Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Sabahattin ÖZEN
Inductotherm Isıtma Ürünleri Satış Müdürü olan metalürji sektörünün deneyimli ismi Sabahattin Özen ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
 
 
Sabahattin Bey sizi yıllardır metalürji sektörünün içinde gördük. Sizi okuyucularımızın da tanımasını istedik. Kendinizden ve çalışma hayatınızdan bahseder misiniz? 
Öncelikle bu nazik ilginiz için teşekkür ederim. Ben de okuyucularınızın yeni yılını kutlar, 2016 yılının barış içerisinde sağlıklı ve başarılı geçmesini dilerim. Kendimden bahsetmek gerekirse, İstanbul’da geçen ilk-orta ve lise eğitimimden sonra 1995 yılında İTÜ Kimya-Metalürji Fakültesi Metalürji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Öğrencilik yıllarında başladığım TMMOB Metalürji Mühendisleri Odası faaliyetlerine mezun olduktan sonra 2 yıl İstanbul Şube Müdürü olarak devam ettim. Bu sürede sektördeki bir çok firmayla tanışma ve onlarla özellikle kongre, sempozyum ve seminer gibi Üniversite ve sanayiyi birleştiren faaliyetlerin organizasyonunda yer alma imkanım oldu. Bu da benim meslek hayatına çok avantajlı başlamamı sağladı. 
 
Bu süreçle birlikte oda camiasındaki sohbetlerden etkilenerek, sektörde fiilen mühendislik yapmak amacıyla Sarkuysan Elektrolitik Bakır San. A.Ş.’de Anod Döküm Mühendisi olarak 2000 yılına kadar çalıştım. Bu da benim üretim içinde tecrübe kazanmam açısından çok faydalı oldu. Ama kişisel özelliklerimin üretim yerine satış alanına daha uygun olduğunu düşündüm ve 2000 yılında, şu anda çalışmakta olduğum indüksiyon sektörüne adım attım. Önce İtalyan CEIA firmasının temsilciliğini yapan Teknik Döküm A.Ş.’de satış mühendisi olarak, 2003 yılından itibaren de Inductotherm A.Ş.’de İNDÜKSİYON ISITMA SİSTEMLERİ Satış Müdürü olarak çalışmaktayım. 
 
Türkiye’ye Inductotherm’in geliş süreci ve üretiminiz hakkında bilgi verir misiniz?
Inductotherm Türkiye, merkezi ABD’de bulunan ve bünyesinde 40 firmayı barındıran, 5.000.’den fazla çalışanı olan ve 22 ülkeye yayılmış Inductotherm Grubuna bağlı, indüksiyon ergitme ve ısıtma sistemleri üreticisi firmadır. 
 
Geçen ay kaybettiğimiz patronumuz Henry Rowan’ın, 1953 yılında evinin garajında ürettiği ilk indüksiyon ergitme ocağı ile kurduğu bu firma şu anda dünya çapında çalışan 33.000.’den fazla indüksiyon sistemiyle bu pazarın yüzde 50’sini elinde bulunduran lider firma durumuna gelmiştir. 
 
Inductotherm Türkiye ise 1990 yılında, şu an bulunduğu Inductotherm Gebze Tesisleri’nde kurulmuştur. Bu yıla kadar hem ergitme hem de ısıtma sistemleri komple yurtdışında üretiliyor, temsilciliğimizi de Meta-Mak firması yapıyordu. Kuruluşundan sonraki ilk yıllarında sadece indüksiyon ergitme ocaklarına servis hizmeti veren firmamız, 1994 yılında ergitme ocağı imalatına başlamıştır. 2002 yılında ise grubumuzun Inductoheat marka indüksiyon ısıtma ürünlerinin satış ve servis hizmetini vermeye başlamıştır. Bundan bir yıl sonra ise dövme sektöründen gelen taleplerle ilk yerli indüksiyon ısıtma sistemi üretilmiştir. Süreç içerisinde ergitme güç ünitelerinin de imalatına başlayarak kapasitemiz daha da artmıştır. Diğer taraftan sistemlerimiz ortalama %70 yerli oranı ile tesislerimizde üretilmektedir. Hali hazırda 4500 m2’lik üretim sahamızda, 70 kişilik kadromuzla, hem ergitme ocakları, hem de ısıtma sistemleri için yıllık toplam 100 sistem üretim kapasitemiz ile Türkiye’nin de lider indüksiyon sistemleri imalatçısıyız. 
 
 
 
 
   
 
 
Firmanızda ve metalürjist olarak Türk sanayisinde uzun zamandır yer alıyorsunuz. Türk Dövme, Isıl işlem ve Boru sektörünü tarihsel olarak değerlendirir misiniz?
Yaklaşık 21 yıldır sektördeyim ve 16 yıldır da indüksiyon sistemleri üzerine çalışmaktayım. İlk yıllardaki farklı sektör tecrübelerimi saymazsak, uzun zamandır dövme, ısıl işlem ve boru sektörünün gelişimini yakından takip ettim.
 
Dövme sektöründen başlarsak 2000’li yıllarında başında, bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar olan hatırı sayılır dövme firması sayısı, şu anda 50-60  rakamlarına yaklaşmış bulunmaktadır. Başlarda küçük sanayi sitelerinde, bir veya iki adet friksiyon/eksantrik preslerle dövme yapan firmalar, şu anda organize sanayilerde, geniş alanlarda, özellikle son dönemde yaygınlaşan Maxi preslerle çok yüksek kapasitelerde dövme yapıyorlar. Sektördeki dövme firmaları genellikle çelik dövme yapıyorlar, fakat son yıllarda alüminyum dövme alanı da  yaygınlaşmaktadır.
 
Bu işe girdiğim ilk dönemlerde büyük dövmeciler dışında indüksiyon ısıtma çok kullanılmıyordu. Çoğunlukla  gaz/yanık yağ/motorin v.b. ürünlü ısıtma fırınları kullanılmaktaydı. Çünkü indüksiyon yatırım maliyeti çok yüksekti, yerli imalat yoktu, bu sistemlerin hepsi ya yüksek maliyetlerle sıfır ya da ikinci el olarak Avrupa’dan getiriliyordu. Bizim ve rakiplerimizin imalata başlaması ve Indüksiyon ısıtmanın avantajlarından dolayı, son kullanıcıların da şart koyması nedeniyle son 15 yıldır nerdeyse indüksiyonu olmayan dövme firması kalmadı. Bu süreçte sadece firmamız 150’den fazla indüksiyon ısıtma sistemini dövme firmalarının hizmetine sunmuş bulunmaktadır.
 
Isıl işlem sektörü bildiğiniz gibi çok geniş bir yelpazede hizmet vermektedir, ama ağırlıklı olarak tuz banyosu, atmosfer kontrollü fırınlar, vakum v.b. gibi ürünler kullanılır. Yine bu işe başladığım dönemlerde indüksiyon sertleştirme işlemi yapan fason firmalar çok yaygın değildi, özellikle bu hizmeti veren belli başlı firmalar vardı, bu firmalar da genellikle ikinci el ürünler kullanmaktaydı. Isıtmada olduğu gibi bu sistemler yurtdışından alınabiliyordu ve çok pahalı idi.
 
O günden bugüne öncelikle tuz banyosu sayısı azaldı, çevresel faktörler nedeniyle daha temiz olan atmosfer kontrollü ve vakum fırın sayıları arttı. 
 

"Isıl İşlem Sektörü Çok geniş yelpazede hizmet vermektedir"

 
Önceden sadece yurtdışından getirilen bu fırınlar, yerli olarak üretilmekte, bu da sektörün ne kadar büyüdüğünü de göstermektedir. Bununla birlikte fason firmalarda indüksiyon sertleştirme işi yapan sayısı ve kapasiteleri arttı. Artık ikinci el tezgah yerine, sorun yaşamayacakları yeni tezgahlar almaya başladılar. Fason firmalara iş yaptıran, ama kapasite artışından dolayı bünyelerine indüksiyon sertleştirme sistemlerini alan firmaların da sayısı bu dönemde ciddi seviyede artış gösterdi.
 
Gördüğünüz üzere bu sektörde son yıllarda hızlı bir büyüme gerçekleşti ve Sn. Kenan ANIL’ın da katkıları ile dernekleşmeye gidildi. Üyesi olduğumuz MISAD (Metal Isıl İşlem Sanayiciler Derneği) sektörün sorunları ile birlikte sosyalleşmesi için de güzel faaliyetler gerçekleştirmektedir. Boru sektörü ise firmamızın, son 6-7 yılda aktif yer aldığı bir alan olup hızlı bir büyüme kat etmektedir. Bildiğiniz gibi boru sektöründe ülkemiz Avrupa’nın en büyük üreticisidir, sektörde TANAP, Mavi Akım vb. dev projelerle son dönemle kapasitelerini hızla arttırmaktadır ve bunun yansıması olarak yatırımlar da artmaktadır. Biz de bu yatırımlar da konumuzda ilk sırada yer almaktayız.
 
 
   
 
 
Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Bizim müşterilerimiz yukarıda göreceğiniz üzere dövme, ısıl işlem ve boru sektörlerinden olup bunların yanında demir dışı ekstrüzyon ve sert lehim sektörlerine de ürünler üretmekteyiz. Bu sektörlerin ve dolayısıyla bizim de hizmet ettiğimiz sektörler ise başta otomotiv ve bunun yan sanayisi olmak üzere tarım makinaları, iş makinaları, el aletleri, maden, petrol, doğal gaz, inşaat sektörleridir.
 
2015 yılını ele alacak olursak üretiminiz de ne gibi değişiklikler oldu? 
Geçtiğimiz yılın bizim açımızdan özeti “ısıtma’nın ve özel sistemlerinin” senesi olmasıdır. Yani geçen yıl ağırlıklı olarak firmamızın ilk defa yerli olarak üretimini yapmış olduğu ısıtma sistemleri üretildi. Mesela ilk defa ve en büyük kapasitede ısıtma sistemimiz olan 2200 kW-3/6 kHz ve 1000 kW-6 kHz Indüksiyon çubuk Isıtma sistemlerini ürettik. 120” çapında borunun kaplama öncesinde ısıtılmasında kullanılan 2000 kW-1 kHz sistemi ürettik. Bunların yanında özel imalat, otomasyonlu indüksiyon sertleştirme ve temperleme sistemleri de ürettik.
 
Son yıllarda hızla devam eden eleman sorunu nedeniyle, dövme sektöründeki taleple birlikte otomasyonlu yükleme sistemini içeren indüksiyon ısıtma sistemlerimiz sektörde büyük bir ilgi uyandırdı. Geçen sene 2 adet tam otomatik sistemi devreye alarak sektörün önünün açmış bulunmaktayız. Bu sektörün en büyük firması olan Parsan’a da, yeni tesislerinde kullanılacak olan 2 adet özel imalat indüksiyon uç ısıtma sistemini ürettik ve devreye alma çalışmaları halen devam etmektedir. Fakat bunların yanında firmanız ergitme ocağı üreten lider firma olarak döküm sektöründe yeni ürünler de üretmiştir, Alüminyum enjeksiyon sektörüne yönelik, dünyanın en verimli Alüminyum Ergitme Ocağı olan “Acutrak” ilk defa yerli olarak üretilip çeşitli müşterilerde devreye alınmıştır. 
 
Anladığımız kadarıyla siz müşterilerinizin her türlü sorununda yanlarında yer almaya çalışıyorsunuz ve proje bazında çözümler üretiyorsunuz?
Evet, müşterilerimizin her zaman yanında olup her türlü sorununa yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama komple proje bazında çözümler derseniz yanlış anlamaya sebep olabilir.
 
 
    
 
 
Paylaş Tweet Paylaş
4267 kez okundu
RÖPORTAJLAR
ORDERFOX.com “CNC Branşı İçin Pazar Yeri”
David Bey, ORDERFOX.com’u kısaca tarif eder misiniz? Metal, ahşap ve plastik işleme ve 3 boyutlu baskı ve aditif üretimi için en büyük küresel pazar yeri olan ORD DEVAMI...
Hexagon Metrology, 2. Kalibrasyon Merkezini Bursa’da Açtı
Sayın Levent Bey bize kendinizi anlatır mısınız? Levent Yeşilbağ: 1987 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra MNG Tesisat Ankara da çalışma hayatına başla DEVAMI...
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Dünü, Bugünü ve Yarını
Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile samimi bir röportaj gerçekleş DEVAMI...
Ceratızıt Group “Team Cuttıng Tools” Ekipleriyle Dünyanın Heryerinde
CERATIZIT Group Türkiye Genel Müdürü M. Deniz İlbaylı ile Ceratizit Group yapılanmasını, faaliyetlerini ve “Open Days 2019” etkinliği hakkında konuştuk.   DEVAMI...
Yüzey İşlemde Çözüm Ortağı Kromaş
Bu sayımızda Kromaş firmasının Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç ile dünü, bugünü, yatırım ve hedefleri konuştuk.   Bu yıl odaklanmayı hedefled DEVAMI...
Bu Sayımızda EKW Group Hakkında, EKW Global Satış Direktörü Gunther THIESER ile Röportaj Gerçekleştirdik “Onlarca yıldır Türkiye pazarındayız”
Kenan ANIL:  Sayın Bay Thieser, tanıştığımıza çok memnun oldum. Okurlarımıza EKW Group hakkında bilgi verebilir misiniz?   Gunther THIESER:  Öncelikle, yüksek s DEVAMI...
TAITRA, Yaptığı Faaliyetlerle Adından Sıkça Söz Ettiriyor
TIMTOS 2019, toplam 100.000m²’yi aşan bir alanda, 1.230 firmanın katılımıyla gerçekleşecek ve bir önceki fuardaki 5.430 standla kıyaslandığında, % 28.9’luk bir artış DEVAMI...
FIRIN, YEDEK PARÇA ve ÖZEL YAZILIMLARIMIZLA ISIL İŞLEM SEKTÖRÜNDE BÜYÜYEREK HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.
2019 Yılında türkiye’nin ilk ve tek runtime scada yazılımı eagleye rsd kullanıcılarla buluşacak.   Sektörde uzun yıllardır hizmet veriyorsunuz, çözümle DEVAMI...
INDUCTOTHERM TÜRKİYE, YÜZÜNÜ YURTDIŞINA DÖNÜYOR!
DÜNYANIN EN BÜYÜK İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ ÜRETİCİSİ INDUCTOTHERM, VAKUM ERGİTME VE VAKUM ISIL İŞLEM SİSTEMLERİ ÜRETİMİNE START VERİYOR. INDUCTOTHERM GENEL MÜDÜ DEVAMI...
Metalografi Cihazlarında Çeyrek Asırı Geride Bıraktı
  Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz ?   METKON, 1993 yılında  Genel Müdürümüz Sn. Serdar YAVUZ tarafından,Bursa-Demirtaş Dumlupınar Organize DEVAMI...
ENERJİDEN KAR EDİYORUZ HEM MÜŞTERİMİZ HEM ÜLKEMİZ KAZANIYOR
Bize biraz Acar Teknolojik Sistemlerden ve kendinizden bahseder misiniz?   Ben 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun old DEVAMI...
iWork Better İle Yeni̇ Nesi̇l Şi̇rket Yönetimi
    Bilinen Birçok Dijital Çözüm ve Yönetim Sistemi, Teknoloji Tarihinin Epey Arka Sayfalarında Kaldı. Artık Her Gün Daha Da Dijitalleşen D& DEVAMI...
ZW3D, Ata Kalıp’tan Tam Not Aldı
BU SAYIMIZDA ATA KALIP’TAN CAD/CAM UZMANI TARKAN MORKOÇ İLE RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK. SEKTÖRDE ÖNCÜ VE UZMAN KADROSU İLE MÜŞTERİLERİNE HİZMET SUNAN GRUP DEVAMI...
“Yeni Pazarlarda Çözümlerimizi Sunmak için Çaba Sarf Ediyoruz
12 Yıldır Isıl İşlem Sektöründe, Yaptıkları Fırın Kontrol Sistemleri Ve Özel Yazılımlar İle Hizmet Veren 3E Endüstriyel Mühendislik Genel Müdürü Gökhan DEVAMI...
“Global Krizleri Atlatabilmek İçin Daha Çok Dış Pazarlara Doğru Açılmak Gerekiyor”
Ankiros Fuarı Esnasında İtalyan Dış Ticaret Ve Tanıtım Ajansı Başkanı Aniello Musella İle İtalya - Türkiye Sanayi İlişkileri Üzerine Bir Röportaj Gerçekleştirdik. İtaly DEVAMI...
“Satış Yapmak Hiçbir Zaman Bizim İçin Tek Başına Bir Hedef Olmadı”
MTC Metalurji Dış Ticaret Müdürü Ahmet Çağlar İle Firmanın Hedefleri ve Ürün Çeşitleri Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdik.   Sa DEVAMI...
İbrahim ANIL "Metalurji Sektörünün Hızlı Gelişimi Fuarlarımıza da Yansıdı"
  Bu Sayımızda, Ankiros Genel Müdürü İbrahim Anıl İle Fuarların Geldiği Süreci ve İleriye Dönük Planları Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdi DEVAMI...
“Türk Isıl İşlem Sektörü Bilgi, Kalite, Proses Kabiliyetleri Gibi Konularda Oldukça İyi Durumda”
Bu Sayımızda, Sarvion Genel Koordinatörü Cihan Balaban İle Sarvıon Firmasının Oluşumu, Türkiye Yapılanması ve Gelecek Hedefleri Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdik. &nbs DEVAMI...
AMB 2016 Takım Tezgahları Dijitalleşiyor
Geleceğin Makineleri Nasıl Olacaktır? Bu Sorunun Cevabını Rwth Aachen Üniversitesi Takım Tezgahları Laboratuvarı Müdürü Ve Takım Tezgahları Kürsüsünün Sahibi DEVAMI...
Demisaş Genel Müdürü Hakan YAŞAR ile TPM Ödülü Üzerine Röportaj
  Demisaş Hayata Geçirdiği Tpm Uygulamalari İle Japonya’dan “Mükemmellikte Süreklilik Ödülü’nü Alan Avrupa’nin İlk Dö DEVAMI...
İbrahim Bağış: “Kobilere Desteğin Artması ve Yeni Projelere Yönlendirilmesi Gerekiyor.”
Endüstriyel Cihazlar Sektörünün Önde Gelen Firmalarından An-Ka Analiz’in Genel Müdürü İbrahim Bağış İle Bir Söyleşi Gerçekleştirdik. &n DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM