaretçi sayısı ile karşılaştık. Ayrıca çevre ülkelerden katılım neredeyse hiç yoktu.
 
Genelde mevcut müşterilerimiz ve kontaklarımız ziyaret ettiler. Gelen müşterilerimizle mevcut işleri geliştirme konusunda anlaşmalar yaptık ve Almanya’dan gelen uzmanlar ile teknik konuları tartışma fırsatımız oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

+90 3B Dijital Fabrika
Cem SEVERCAN / Proje Yöneticisi

 
+90 3B Dijital Fabrika olarak az adetli üretim ve mühendislik hizmetleri üzerine çalışıyoruz. Ankiros 2016, firmamız açısından oldukça verimli geçti. Standımızda yer verdiğimiz Alman partnerimiz Voxeljet’ten meslektaşlarımız da bizimle aynı görüşteler. Sergilediğimiz ekonomik kalıp üretim çözümleri ve standımızdaki endüstriyel 3D yazıcı ile üretilmiş örnekler ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti.
 
Birçok yeni müşteri ile tanışmamız kadar, standımızı ziyarete gelen mevcut müşterilerimizle ilişkileri geliştirmek açısından da oldukça faydalı bir fuardı. Fuarda ulaştığımız potansiyel yeni müşterilerin satışlarımıza katkısını da hızla göreceğimize inanıyorum. Konularında uzman sektör profesyonellerinin yer aldığı, ziyaretçilerin beklentilerini tam karşılayacak çeşitlilik ve derinlikte bir fuardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BES Mühendislik San. ve Tic. A.Ş.
Eray TEPE / Firma Ortağı - Genel Müdür
 
 
Firmamız; spektrometreler, tahribatsız kontrol cihazları ve numune hazırlama ekipmanları konusunda temsilcilik yapmaktadır. 
Bu seneki Ankiros fuarında son yılardaki trend devam etti ve giderek azalan bir ilgi vardı. Umduğumuz kadar ziyaretçi yoktu. Aslında potansiyel müşteri denilen ziyaretçimiz azdı. Geçmiş yıllarda tüm fuar boyunca kafamızı kaldıramazdık. Fuar sonrası hafta için acil görüşmeye çağıranlar olurdu. Bu sefer böyle bir istek gelmedi. Fuar boyunca çok rahattık açıkçası.
 
Fuarların mutlaka faydası oluyor ancak yaptığımız masrafın karşılığı olan bir fayda değil bu. Müşterilerimizi karşılıyoruz, konuşuyoruz, belki normal zamanda bulamadığımız konuşma imkanını buluyoruz. Sadece müşteriler değil, bizler gibi fuar katılımcıları da birbirleriyle konuşma imkanı buluyorlar.
 
Fuar organizasyonunun belirttiğine göre katılımcı sayısında artış var. Ankiros fuarı önemli bir fuar. Firmalar bu fuarda mutlaka bulunmak istiyorlar.
 
INDUCTOTHERM San. Tic. A.Ş.
Sabahattin Özen / Satış Müdürü
 
 
Merkezi ABD’de bulunan ve 23 ülkede, 40 firması ile 133 ülkede çalışan toplam 33.000.’den sistemi ile dünyanın en büyük ve lider firması INDUCTOTHERM GROUP bünyesinde bulunmaktadır. 1990 yılından itibaren hali hazırda bulunduğu Gebze’deki tesislerinde şu anda 4500 m2 alanda, 75 çalışanı ile Türkiye ve çevre ülkeler döküm, dövme ve ısıl işlem sektörleri başta olmak üzere genelde otomotiv yan sanayi, demir-çelik, demir-dışı, tarım makinaları vb. sektörlerine indüksiyon ergitme ve ısıtma sistemleri üretmektedir.
 
2 yılda bir düzenlenen ve şu anda bölgemizin en büyük Metalurji fuarı olan Ankiros&Annofer, bu sene çok yoğun geçmekle birlikte yaşadığımız süreçten kaynaklı da bazı eksiklikleri olmuştur. Fuar süresinin 3 güne düşürülmesi nedeniyle bir yoğunluk oluştu, ama yurtdışı ziyaretçi katılımı maalesef istenilen düzeyde olmamıştır. Beklediğimiz bazı ülkelerden neredeyse hiç ziyaretçi gelmemiştir. Bu da mevcut konjoktürel durumdan kaynaklıdır. Ayrıca fuar gün sayısının 4’de çıkarılması (Çarşamba’dan başlayacak şekilde) ve periyodunun da 2 yıl değil de 3 yıla çıkarılması konusunun tekrar masaya yatırılması gereklidir, 4 yılda bir yapılan GIFA fuarı ile çakışmayacak şekilde uygun aralıklara çekilmesini düşünüyoruz. Bu fuar başladığı yıllarla kıyaslanamayacak derecede büyümüş ve mini GIFA durumuna gelmiştir, emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim. Sektörün küçük sergilerden nerelere geldiğinin de bir göstergesidir. Küçük bir öneri olarak ısıl işlemci ve dövmecilerin de bu fuara katılımının sağlanması gerektiğini düşünüyorum.
 
 
EKW GmbH Turkey
Fatih BİRBİLEN / Genel Direktör
 

ANKIROS fuarının sektördeki bütün yenilikleri yurt içinden ve yurtdışından katılımcıların ilgisine sunarken, ortak bilinç oluşturmak ve sektörün değer zincirini oluşturan tüm aktörlerini bir araya getirdiği çok önemli bir nokta olması açısından önemi büyüktür.

 

Süreç yönetiminde çözüm ortağı olma şeklinde kurgulanan EKW Türkiye’nin faaliyetleri hakkında bu vesile ile önde gelen aktörler ile iletişim imkanı bulmamız ekibimizi ziyadesi ile memnun etmiştir. Emeği geçen tüm profesyonel arkadaşlarımıza teşekkürleri borç biliyoruz.

 

 

 

 

 

 

Gaziantep Çelik Döküm Tic. Ltd. Şti.
TANER ATAOĞLU / Genel Müdür
 
Çelik, Pik, Sfero , Alüminyum ve Alaşımlı Çelik Dökümler üretmekteyiz. Fuarda firmamız adına yapmış olduğumuz ürün tanıtımı ve müşteri görüşmeleri firmamıza fayda sağlamıştır.
 
Genel olarak katılımcı profilinden memnun kaldık. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAGMA Bilişim ve Teknoloji Hizmetleri Ltd. Şti.
Marc F. KOTHEN  / Genel Müdür

Şimdiye kadar katıldığımız Ankiros Fuarları arasında en sönük olanı bu yıl düzenleneni idi. Ağırlıklı olarak, standımızı mevcut müşterilerimiz ziyaret etti. Daha çok İran’dan yeni kontaklarımız oldu. Ankiros Fuarı aracılığı ile Ürdün’e bir lisans satışımız gerçekleşti.
 
Birçok katılımcı için karamsar bir atmosfer vardı. Daha önceki yıllara nazaran daha düşük bir profilde gerçekleşti.

 

 

 

 

 

 

 

Sarvion End. Malz. ve Müh. Tic. A.Ş.
OBEN VANELİ / Satış Sorumlusu
 
Endüstriyel fırınlar için servis hizmeti, modernizasyon çalışmaları ve yedek parça tedarikçiliği yapmaktayız. Fuar çok durgun geçti, ziyaretçi sayısı yetersizdi diyebilirim. Bu durumun bir çok sebebi var tabi.
 
Fuarın direk geri dönüşü olmasa da dolaylı faydaları olduğunu düşünüyorum. Bilinirlilik ve bunun sürekliliği ile ilgili, istikrarlı olduğunuzun bir göstergesi. Katılımcı firmalar ellerinden gelen özeni göstermişlerdi.
 
Herkes hazırlığını yapmıştı ancak kimse gereken ilgiyi göremedi. Yurt dışı katılımcıları çok çekimser davranarak fuara katılımın düşük kalmasına sebep oldular. 
 
 
 
 
 
REPAMET Ltd. Şti.
Mehmet Aktürk / Teknik Koordinatör
 
Şirketimiz 1988  Yılından  bu  yana  metalürji, madencilik, kuyumculuk ve elektronik sektöründe  özellikle analitik cihazlar  satışı ve teknik servis  konusunda  etkinliğini sürdürmektedir. 
Ülkemizin içinde bulunduğu politik koşullar ne yazık ki çok olumlu gelişmiyor.
 
Her geçen gün daha da olumsuz tablolarla karşılaşıyoruz. Bu ekonomik güven ve istikrar tablosunu bozuyor,  gelecek için yeni yatırımlarda tereddüt yaratıyor. Ayrıca yüksek kur ve TL’nin sürekli değer kaybı gelecek konusunda kaygıyı artırıyor. Bu koşullara rağmen ANKIROS Fuarı’nın olumlu geçtiğini söyleyebiliriz. Tanıtım ve organizasyon bize göre yeterli düzeydeydi.
 
Yukarıda saydığımız bu olumsuz koşullarda katıldığımız ANKIROS FUARI, ziyaretçi sayısının azlığına rağmen beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Eski müşterilerimizle görüşme fırsatı bulduk, yeni bağlantılar gerçekleştirebildik. Genel olarak ziyaretçi ve katılımcı sayısı diğer ANKIROS fuarlarına göre biraz daha zayıftı. Komşularla olan sorunlardan dolayı yabancı ziyaretçi sayısı da sınırlıydı. Organizatör firma Hannover Messe’ye ve emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ediyoruz. 
 
 
 
 
AKM METALURJİ  İBRAHİM GÖKER / Satış Yöneticisi
 
1992 yılında kurulan AKM Metalurji, özellikle yüksek sıcaklığa dayanıklı izolasyon malzemeleri ve refrakterler ile bunların yardımcı kalemleri olarak sayılabilecek ürünlerin dış ticareti, ithalatı, stoklanması, pazarlanması ya da direkt olarak üreticiden tüketiciye ulaştırılması konularında hizmet vermektedir. Firmamız genel olarak metalurji çatısı altında demir-çelik sanayi, dökümhaneler, seramik, cam, demir dışı endüstriler, petrokimya, otomotiv, gemi inşaat, çimento, enerji, endüstriyel fırın imalatı endüstrileri gibi sektörlerde yüksek sıcaklığın olduğu her alanda hizmet veriyor. Firmamız kurulduğu günden bu yana alanında dünya lideri üreticilerle çalışma ortaklığı yapmış olup, bugün aşağıda isimleri ve ürün gamları sıralanan firmaların Türkiye mümessilliğini ve distribütörlüğünü başarıyla yürütmektedir. Çeşitli ülkelerde yerleşik firmalardan endüstriyel yüksek sıcaklığa dayanıklı tamamlayıcı ürünler üretmekteyiz.
 
 
 
AKM Metalurji olarak fuarda 3 numaralı salondaki standımızda yerimizi aldık. Yerel ekibimiz ve temsilciliğini yürüttüğümüz yurtdışındaki üreticilerimizin bölge yöneticileri ile birlikte ilk günün sabah saatlerinden itibaren değerli misafirlerimizi ve dostlarımızı ağırladık. Onlarla yeniliklerimiz, çözümlerimiz hakkında sohbet etmeye başladık. Firmamızın 24 yıllık tecrübesinin bize kattığı değerler ışığında tahmin ve beklentilerimizin üzerinde bir fuar haftası geçirdiğimizi açık yüreklilikle söyleyebilirim. Gerek sektör tecrübemiz, gerekse müşterilerimize sağladığımız kalite ve güvenin sonucu olarak fuarlarımız her zaman, bir önceki seneye göre artan yoğunluğuyla geçmektedir. Fuar alanındaki standımız, üç günlük fuar sürecinde de beklenenin ve tahmin edilenin üzerinde yoğun bir ilgi görmüştür.
 
Fuar boyunca standımıza uğrayan gerek yerli gerek yabancı ziyaretçilerimiz oldu. Fuar sürecinde hem uzun yıllardır işbirliği içerisinde olduğumuz, hem ilişkilerimizi geliştirmekte olduğumuz, hem de müşteri ilişkilerini yeni yeni kurduğumuz firmalarla yüz yüze görüşme fırsatı yakaladık.
 
Yeni projelerimizi müşterilerimizle paylaşırken, müşterilerimizin taleplerini dinledik. Bizim onlara sağlayacağımız imkân ve çözümlere dair kendilerine gerekli bilgileri verdik. Fuarımızı, amacına uygun bir şekilde, yapılacak işleri planlayarak noktaladık.  Bu yüzden faydalı olduğunu söylememiz mümkündür.

 

DÖKSAN ISIL İŞLEM A.Ş.
BERKAN ASLAN / Yönetim Temsilcisi
 
Firmamız Isıl işlem (sementasyon, ıslah, vakum sertleştirme, normalize vb.) indüksiyon ve silindirik taşlama yapmaktadır.
 
Isıl işlem konusunda destek olduğumuz ve olabileceğimiz firmalar ile bir araya gelme fırsatı sağlayan Ankiros Fuarı oldukça verimli geçti. 
Özellikle yeni yatırımlarımızı ve projelerimizi potansiyel müşterilerimize aktarmamıza olanak sağladı. Isıl işlem sektörüne Türkiye’nin en büyük ısıl işlem fırını ile hizmet edecek olmanın haklı gururunu yaşadık. Aynı zamanda hizmet alabileceğimiz değerli firmalar ile de tanışmamıza olanak sağladı.
 
Ankiros fuarı bize sektörde yeni dostluklar kurma olanağı sağladı. Aynı zamanda üniversitelerde öğrenimine devam eden değerli öğrenci arkadaşlarımız ile bir araya gelerek onlarla tanışmamıza olanak sağladı. Firmamız üniversite ve sanayi işbirliği konusunda çalışmalarına devam edecek ve ısıl işlemi öğrenmek isteyen kendini bu alanda geliştirmek isteyen genç arkadaşlarımıza okul görevi görmeye, tecrübelerini paylaşmaya devam edecektir.
 
Ankiros Fuarı her dönem olduğu gibi bu yılda en güzel şekilde gerçekleştirilmiştir. Fuar’ın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Katılımcı durumunun her geçen yıl daha arttığını gözlemliyoruz. Bu hizmet kalitesi standart’ı sunuldukça fuar katılımının ve sürelerinin daha da artacağını düşünüyorum.
 
MARMARA METAL Mam. Tic. A.Ş.
Nihat ÖNER / Genel Müdür Yardımcısı
 
Şirketimiz, demir ve demir dışı metaller hammadde tedarikçiliği yapmaktadır. Fuar bizim için distribütörü olduğumuz firmalarla beraber müşterilerimizin buluştuğu bir platform olarak bizler için çok olumlu geçti. Gerek mevcut müşterilerimiz gerekse de yurt dışından gelen döküm firmaları, fuardan ve standımızdan dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Bizler için kesinlikle faydalı bir fuar olduğunu söylemek mümkün. Birçok müşterimiz özellikle distribütörü olduğumuz firmaların temsilcilerinden ve bunun yanı sıra bünyemizdeki arkadaşlarımızdan ürünlerimiz ile ilgili bildiklerinin dışında direk ve detaylı bilgi sahibi oldular. Fuar sonrasında özellikle satışlarımızda belli bir seviyede artış yaşandığını gözlemliyoruz.
 
Katılımcı olarak bu sene daha çok konuya vakıf profilde ziyaretçiler vardı, kendi standımızda da sürekli bir doluluk yaşandığını belirtmeliyiz. Katılan ve ziyaret eden tüm müşterilerimize özellikle teşekkür ederiz.
 
 
 
 
 
 
 
 
HAZNEDAR REFRAKTER, DURER, VARDAR DOLOMİT
Salih Erez / Yönetim Kurulu Üyesi
 
Firmamız Refrakter Sanayii alanında faaliyet göstermektedir. Genel hatlarıyla baktığımızda fuar bizim için rahat ve keyifli geçti. Sektördeki dostlarımız ile görüşmek ve çalışmalarımızın olumlu sonuçlar aldığını görmek bizi oldukça mutlu etti.
 
Ankiros uzun yıllardır aktif olduğumuz bir organizasyon ve bu etkinlikte üç şirketimizi tek çatı altında temsil etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu seneki fuarda da mevcut iş bağlantılarımızı geliştirdik ve hammadde alımlarımız için çesitli görüşmeler yaptık. 
 
Katılımcı durumuna baktığımızda 2014 ve 2016 seneleri arasında büyük bir fark gözlemleyemedik. Daha önceki senelerde Ankiros, yabancı ülkelerden gelen katılımcıların daha yoğun ilgisiyle karşılaşmıştı. Kuzey Afrika ülkeleri, İran, Rusya, Ukrayna ve Orta Doğu ülkelerinden gelmekte olan iş potansiyeli yüksek kitle son senelerde varlığını göstermiyor, bu faktör fuarın uluslararası verimliliğini oldukça düşürüyor. 
Dileriz Ankiros bir sonraki fuarda iç piyasaya odaklı olmaktan çıkar ve katılımcı çeşitliliğini uluslararası düzeyde daha fazla arttırabilir. Türkiye’deki iç piyasa belli bir düzende seyrediyor, yabancı katılımcı sayısı ise az olduğundan fuar süresince yeni iş bağlantıları kurmak zorlaştı. Özellikle bu konuda daha iyi çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum.
 
BİLGESİN Döküm Makina San. ve Tic. Ltd. Şti.
Kemal Ergin / Satış Sorumlusu
 
Firmamız demir dışı Döküm ve Talaşlı İmalatı yapmakta. Fuar genel anlamda olumlu geçti. Özellikle çalıştığımız müşterilerimizin standımızı ziyareti ile mevcut işlere ilave olarak yeni işler almamızı sağladı. Ayrıca potansiyel müşteriler ile geleceğe yönelik çalışmalar adına ilk adımlarımızı attık.
 
Yerli ziyaretçiler için zaten bilinen bir fuar. Özellikle üniversite öğrencileri ve öğretim görevlilerinin katılımı günümüz sanayisini takip etmeleri açısından olumlu bir davranış olarak görüyorum. Bu sene yurtdışı ziyaretçiler açısından çok yeterli olmasa da birkaç hedef firma ile temasa geçebildik.
 

 

 

 

 

 

 

Çukurova Kimya Endüstrisi A.Ş.
Alaattin Ayfer ÖZYURT / Genel Müdür Yardımcısı
 
Firmamız, döküm endüstrisinde kalıp ve maça reçineleri, kum kaplama reçineleri, Mg-C, dolomit refrakter tuğla, balata, bez ve taş zımpara üretiminde kullanılan bağlayıcı reçineler, otomotiv ve beyaz eşya sektöründe yalıtım malzemesi olarak yararlanılan keçe sistemleri için bağlayıcı reçineler, döküm sektöründe yüzey düzgünlüğünü sağlamak için boyalar, dökümde verimlilik sağlayan besleyici gömlekler, kombi ve şofben yanma odaları, brülör kapağı için izolasyon  plakaları, kalıp/maça boyaları da bu alanlarda kullanılan ürünler üretmektedir. 
 
4 yılda bir yapılan Düsseldorf GIFA fuarından sonra 2. büyük olarak kabul edebileceğimiz Ankiros fuarı, 15 Temmuz 2016 olayları ve sonrasında yaşananlara rağmen beklentileri karşıladı denilebilir.
 
TÜDOKSAD ve Metalurji Malzeme Mühendisleri Odasının hazırladığı teknik kongreler sektör temsilcilerinin stantları, yan sanayiciler ile birlikte üniversitelerimizin de desteği sayesinde büyük bir şölene dönüşen Ankiros fuarının geldiği noktada her kesimin gurur duyacağı boyuta ulaştığı görülmektedir.
 
Metalurji sektörünün buluştuğu fuar ve etkinliklere katılım, ziyaretler açısından birinci ve üçüncü günlerde (açılış ve kapanış faaliyetleri) çeşitli aksamalar olmakta, fuar süresinin en az 4 güne çıkarılması gerekmektedir. Fuara gelen yetkilinin her şeye ulaşılabilmesi faydalı olacağını düşünmekteyiz.
 
MEGA Danışmanlık Temsilcilik Dış Tic. A.Ş.
Denizhan TAŞDIVAR
 
 
Şirketimiz Kalite Kontrol ve Test Ekipmanları Satışı yapmaktadır. 
 
Organizasyon olarak iyi bir fuardı ancak önceki Ankiros’lar ve diğer fuarlara oranla çok verimli geçtiğini söyleyemeyiz. Kısa vadede olmasa da yeni tanıştığımız firmaları düşünerek yakın gelecekte faydalı olmasını umuyoruz.
 
Makine satışına yönelik bir firma olarak, sıcak projeleri olan müşterileri görmek isteriz, ancak bu fuardaki katılımcılar daha çok bilgi amaçlı standımızı ziyaret ettiler.
 
 
 
 
 
 
 
 
BİLGİNOĞLU Endüstri Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş.
Emrah Güven DADAK / Satış Yönetmeni
 
Bilginoğlu Endüstri firması olarak çeşitli endüstri malzemelerinin ithalatını ve Türkiye çapında pazarlamasını yapmaktayız. Fuar bir önceki yıllara nazaran biraz daha sönük kaldı. Firmamız adına ise oldukça yoğun ve iyi görüşmeler yaptığımız bir fuar oldu. 3 gün içerisinde çok fazla müşterimizi ve kısa bir zamanda ağırlama şansı yakaladığımız için, faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle, yöneticiler bazında görüşmeler yapabilmek adına, fuarların iyi bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Ankiros fuarının çok yerleşmiş bir katılımcı portföyü olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl da yine bilindik firmaların katılımcı olduğunu gördük. Sadece yabancı katılımcı sayısında bir düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Keza fuarda yabancı ziyaretçi de neredeyse hiç yoktu. Sadece İran’dan gelen ziyaretçilerin sayıca çokluğu dikkat çekiyordu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
NEV VAKUMLU HASSAS DÖKÜM Ltd.
T. Gürel POYRAZ / Genel Müdür

 

Şirketimiz, hassas döküm faaliyetleri yürütmektedir. 2016 Ankiros Fuarı katıldığımız Aluexpo 2015 ve MIDEST 2015 fuarından sonra 3. fuarımızdı. Diğer fuarlara göre ziyaretçi portföyü daha ilgili ve yoğundu. Bizim için döküm sektöründeki ilk önemli fuarımızdı. Yurt içi ve yurt dışı potansiyel  müşterilere kendimizi tanıtmak için önemli bir fırsat oldu. Uluslararası Metalurji kongresi ile eş zamanlı olması bize ayrıca avantaj sağladı. Çünkü bu kongre de yaptığımız bir ar-ge çalışmasını sunma fırsatı bulduk. Böylece uluslararası alanda ikinci kongre sunumumuzu da gerçekleştirmiş olduk.
 
Yurt içi ve yurt dışı önemli müşteri potansiyeli olan firmalarla iletişim haline geçtik. Firmamızın vizyonunu ve misyonunu tanıtma fırsatımız oldu. Fuar sırasında ve fuardan hemen sonra geri dönüş alamasak da uzun vadeli görüşmelere başlanmıştır. En önemlisi fuarlara katılım “newincasting” marka yönetimimizin bir parçasını oluşturmaktadır.
Katılım özellikle 2. ve 3. gün daha iyiydi. Aluexpo 2015 ve Midest 2015 fuarlarına göre katılım yüksek gibi gözükse de Ankiros fuarlarının önceki yıllarına göre katılım azdı. Bunda da ülkemizde ve dünyada yaşanan olayların etkisinin olduğunu düşünmekteyiz.
 
Döküm Makine Ltd. Şti.
Emre ÇALIŞIR / Satış ve Sonrası Hizmetleri
 
 
Firmamız kalite kontrol cihazları, Bruker, İnnovatest ve Walter Bai markalarının Türkiye temsilciliğini yapmaktadır.
 
Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşullara bağlı olarak diğer Ankiros fuarlarından daha verimli geçti diyemeyiz. Katılımcılar kendi faaliyet alanında önde gelen kuruluşlar olmasına rağmen az ziyaretçi çekti fuar. Bizim faaliyet alanında ise yenilikleri görmek açısından verimli geçti bir nevi kendimizi geliştirme adına yararlı oldu. 2017’nin ilk çeyreği hakkında umutlu olmak istiyoruz. Devlet üretime ve projelere desteğini kesmeden devam etmeli ki sektör genel olarak sekteye uğramadan yoluna devam etmeli.

 

 

 

 

 

 

 

Acar Teknolojik Sistemler Ltd. Şti.
Cihan ACAROĞLU / Firma Ortağı
 
Acar Teknolojik Sistemler olarak Endüstriyel Fırın İmalatı yapmaktayız.
 
Ankiros fuarı ülkedeki olumsuz gelişmelere rağmen beklediğimizden iyi geçti, ancak ne yazık ki yabancı ziyaretçi azdı. Olumlu ilişkiler/kontaklar kurmamıza olanak sağladı bu açıdan gayet olumlu bir fuar oldu bizim için.  Ziyaretçiler ise, ilgili ve işlerinde bilgili kişilerdi, işinin ehli insanların katılmış olması güzeldi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

KATSİMTAŞ Ltd. Şti.
Sedat ERGENE / Satış Sorumlusu
 
Yüksek ısıya dayanıklı izolasyon ürünleri seramik elyaf battaniye, plaka vs. üretmekteyiz.Fuar bizim açımızdan gayet verimli geçti, işlerimize güzel bir etkisi tabi ki oldu mevcut müşterilerimiz ile iletişimimizi kuvvetlendirdik. 
 
Katılımcı durumu ise, genel fuar için biraz zayıf geldi umarım, bu durumun önümüzdeki fuarda artmasını
diliyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DAUSSAN REFRAKTER A.Ş. 
Göksel ÖNCAN / Satış Temsilcisi
 
 
 
Çelik ve Döküm Endüstrisi’ne ısıya dayanıklı ve ekzotermik malzemeler üretmekteyiz.
 
Fuarın beklediğimizden iyi geçtiğini düşünüyorum, 4 gün olsaydı daha fazla fayda sağlayabilirdi, buna rağmen genel anlamı ile güzel ve faydalı bir fuar olduğunu düşünüyorum. Yabancı katılımcı sayısı biraz daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
BEYMAKSAN MAKİNA
Bayram YILMAZ / Yönetim Kurulu Başkanı
 
 
 
Beymaksan Makina olarak, maça makinaları imalatı
yapmaktayız.
 
Fuar bizim açımızdan  oldukça verimli geçti, beklentimizin üzerinde ziyaretçinin standımıza gelmesi, güzel bir fuar
deneyimi yaşamamıza sebep oldu. 
 
 

 

Paylaş Tweet Paylaş
4059 kez okundu
FUARLAR
Maden Türkiye 2021, 9-12 Aralık 2021 Tarihinde Madencileri Tek Çatı Altında Toplayacak
Türkiye’nin maden sektöründeki en kapsamlı fuarı olan Maden Türkiye, Uluslararası Madencilik, Tünel İnşa, Makine Ekipmanları ve İş Makineleri Fuarı, 9-12 Aralık 2021 t DEVAMI...
WIN EURASIA Fuarına Yurt Dışından Büyük İlgi!
Hannover Fairs Turkey tarafından düzenlenen ve her yıl onlarca ülkeden endüstri profesyonelini bir araya getiren, Avrasya’nın lider sanayi fuarı WIN EURASIA, 10-13 Kasım 2021 ta DEVAMI...
Poliüretan ve Kompozit Sanayinin Merakla Beklenen Buluşması
Dünyanın en büyük ikinci poliüretan sanayi fuarı Putech Eurasia ve kompozit sanayisinin Avrasya’daki önemli profesyonel buluşma noktası Eurasian Composites Show 25-27 DEVAMI...
Eskişehir Endüstri Fuarı’nın Hem Fiziki Hem Online Ayağı Büyük İlgi Gördü
Türkiye’nin havacılık, savunma ve makine sanayindeki yerli ve milli gücünü ortaya koyan Eskişehir Endüstri Fuarı, 9-12 Haziran 2021 tarihleri arasında Eskişehir Tica DEVAMI...
PaintExpo 2020 gerçekleştiriliyor!
PaintExpo için tüm işaretler ileriye doğru gösteriyor. Dünyanın önde gelen endüstriyel kaplama teknolojisi fuarı, 12-15 Ekim 2020 tarihleri arasında, 500’den fazl DEVAMI...
5. Uluslararası Bağlantı ve Sabitleme Teknolojisi Fuarı Gerçekleştirildi
Fastener Fair Turkey, 27-29 Şubat 2020 tarihlerinde Tüyap Fuar Merkezinde gerçekleştirildi.     Hem yerli hem de yabancı ziyaretçileri cezbettiği kanıtlanmış bir DEVAMI...
Euroguss 2020’de Harika Bir Atmosfer Oluştu…
Dört salonda ilk kez 750’den fazla katılımcı. Ziyaretçiler ve katılımcılar arasında iyi dialoglar. Dört salon tamamen dolu, bilinçli ziyaretçi ve memnun DEVAMI...
EuroBlech 2020 İlave Sergi Salonunu Duyurdu
Hannover Fuar Merkezi’nin 26 numaralı yeni salonu, birleştirme, yüzey ve takım tezgâhları teknolojilerini temsil eden kuruluşlara açılacak. 26. Uluslararası Sac Levha İş DEVAMI...
Geleceğe Yönelik Boyama İşlemleri İçin Öncü Çözümler
Çağın yeni mega trendleri olan dijitalleşme, bireyselleştirme ve çevre koruma, fason kaplama alanında çalışan veya boyama işlemlerini kendi bünyesinde yapan işletmeler i& DEVAMI...
Yüzey İşleme Sektörü Almanya’da Buluşuyor
Yüzey işleme sanayii, ihracattaki ana pazarı Almanya’da düzenlenecek Surface Technology Germany fuarına hazırlanıyor. Sektörün dünya genelinde en büyük bul DEVAMI...
“BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları’na “61 Ülkeden 39 Bin 245 Ziyaretçi”
Bilişim teknolojileri endüstrideki etkisini her geçen gün arttırıyor. Bu etkilerin en güzel örnekleri ise 28 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslar DEVAMI...
Ongoing Success Story For Euroguss
Only about three months to go and the Exhibition Centre Nuremberg will again become the meeting place for the die-casting industry for three days, from 14 to 16 January 2020. In 2020 the internati DEVAMI...
Endüstri 4,0’a Dair Her Şey MAKTEK İzmir’de Konuşuldu
Makina sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir Fuarı, 2017 yılında olduğu gibi bu yıl da bekleneni karşıladı. TÜYAP Tüm Fuarcılık DEVAMI...
ALUEXPO 2019 ve 9. Uluslararası Aluminyum Sempozyumu Gerçekleşti
6. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı, 10-12 Ekim tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.   Türkiye&rsqu DEVAMI...
Kaliteye Dair Her Şey KALİTE Fuarındaydı…
23-26 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen 9.Kontrol, Otomotiv Test Ekipmanları, Metroloji ve Endüstriyel Yazılım Fuarı artık her yıl düzenlenecek. Türkiye DEVAMI...
Katılımcıların Yüzde 80’İ Yerli Olan Tek Fuar “Bumatech”
Türk ekonomisinin dinamo taşlarından biri olan makine imalat sektörü 2018 yılında Türkiye ihracatına 17,1 Milyar dolar katkı yaptı. Şehirlerin kalkınmasında da önemli bir DEVAMI...
Demir Çelik Sektörü Metal Expo’da Buluştu!
Günümüz medeniyetinin temel dayanaklarından birinin çelik olduğu konusunun pekiştiği Metal Expo Fuarı, 11-14 Eylül 2019 tarihinde, İstanbul Fuar Merkezi’nde ger&cc DEVAMI...
EMO Hannover 2019 Belirsiz Zamanlarda Yönelim Veriyor
EMO Hannover 2019, 16-21 Eylül arasında, 150 ülkeden yaklaşık 117.000 uluslararası üretim uzmanı, dünyanın önde gelen metal işleme fuarında bir araya geldi. EMO, “Bu DEVAMI...
TOS+H Expo 2020 - 4. Türk İş Güvenliği ve Sağlığı Fuarı
Dördüncü Buluşma: Türkiye’nin iş güvenliği ve sağlıklı çalışma koşullarını konu alan  fuarı TOS+H Expo 2020, 3 Mayıs 2020 tarihinde yeni bir fuar merkezi DEVAMI...
WIN EURASIA 12-15 Mart 2020 Tarihleri Arasında TÜYAP’ta Düzenlenecek... Dijital Fabrikaların Temelleri İstanbul’da Atılacak
Uluslararası 6 sanayi fuarını tek çatı altında buluşturan WIN EURASIA, 12-15 Mart 2020 tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Türkiye'nin DEVAMI...
3. Çapak Alma ve Polisaj Teknolojileri İhtisas Fuarı 8–10 Ekim 2019, Karlsruhe, Almanya
Şu sıralar pek çok farklı sanayi sektöründe geleceğe yönelik değişikliklerin yapıldığı gözlemlenebiliyor. Çapaktan kurtulma, yüzey kalitesi ve temizlik gibi DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM