Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

E-Dergi SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Teknopark İstanbul Firmalarından ELECTRA IC, Yerli Sistem Üstü Modül Üretti

Türkiye girişimcilik ekosisteminin en büyük destekçilerinden Teknopark İstanbul çatısı altında faaliyetlerini yürüten ELECTRA IC, radar, kablosuz haberleşme, füze sistemleri, elektronik harp sistemleri gibi alanlarda kullanılmak üzere yerli Sistem Üstü Modül (SoM) üretti.

 

Türkiye girişimcilik ekosisteminin en büyük destekçilerinden Teknopark İstanbul çatısı altında faaliyetlerini yürüten ELECTRA IC, yüzde 100 Türk emeğiyle Sistem Üstü Modül (System-on-Module (SoM) üretti. Tek bir baskılı devre kartı (PCB) üzerinde işlemci, iletişim arayüzleri, bellek blokları, güç yönetimi gibi gerekli tüm birimleri içeren hazır elektronik kart SoM, çok geniş bir kullanım alanına sahip. ELECTRA IC’nin ürettiği BitFlex-SPB-A7 adlı modülün merkezinde AMD firmasının 7 serisi Xilinx FPGA’lerini bulunuyor. Donanım tasarımlarında kullanılan ve farklı fonksiyonlar için tekrar tekrar programlanabilen bir mikroçip olan FPGA (Field-Programmable Gate Array), karmaşık ve yüksek performanslı sistemler geliştirmek için tercih ediliyor. Radar, kablosuz haberleşme, füze sistemleri, elektronik harp gibi sayısal işaret işleme içeren birçok alanda kullanılmak üzere ELECTRA IC mühendisleri tarafından tasarlanan bu SoM kart, milli imkanlarla üretilen, maliyet etkin çözümlerin başarılı bir örneği olarak gösteriliyor. 

 

“Yerli ürünümüz dünya pazarına da sunuldu”
ELECTRA IC Yönetici Ortağı ve Mühendislik Direktörü İsmail Hakkı Topcu, “Hem sayısal tasarım hem de sayısal donanım tasarımı konusunda yıllardır süregelen bir tecrübeye sahip olan şirketimiz, 2022 yılında bir müşterimizin talebi üzerine milli imkanlarla BitFlex-SPB-A7 SoM tasarlayarak üretti. Proje doğrulamaları laboratuvar ortamında kapsamlı test senaryoları dahilinde yapıldı. Müşterimiz tarafından da kabul testleri tamamlanarak tamamen yerli olan ürün kabul edildi. Tüm bu süreçler yaklaşık 1 yılda tamamlandı. Böylece ülkemizdeki firmalar artık benzer ürünleri ithal etmek yerine bu ürünü yerli ve milli olarak bizden temin edebilecekler. ELECTRA IC’nin AMD’nin Elite Partner’i olması dolayısı ile ürünümüz AMD’nin sitesinden de dünya pazarına sunuldu.” dedi.

 

Sayısal tasarım ve donanım tasarım alanındaki uzmanlıklarını bir ürüne çevirerek mevcut tecrübelerini daha da güçlendirdiklerini kaydeden İsmail Hakkı Topcu, “Bundan sonraki süreçte de müşterilerimize farklı arayüzlere sahip ya da farklı FPGA aileleri içeren benzer ürünleri geliştirmek için daha güçlüyüz. ELECTRA IC olarak Teknopark İstanbul’un “İleri Elektronik Teknolojileri” odak alanında başta savunma sanayii olmak üzere elektrikli otomobil, tüketici elektroniği gibi içerisinde çip tasarımı ve doğrulaması bulunan pek çok sektörde proje geliştiriyoruz.

 

“Firmalarımızın başarısı bizi de güçlendiriyor”
Teknopark İstanbul Genel Müdürü Muhammet Fatih Özsoy, “Türkiye’nin öncü inovasyon merkezlerinden biri olarak vizyoner girişimcilerimizi destekleyerek ülkemiz için kritik teknolojilerin geliştirilmesine katkı sunmaya devam edeceğiz. ELECTRA IC’nin yerli üretime bu önemli katkısından dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Hayata geçen her proje Teknopark İstanbul’u hedefine ulaştırırken güçlendiriyor da. Emeği geçenleri başarılarından ötürü tebrik ederiz.” açıklamasını yaptı.

Paylaş Tweet Paylaş
1276 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM