Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
ads
ads
“Öncelikli Hedefimiz Kalitemizden Ödün Vermeden Müşteri Memnuniyeti ile Büyümek”

Döksan İndüksiyon &  Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan GENÇLER

 

Döksan İndüksiyon &  Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan GENÇLER ile geleceğe yönelik planları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Bizlere firmanızın geçmişini ve mevcut profilini anlatır mısınız?

Babamız tarafından kurulan ve kökleri 19 60 ‘ lara dayanan güçlü bir firmayiz. Türkiye de zaman’in sayılı çelik döküm firmalarından biri olan Döksan’ın yan kolu olarak  1989 yılında Ankara Ostim’de kurulduk. Yaklaşık 25 yıl sadece indüksiyon ısıl işlem hizmeti veren firmamız, 2013 yılında önemli bir değişiklik ve atılım içine girdi. 

 
Bu yıla kadar Beyaz  Filo’daki işlerimin yoğunluğun dan kaynaklı olarak Döksan çalışanlarına emanet ettiğim firmayı reorganizasyonla büyütme kararı aldık. İlk adım olarak firmamiz da eski yapılan madan dolayi kaybettiğimiz müşterileri yeni yatırımlar yaparak tekrar firmamıza kazandırdık. İkinci adım olarak Ankara’nın en büyük Türkiye’nin de sayılı tesislerin den  Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesin de 10.500 m2 alan içinde 3.000 m2 kapalı alana sahip yeni bir tesisimizi sektöre kazandırmış bulunmaktayiz.Isıl işlem bölümünün kapasitesini yeni yatırımlar ile arttırdık. Yaklaşık 6 aylık bir dönemde kapasitemizi genişletip ,becerimizi geliştirerek büyük bir atılım ile   bölgenin en büyük ısıl işlem firması olmasını sağladık.                    
 
Isıl işlem teknolojisini yenileyerek bu sektöre yeni bir ivme kazandırmak için sürekli kendini geliştirmeyi hedeflemiş ve kadrosunu buna göre oluşturmuştur. Isıl işleme kalite kazandırmak için sürekli araştırmalar içerisindeyiz. Projelerimizle hem teknolojimizi geliştirmek hem de yeni tür ısıl işlemleri Türkiye’ye getirmek hedefindeyiz. 
 
Firmanızın çalıştığı sektör, sektördeki yeri, ürünleri ve tesisleri hakkında bilgi verir misiniz?
Firmamız kalitesi, hizmet bilinci ve müşteri memnuniyeti ile Türkiye’de sektörünün lider Isıl İşlem firması olmaya adaydır. Tüm çabaları bunun içindir. Çalıştığımız sektörleri sayacak olursak iş makineleri, otomotiv, silah ve savunma sektörleri çoğunlukta olmak üzere birçok firma ile çalışıyoruz. Eskişehir’den, Kdz.Ereğli’den Maraş’a kadar uzanan bir bölgeye yayılmış müşteri portföyümüz bulunmaktadır. Amacımız süreklilik arzeden müşteri memnuniyeti misyonumuzla Türkiye’nin sanayileşmiş her bölgesine hizmet etmek olacaktır.
 
Yeni yatırımlarımız Ankara’da büyük ses getirmiş ve Isıl işlem camiasına yeni bir ivme kazandırmıştır. Ostim ve Sincan tesislerimizdeki fırınlarımız ve ekipmanlmanlarımız özenle seçilmiştir. Şu anda  toplam 17 adet ısıl işlem fırını ve 4 adet indüksiyon makinası ile yatırımlarımıza  devam ediyoruz. Ayrıca 5 adet kamyonumuzla da Ankara ve çevre illerdeki müşterilerimize “hızlı servis” prensibi ile hizmet veriyoruz.
 
Ne tür ısıl işlemleri, hangi malzemelere uyguluyorsunuz?
Hizmet vermekte olduğumuz ısıl işlem yöntemleri başta indüksiyon, sementasyon, ıslah, gerilim giderme, normalizasyon, vakum sertleştirme, nitrasyon, karbonitrasyon, kriyojenik işlem, yaşlandırma, yumuşatma tavlaması, alüminyum sertleştirme ve yumuşatma işlemleri, menevişleme ve tamamlayıcı hizmet olarak taşlama işlemleridir.
 
 
 
Tesisinizin  özellikleri nelerdir?
Sincan tesisimizde şu ana kadar yapılan yatırımlarla 17 adet fırınımız mevcuttur. Bunların özelliklerine değinecek olursak;
 
• 3 adet 800 kg kapasiteli IPSEN marka fırınımız bilgisayar kontrollü olup proses bilgilerimiz bilgisayar sistemimizde  kayıt altında tutulmaktadır.1 adet IVA marka gaz atmosferli fırınımız 600 kg şarj kapasitesiyle çalışmaktadır. 1 adet 800+800 kg ve 1 adette 1000+1000 kg çift kamaralı IPSEN fırınımız mevcuttur.
 
• 4 adet IPSEN marka 1 ton kapasiteli fırınla temperleme işlemi yapılmaktadır. Ayrıca 1 adet 1 tonluk kapasitesiyle çalışan diğer temper fırınımız vardır.
 
• 1 adet SCHMETZ marka vakum fırınımız 10 Bar basınç ile çalışabilmektedir. Vakum fırınında ısıtma vakumlu oksijensiz bir ortamda gerçekleştirildiğinden parça yüzeyinde ne tufal, ne de karburizasyon veya dekarburizasyon oluşmaz. Soğutma ise azot gibi çelikle reaksiyona girmeyen bir gazla yüksek basınç uygulanarak yapılır. Özellikle takım veya yüksek hız çeliklerinin sertleştirilmesi için kullanılır. Şu anda bölgenin ihtiyacı olan bu fırınla ekstrüzyon sektörüne hizmet etmeyi planlıyoruz.
 
• Ayrıca diğer 1 adet IPSEN marka 3 kamaralı vakum fırınımızda yağda sertleştirme işlemleri yapılabilir.
 
• 1 adet IPSEN marka 1 tonluk nitrasyon fırını ile parçaların yüzey sertlikleri ve aşınma dayanımları yükseltilir. 
 
• 1 adet 1.5 tonluk askılı kumlama bulunmaktadır. Isıl işleme tabi tutulan parçaların yüzeyleri temizlenir ve korozyona karşı dayanım kazanmış olur.
 
Ostim tesisimizde ise;
 
• 1 adet (şu an için bölgenin en büyük) EMA 250 kW-10kHz orta frekans indüksiyon makinemiz ile maximum 450 mm çap, 3900 boya kadar mil, 4500mm çapa kadar dişli ve 1,5 mm ile 6mm arası yüzey sertleştirmesi uygulanabilir.
 
• 1 adet  INDUCTOTHERM 100 kW-30 kHz orta frekans PLC kontrollü indüksiyon makinamızla proseslerimiz kayıt altına alınır. Seri ve düşük sertlik derinliği istenen parçalarda kullanılır.
 
• 1 adet INDUCTOTHERM 100 kW,50 - 200 kHz Ultrascan Indüksiyon Sertleştirme makinamız, özellikle otomotiv sektöründe gerekli olan düşük derinlik istenen parçalarda PLC kontrollü olmak üzere kullanılır. Bu sistem, Ankara’nın ve bölgenin devreye alınan en yüksek frekanslı ve otomasyonlu sistemi olacaktır. 
 
Ayrıca 4 adet silindirik taşlama makinamızla da hizmet vermekteyiz.
Bununla birlikte yeni bir kalite kontrol laboratuvarı oluşturulmuş olup son model ekipmanlarla müşterilere raporlarımız verilmektedir. Üretim sonrasında imalatta yapılan ölçümler dışında kalite personelleri tarafından her şarjda rastgele yapılan seçimlerle veya %100 kontrollerle  ürün sertlik kontrolleri yapılmaktadır.Bu kontroller için laboratuvarımızda;
 
Digital Rockwell Sertlik Ölçüm Aleti, Analog Rockwell Sertlik Ölçüm Aleti, 3000 Kgf Digital Brinell, Micro Vickers Sertlik Ölçüm Aleti, 4 adet Portatif Sertlik Ölçüm Aleti, Digital Mikroskop, Küçük Hassas Kesim Makinası, Büyük Hassas Kesim Makinası, Sıcak Bakalit Makinası, İki Gözlü Parlatma Makinası bulunmaktadır.
 
Firmanızın gelecek planları nelerdir?
Artık tüm Dünya’da ve Türkiye’de firmalar kalite güvencesi sistemlerine önem göstermekte ve bunu kalite sertifikalarıyla belgelemektedir. ISO 9001 sertifikası dünyanın her tarafında ticari işlemler esnasında aranmaya başlandığı gibi firmanın gelişmesinde ve kalite güvencesinin devamlılığında etkili rol oynamaktadır.  
 
Kaliteye önem veren ve bu önemi sisteme döken firmaların , yerine getirmesi önemli olan bir görevleri de sistemlerini belgelendirmektir. Çünkü kaliteyi ve sistemi, müşteriye anlatmanın en kolay ve güçlü yolu sistem belgelendirmesidir. Bu kapsamda ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 çalışmalarımızı tamamlamış durumdayız. ISO\TS 16949 (otomotiv sektöründe kalite yönetim sistemi ) ve ISO/IEC 17025(labaratuar akreditasyonu) ile ilgili çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.
 
Firmamızın öncelikli planı kalitesinden ödün vermeden, müşteri memnuniyeti ile büyümektir. Öncelikle hizmet sektöründe olduğumuzu unutmuyoruz, kalitimizle hızı birleştirmek istiyoruz. Ayrıca en büyük sermayemizin çalışanlarımız olduğunu da düşünerek “sürekli eğitim” modeliyle kendimizi ve müşterilerimizi de geliştirmek en önemli hedeflerimizdendir. Bu şekilde büyüme politikası ile Türkiye’nin en büyük ISIL İŞLEM firması olmayı hedefliyoruz.
 
Paylaş Tweet Paylaş
3743 kez okundu
RÖPORTAJLAR
Akademi Metalurji’de Değişim ve Dönüşüm Zamanı
Türk Metalurji sektörüne değer katan M.Önder Yücel ile Akademi Metalurji Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. firması hakkında ve sektörle ilgili söyleşi gerçekleşti DEVAMI...
Global Bir Firma Olan Inductotherm, Inductotherm Türkiye İle Dünyaya Üretiyor…
Bu sayımızda Türk döküm sanayisinde uzun yıllar üretim kısmında hizmet vermiş ve daha sonra yine döküm ve ısıl işlem sektörüne projeler ve imalat ocakları & DEVAMI...
En İyisini Sizin İçin Daha İyi Yaptık: Global Standartlar Yeniden Belirleniyor
Bu sayımızda Uddeholm Kıdemli İş geliştirme müdürü Nazım Özkan Asan bey ile yeni geliştirdikleri  ürünleri “DIEVAR 25 Joule” hakkında değerlendirmele DEVAMI...
Bağlantı Elemanları İle Türkiye’yi Dünyaya Bağlayan Güçlü Bir Firma: Berdan Civata
Bağlantı Elemanları sektörünün öncü firmalarından birisi olan ülkemizin güneyinde, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde büyük yatırımlar yapa DEVAMI...
Kromaş – Rösler Türkiye Genel Müdürü Dr. Sığırtmaç: Bizi Motive Eden “İnsanların Hayatlarına Dokunmak”
Bu sayımız da Kromaş Rösler firmasının Genel müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç Kromaş firmasının  dünü ve bügünü değerlendirdik.   T&u DEVAMI...
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Pandemi Dönemindeki Faaliyetleri
Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile sektörün pandemi döneminde DEVAMI...
Türk Sanayisinde Mihenk Taşı Bilginoğlu Endüstri
Bu sayımızda Türk sanayisine hizmet veren Bilginoğlu Endüstri firmasından İsmail Bilginoğulları ile değerlendirmeler yaptık.    Uzun yıllar Türk sanayisine hizm DEVAMI...
Türk Refrakter Sanayisinde Uzun Soluklu Başarı Öyküsü…
1929 Tarihinden beri refrakter konusunda dünya sanayisine hizmet veren Haznedar Durer firmasının dünden bugüne başarı öyküsünü Salih Erez Bey ile değerlendi DEVAMI...
Isıl İşleme Gönül Vermiş ve Mesleğinde Başarılı Bir İsim; Soydan Keneş…
Uzun yıllar ısıl işlem sektöründe çalışan ve Türk Isıl işlem sanayisinde hizmet vermiş İstanbul Isıl İşlem Firmasından Soydan Keneş ile sektörü ve pandemi döne DEVAMI...
“Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü’nde Covid Sonrası Toparlanma Hızlı Olacaktır”
Erensan Genel Müdürü Efkan Çeviker, pandeminin Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü üzerindeki etkileri ile sektörün 2020 performansını değerlendirdi DEVAMI...
Pandemi Sürecinde Kromaş
Bu sayımızda Dr. Tayfun Sığırtmaç ile Kromaşı ve pandemi sürecinde ne gibi çalışmalar yaptıklarını konuştuk.   Firmanızın kurumsal geçmişine ve bugün DEVAMI...
ORDERFOX.com “CNC Branşı İçin Pazar Yeri”
David Bey, ORDERFOX.com’u kısaca tarif eder misiniz? Metal, ahşap ve plastik işleme ve 3 boyutlu baskı ve aditif üretimi için en büyük küresel pazar yeri olan ORD DEVAMI...
Hexagon Metrology, 2. Kalibrasyon Merkezini Bursa’da Açtı
Sayın Levent Bey bize kendinizi anlatır mısınız? Levent Yeşilbağ: 1987 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra MNG Tesisat Ankara da çalışma hayatına başla DEVAMI...
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Dünü, Bugünü ve Yarını
Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile samimi bir röportaj gerçekleş DEVAMI...
Ceratızıt Group “Team Cuttıng Tools” Ekipleriyle Dünyanın Heryerinde
CERATIZIT Group Türkiye Genel Müdürü M. Deniz İlbaylı ile Ceratizit Group yapılanmasını, faaliyetlerini ve “Open Days 2019” etkinliği hakkında konuştuk.   DEVAMI...
Yüzey İşlemde Çözüm Ortağı Kromaş
Bu sayımızda Kromaş firmasının Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç ile dünü, bugünü, yatırım ve hedefleri konuştuk.   Bu yıl odaklanmayı hedefled DEVAMI...
Bu Sayımızda EKW Group Hakkında, EKW Global Satış Direktörü Gunther THIESER ile Röportaj Gerçekleştirdik “Onlarca yıldır Türkiye pazarındayız”
Kenan ANIL:  Sayın Bay Thieser, tanıştığımıza çok memnun oldum. Okurlarımıza EKW Group hakkında bilgi verebilir misiniz?   Gunther THIESER:  Öncelikle, yüksek s DEVAMI...
TAITRA, Yaptığı Faaliyetlerle Adından Sıkça Söz Ettiriyor
TIMTOS 2019, toplam 100.000m²’yi aşan bir alanda, 1.230 firmanın katılımıyla gerçekleşecek ve bir önceki fuardaki 5.430 standla kıyaslandığında, % 28.9’luk bir artış DEVAMI...
FIRIN, YEDEK PARÇA ve ÖZEL YAZILIMLARIMIZLA ISIL İŞLEM SEKTÖRÜNDE BÜYÜYEREK HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.
2019 Yılında türkiye’nin ilk ve tek runtime scada yazılımı eagleye rsd kullanıcılarla buluşacak.   Sektörde uzun yıllardır hizmet veriyorsunuz, çözümle DEVAMI...
INDUCTOTHERM TÜRKİYE, YÜZÜNÜ YURTDIŞINA DÖNÜYOR!
DÜNYANIN EN BÜYÜK İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ ÜRETİCİSİ INDUCTOTHERM, VAKUM ERGİTME VE VAKUM ISIL İŞLEM SİSTEMLERİ ÜRETİMİNE START VERİYOR. INDUCTOTHERM GENEL MÜDÜ DEVAMI...
Metalografi Cihazlarında Çeyrek Asırı Geride Bıraktı
  Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz ?   METKON, 1993 yılında  Genel Müdürümüz Sn. Serdar YAVUZ tarafından,Bursa-Demirtaş Dumlupınar Organize DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM