Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Fikssan Fikstür, En Zor Projeleri SolidWorks ile Gerçekleştiriyor
Hedeflerimize ulaşabilmek için mühendislik kadromuz, üç önemli kritere göre çözüm üretmektedir. Bu kriterler Optimum Teknoloji, optimum maliyet ve optimum süredir. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz projelerimizde bizim için enönemli üç kriterimize en uygun çözüm ortağımız olduğu için SolidWorks’ü tercih ediyoruz. Aykut DÜNDAR 
 
1974 yılında Maltepe’ de 300 m2 atölyede İhsan ANLAŞ tarafından Türkiye’nin ilk fikstür firması olarak kurulan Fikssan, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 8.000 m2 kapalı alana sahip fabrikasına 1997 yılında taşındı. 2012 yılında ise toplam 20.000 m2 kapalı alanda, 200 çalışanıyla birlikte “seri üretim, fikstür üretimi, özel makine hat üretimi, robotlu otomasyon ve fabrika taşıma” konularında faaliyet gösteriyor.
 
Kurulduğu ilk günden itibaren müşterilerinin çözüm ortağı olmayı, birlikte yönettiği ve geliştirdiği projelerle müşterilerine en uygun çözümler sunmayı kendine ana hedef edinen Fikssan, “at eğitim tesisinden, güneş kolektörlerine; robotlu otomasyon çözümlerinden, test makinalarına” kadar pek çok farklı sektörlerdeki müşterilerine özel makineler ve üretim tesisleri tasarlıyor ve imal ediyor.
 
Faaliyetleriyle ve SolidWorks kullanımlarıyla ilgili bilgi veren Fikssan Fikstür San. Ve Tic. A.Ş. Mühendislik Müdürü Aykut DÜNDAR şöyle konuştu: “Hedeflerimize ulaşabilmek için deneyimli mühendislik kadromuz, amaca uygun yazılım ve donanım altyapılarımızı kullanarak çözüm, değer ve know how üreten Mühendislik Bölümümüz üç önemli kritere göre çözüm üretmektedir.Bu kriterler optimum teknoloji, optimum maliyet ve optimum süredir. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimizprojelerimizde bizim için hayati önemi olan bu üç kritere göre en uygun çözüm ortağımız olduğu için SolidWorks’ü tercih ediyoruz.”
Fikssan’da şuanda lisanslı 10 adet SolidWorks Professional 2012, 6 adet SolidWorks Enterprise PDM 2013 CAD Editor, 1 adet SolidWorks Enterprise PDM 2013, 1 adet    SolidWorks Premium 2012 ve 1 adet de  SolidWorks Simulation Professional 2012 kullanılıyor. SolidWorks programlarıyla çalışmaya başladıklarında hiç bir uyum sorunu yaşamadıklarını ifade eden Dündar, SolidWorks’un kullanımının kolay olması ve A’dan Z’ye tüm iş süreçlerine entegre olabilmesinin hayatlarını kolaylaştırdığını söyledi.
 


Her zaman en son teknolojileri kullanmayı tercih ettikleri için daha önce gerçekleştirilememiş en zor projelerin altından başarıyla kalkabildiklerini ifade eden Dündar, kendilerine sunduğu teknoloji ile çözüm odaklı çalışabildikleri için SolidWorks’den vazgeçemeyeceklerini bildirdi.
 
Dündar sözlerine şöyle devam etti: “Maliyet bizim çalışmalarımızda belirleyici bir faktör. Bir projenin yapılabilirliğinin yanı sıra uygun maliyetlerle tamamlanabiliyor olması da bizim açımızdan belirleyici bir faktör. Bazı projelerimizin yapısı gereği, prototip üretmek veya deneme üretimi yapmak bazen çok maliyetli, bazen de imkansız olabiliyor. SolidWorks sayesinde gerçekleştireceğimiz ürünün tasarım aşamasında tüm özelliklerini, işleyiş prensiplerini ve hatta çalışma sonuçlarını görebiliyoruz.”
 
SolidWorks’ün kullanıcı dostu ara yüzü,amaç değil araç olma kimliği ile birlikte maliyet analizlerinde sunduğu imkanların, kendilerine rakipleri karşısında üstünlük ve piyasada ayrıcalık sağladığını ifade eden Dündar; “çözüme yönelik komut ve içerik sunan programları ile sonuca kısa sürede ulaşabildiğimiz için SolidWorks’den vazgeçemeyiz” dedi.

 

Paylaş Tweet Paylaş
4600 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM