Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
TAITRA, Yaptığı Faaliyetlerle Adından Sıkça Söz Ettiriyor

TIMTOS 2019, toplam 100.000m²’yi aşan bir alanda, 1.230 firmanın katılımıyla gerçekleşecek ve bir önceki fuardaki 5.430 standla kıyaslandığında, % 28.9’luk bir artış göstererek 7.000 standa ev sahipliği yapması bekleniyor.

 

Öncelikle bizlere TAITRA’nın faaliyetlerinden, amaç ve hedeflerinden bahseder misiniz? 
Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi (TAITRA) Tayvan’ın dış ticaretini geliştirmek amacıyla 1970 yılında kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. TAITRA, Tayvan’ın dış ticaretininin arttırılması ve ekonomik yükselişine ivme kazandırma anlamında önemli bir rol oynamaktadır. TAITRA’nın ana misyonu, Tayvanlı üreticilerim uluslararası pazarlarda daha çok yer almasına ve ilerleme kaydetmesine yardımcı olmaktır.

 

Geçtiğimiz yıldan örnek verecek olursak TAITRA, Tayvan’ın ihracatını hem Yeni Güneydoğu Asya pazarlarına ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne hem de gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlara ulaştırmak için çalışmalarını hızlandırdı. 

 

Geçtiğimiz yıl boyunca TAITRA, yurtdışında toplam 292 tanıtım faaliyeti koordine etti ki bu neredeyse yılın her günü bir etkinliğe tekabül ediyor. Yurtiçinde ise TAITRA 34 uluslararası ticari fuara ev sahipliği yaptı ve 84.109 uluslararası alıcıyı hem bu fuarlarda hem de alım heyetleri kapsamında Tayvanlı tedarikçilerle buluşturdu. Sürekli değişen dünya pazarına ve endüstri trendlerine cevap veren TAITRA, yenilikçi etkinlik ve hizmetler sunmaya da devam etti. Bunlara örnek verecek olursak; 2017’de Endonezya, Vietnam, Filipinler ve Malezya’da düzenlenen “Taiwan Expos – Tayvan Fuarları” kültürel ve turistik unsurları aşılamakla birlikte bu bölgelerdeki geleceğe yönelik pazarlama çabalarımızın da temellerini atmış oldu. Yerel pazarlama stratejilerimizi geliştirmek amacıyla Hindistan Merkezi açıldı. Yeni kurulan Helal Merkezi, İşletmelere Helal sertifikasyonu sağlamada yardımcı olmak ve küresel Helal iş fırsatlarını araştırmak amacıyla “Helal Merkezi” kuruldu. Tayvan ve Güneydoğu Asya merkezli Tayvanlı işletmelere Japonya’nın Güneydoğu Asya kurumsal tedarik zincirine girmelerine yardımcı olmak için Tayvan-Japonya Üçüncü Pazar İşbirliği ve Genişleme projesi başlatıldı. Ayrıca, TAITRA maraton, spor etkinlikleri ve atletizm takımlarına sponsor olarak bir marka olarak Tayvan’ı destekledi. Sponsor olduğu gruplar arasında Taiwan Excellence Latina Team ve İtalyan Voleybol Süper Ligi üyeleri de yer alıyor.  

 

Sürekli değişen dünya ekonomisi ve yoğun küresel rekabet karşısında gelecekte, mevcut trendleri daha iyi anlamak için partnerlerimizle yoğun işbirliği yapacağız, inovasyon için daha fazla gayret göstereceğiz ve dünya pazarının gelişmesi için Tayvanlı şirketlerle omuz omuza çalışacağız. 

 

2000’li yıllardan önce makine sektörünün neredeyse tamamı Avrupalıların elindeydi. Son 20 yıldır başta Tayvan olmak üzere Uzakdoğu ülkeleri makine sektöründe önemli bir gelişim kaydettiler. Bu gelişim makine ithalatçısı ülkelere ve tabi ki Tayvan gibi üretici ülkelere ne gibi katkılar sağladı?
Asya’daki sanayi gelişimi, II. Dünya Savaşı’nın sonundan itibaren öne çıkmıştır. Öncelikle en çok dikkat çeken şey, Japonya’nın savaş sonrası yıllarda bir küresel üretim süper gücü olarak ortaya çıkmasıydı. Ancak daha sonraları Güney Kore, Tayvan ve Malezya gibi ülkeler üzerinde odaklanıldı.

 

Doğu Asya ekonomilerinin gücü, uluslararası üretim ağlarının daha önce görülmemiş bir şekilde gelişmesine dayanmaktadır. İki büyük ekonomik krizde de güçlü geri kazanımlar gösterdikten ve nihayetinde her ikisinden de daha güçlü olarak çıktıktan sonra Doğu Asya, artık gerçek anlamda “Dünyanın Fabrikası” haline gelmiş durumda. 

 

Makine endüstrisi, Tayvan’ın genel endüstriyel gelişiminde çok önemli yere sahiptir. Tayvan’ın makine endüstrisindeki başarısının çoğu, kamu sektörünün uygulamalı bilimsel gelişime verdiği destekten kaynaklanıyor. Tayvan’ın hassas mekanik endüstrisi, hükümetin aralıksız desteğiyle üretim ve Ar-Ge bakımından önemli bir rekabet gücüne sahip. Kamu ve özel sektörün ortak çabaları da ülke ekonomisinin daha yüksek verimliliğe ulaşmasına hiç kuşkusuz katkı sağlayacaktır. 

 

TIMTOS Fuarı hakkında bilgi alabilir miyiz?

• Ne kadarlık bir alanda, kaç firmanın katılımıyla gerçekleşecek? Bu firmaların ne kadarı Tayvanlı olacak?
TIMTOS 2019, toplam 100.000m²’ yi aşan bir alanda, 1.230 firmanın katılımıyla gerçekleşecek ve bir önceki fuardaki 5.430 standla kıyaslandığında, % 28.9’luk bir artış göstererek 7.000 standa ev sahipliği yapması bekleniyor. TIMTOS 2019 göstermekte olduğu bu rekor büyümeyle sektöründe dünyanın en büyük 3. Fuarı konumuna gelmiş durumda. 

 

• Hangi ülkelerden firmalar katılımcı olarak yer alacak?
TIMTOS 2019, aralarında ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Avusturya, Fransa, Avustralya, Hong Kong, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Malezya, Hollanda, Rusya, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre ve Türkiye’nin yer aldığı 26 ülkeden 1.230 katılımcıya ev sahipliği yapacak. Fuarda ayrıca İsviçre, Almanya, Çin, ABD, Danimarka, Türkiye ve Hindistan gibi pek çok ülkeden milli katılımlar da yer alacak. 

 

•  Fuarda hangi ürünler sergilenecek?
TIMTOS, CNC, metal kesme ve şekillendirme tezgahları, döküm, dövme, kaynak ve kesme ekipmanları, boru ve tel işleme ekipmanları, aletler ve kesiciler, kontrol ve ölçüm ekipmanları, yazılım, kontrolörlerinden endüstriyel robotlara kadar takım tezgahları tedarik zincirinin her aşamasına yönelik ürünlerin sergilendiği bir fuardır. Buna ek olarak, mevcut küresel endüstri trendleri doğultusunda, önümüzdeki yıl fuarın teması “Endüstri 4.0+ ve Akıllı Üretim” olarak belirlenmiştir. Katılımcı firmalar yurtiçi ve yurtdışından alıcıların ihtiyaçlarını karşılamak ve anahtar teslimi çözüm sunmak için yeni geliştirdikleri Endüstri 4.0 akıllı makineleri ve üretim hatlarını TIMTOS’ta görücüye çıkaracaklar. 

 

•  Dünyanın hangi ülkelerinden ve toplam ne kadar ziyaretçi bekleniyor?
TIMTOS 2019’un 90 ülkeden toplam 52.700 ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.  TIMTOS’un en çok ziyaretçi ağırladığı ilk 10 ülkeyi ise Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya, Malezya, Hindistan, Kore, Tayland, Türkiye, ABD, Rusya ve Singapur olarak sıralabiliriz. 

 

Tayvan’daki makine ve takım tezgahı sektörü nasıl bu kadar hızlı gelişti? Tayvanlı makine üreticileri bu başarıyı nasıl yakaladı?
Tayvan’ın akıllı makine sektörünü geliştirmek için güçlü temelleri var, özellikle Merkez Tayvan’da ve Taichung şehri içinde ve çevresinde yerleşik bulunan takım tezgahları endüstrisindeki mevcut gücü çok dikkat çekici. İstatistiklere göre, geçen yıl Tayvan, takım tezgarları alanında dünyanın en büyük 7. üreticisi ve 4. en büyük ihracatçısı konumundaydı.  Buna ek olarak Tayvan, bulut bilişim, big data, IoT ve akıllı robotlar gibi akıllı makineler için önemli teknolojilerde de dikkat çekici adımlar atıyor.

 

Dünyada ENDÜSTRİ 4.0 kapsamında tüm sektörler yenileniyor ve kendini geliştiriyor. Tayvanlı makine üreticileri bu konuda neler yapıyor? 
Akıllı otomatik üretim ekipmanları ile büyüyen küresel talebi karşılama olarak da ifade edilen “Endüstri 4.0” için Tayvan’ın makine firmaları, gelişmiş bilgi teknolojilerini kendi ürünlerine dahil ederek akıllı modelleri ortaya çıkarmak için yoğun çalışmalar içindeler ve endüstrinin sergilediği umut verici görünümden dolayı Tayvan hükümeti akıllı makineleri öncelikle geliştirilmek üzere odaklanılacak beş sektörden birisi olarak belirledi. Aynı şekilde öncelik verilen diğer sektörler ise Yeşil enerji, bioteknoloji, savunma teknolojisi ve nesnelerin interneti yani IoT. 

 

Bu alanda yapılan ilk çalışmalarda yüksek derecede otomasyona sahip karmaşık şekillerde nesneler üretebilen beş eksenli takım tezgahları geliştirmeye odaklanmış durumda. Havacılık, otomotiv, elektronik, medikal cihazlar ve kalıp endüstrsine yönelik karmaşık parçalar ve komponent üretecileri için büyük kolaylık sağlayan bu makinelerin üretimi için yüksek hassasiyetli çerçeveler ve kontrol yazılımları da dahil olmak üzere en son teknolojilere ihtiyaç duyulmakta ve bu teknolojiye sahip sadece birkaç ülke var. 

 

TIMTOS Fuarı’nda ENDÜSTRİ 4.0 kapsamında yeni teknolojiler, çeşitli panel ve etkinlikler görebilecek miyiz?
TIMTOS 2019, küresel endüstriyel trendlere bağlı olarak, “Endüstri 4.0 ve Akıllı Üretim” teması ile devam edecek. Ziyaretçiler, takım tezgahlarını, sensörleri, endüstriyel robotları, bulut veri analizi ve uzaktan izleme teknolojilerini birleştiren ve Endüstri 4.0 konsepti doğrultusunda hepsi tek bir makineden kontrol edilebilen komple hat ve tüm tesis çözümlerini birarada görebilecekler.

 

Şirketlerin gelecekteki endüstri trendlerini kavramasına yardımcı olmak için, Endüstri 4.0 alanındaki uluslararası uzmanlar ve liderlerin, akıllı üretim, akıllı fabrika, 3D baskı (katmanlı üretim), otomotiv, havacılık ve uzay endüstrisi tedarik zincirleri ile ilgili pazar trendlerini ve öngörülerini paylaşacakları “TIMTOS Zirvesi” de fuarla eşzamanlı düzenlenen ve ilham verici bir organizasyon olarak öne çıkacak. 

 

Son olarak Türkiye’deki sanayicilere TIMTOS Fuarı hakkında neler söylemek istersiniz? Fuar, Türk sanayicilere ne gibi katkılar sağlar?
Türk hükümeti, en son teknoloji ürünü ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi yoluyla ekonomiyi bilgi ekonomisine dönüştürmeyi amaçlamakta. Bu yeni durumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Haziran ayında Türk hükümetinin ülke genelinde beş farklı bölgede mega sanayi bölgeleri kurulduğunu açıkladığında vurgulamıştı. Bu “Ulusal Endüstriyel Sıçrama”, Türkiye’nin endüstriyel üretimde sıçrama yapmasını sağlayacaktır. Ve işte Tayvan’ın özellikle yararlı bir rol oynayabileceği nokta tam da burası! Tayvan, dünyanın en büyük 4. takım tezgahı ihracatçısı ve 7. en büyük takım tezgahı üreticisi olmanın yanında, çok rekabetçi bir teknoloji sektörüne de sahip. Bu noktada Türkiye’nin akıllı üretim devrimi için bir yol haritası geliştirmek amacıyla sizinle işbirliği yapmaya istekliyiz.

 

Tayvan, çoğu tedarikçiden farklı olarak, üreticilerin üretimin değişmesi için uygun bir esnekliğe sahip olmalarını kolaylaştırabilecek ve hatta Türk alıcılarının artan ihtiyaçlarını karşılamak için rekabetçi fiyatlarla yüksek kalitede müşteri hizmetleri sunabilecek güçlü bir sanayi yapılanmasına sahip. 

 

Takım tezgahlarına ek olarak, Tayvan ayrıca dünyanın en iyi ahşap işleme, plastik ve kauçuk makinelerini de sunuyor. Tayvan’ın sağlayabileceği avantajları tam olarak görebilmenin en iyi yolu, Tayvan’ın alanında amiral gemisi fuarı TIMTOS 2019’u ziyaret etmektir!

Paylaş Tweet Paylaş
1498 kez okundu
RÖPORTAJLAR
Türk Refrakter Sanayisinde Uzun Soluklu Başarı Öyküsü…
1929 Tarihinden beri refrakter konusunda dünya sanayisine hizmet veren Haznedar Durer firmasının dünden bugüne başarı öyküsünü Salih Erez Bey ile değerlendi DEVAMI...
Isıl İşleme Gönül Vermiş ve Mesleğinde Başarılı Bir İsim; Soydan Keneş…
Uzun yıllar ısıl işlem sektöründe çalışan ve Türk Isıl işlem sanayisinde hizmet vermiş İstanbul Isıl İşlem Firmasından Soydan Keneş ile sektörü ve pandemi döne DEVAMI...
“Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü’nde Covid Sonrası Toparlanma Hızlı Olacaktır”
Erensan Genel Müdürü Efkan Çeviker, pandeminin Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü üzerindeki etkileri ile sektörün 2020 performansını değerlendirdi DEVAMI...
Pandemi Sürecinde Kromaş
Bu sayımızda Dr. Tayfun Sığırtmaç ile Kromaşı ve pandemi sürecinde ne gibi çalışmalar yaptıklarını konuştuk.   Firmanızın kurumsal geçmişine ve bugün DEVAMI...
ORDERFOX.com “CNC Branşı İçin Pazar Yeri”
David Bey, ORDERFOX.com’u kısaca tarif eder misiniz? Metal, ahşap ve plastik işleme ve 3 boyutlu baskı ve aditif üretimi için en büyük küresel pazar yeri olan ORD DEVAMI...
Hexagon Metrology, 2. Kalibrasyon Merkezini Bursa’da Açtı
Sayın Levent Bey bize kendinizi anlatır mısınız? Levent Yeşilbağ: 1987 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra MNG Tesisat Ankara da çalışma hayatına başla DEVAMI...
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Dünü, Bugünü ve Yarını
Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile samimi bir röportaj gerçekleş DEVAMI...
Ceratızıt Group “Team Cuttıng Tools” Ekipleriyle Dünyanın Heryerinde
CERATIZIT Group Türkiye Genel Müdürü M. Deniz İlbaylı ile Ceratizit Group yapılanmasını, faaliyetlerini ve “Open Days 2019” etkinliği hakkında konuştuk.   DEVAMI...
Yüzey İşlemde Çözüm Ortağı Kromaş
Bu sayımızda Kromaş firmasının Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç ile dünü, bugünü, yatırım ve hedefleri konuştuk.   Bu yıl odaklanmayı hedefled DEVAMI...
Bu Sayımızda EKW Group Hakkında, EKW Global Satış Direktörü Gunther THIESER ile Röportaj Gerçekleştirdik “Onlarca yıldır Türkiye pazarındayız”
Kenan ANIL:  Sayın Bay Thieser, tanıştığımıza çok memnun oldum. Okurlarımıza EKW Group hakkında bilgi verebilir misiniz?   Gunther THIESER:  Öncelikle, yüksek s DEVAMI...
FIRIN, YEDEK PARÇA ve ÖZEL YAZILIMLARIMIZLA ISIL İŞLEM SEKTÖRÜNDE BÜYÜYEREK HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.
2019 Yılında türkiye’nin ilk ve tek runtime scada yazılımı eagleye rsd kullanıcılarla buluşacak.   Sektörde uzun yıllardır hizmet veriyorsunuz, çözümle DEVAMI...
INDUCTOTHERM TÜRKİYE, YÜZÜNÜ YURTDIŞINA DÖNÜYOR!
DÜNYANIN EN BÜYÜK İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ ÜRETİCİSİ INDUCTOTHERM, VAKUM ERGİTME VE VAKUM ISIL İŞLEM SİSTEMLERİ ÜRETİMİNE START VERİYOR. INDUCTOTHERM GENEL MÜDÜ DEVAMI...
Metalografi Cihazlarında Çeyrek Asırı Geride Bıraktı
  Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz ?   METKON, 1993 yılında  Genel Müdürümüz Sn. Serdar YAVUZ tarafından,Bursa-Demirtaş Dumlupınar Organize DEVAMI...
ENERJİDEN KAR EDİYORUZ HEM MÜŞTERİMİZ HEM ÜLKEMİZ KAZANIYOR
Bize biraz Acar Teknolojik Sistemlerden ve kendinizden bahseder misiniz?   Ben 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun old DEVAMI...
iWork Better İle Yeni̇ Nesi̇l Şi̇rket Yönetimi
    Bilinen Birçok Dijital Çözüm ve Yönetim Sistemi, Teknoloji Tarihinin Epey Arka Sayfalarında Kaldı. Artık Her Gün Daha Da Dijitalleşen D& DEVAMI...
ZW3D, Ata Kalıp’tan Tam Not Aldı
BU SAYIMIZDA ATA KALIP’TAN CAD/CAM UZMANI TARKAN MORKOÇ İLE RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK. SEKTÖRDE ÖNCÜ VE UZMAN KADROSU İLE MÜŞTERİLERİNE HİZMET SUNAN GRUP DEVAMI...
“Yeni Pazarlarda Çözümlerimizi Sunmak için Çaba Sarf Ediyoruz
12 Yıldır Isıl İşlem Sektöründe, Yaptıkları Fırın Kontrol Sistemleri Ve Özel Yazılımlar İle Hizmet Veren 3E Endüstriyel Mühendislik Genel Müdürü Gökhan DEVAMI...
“Global Krizleri Atlatabilmek İçin Daha Çok Dış Pazarlara Doğru Açılmak Gerekiyor”
Ankiros Fuarı Esnasında İtalyan Dış Ticaret Ve Tanıtım Ajansı Başkanı Aniello Musella İle İtalya - Türkiye Sanayi İlişkileri Üzerine Bir Röportaj Gerçekleştirdik. İtaly DEVAMI...
“Satış Yapmak Hiçbir Zaman Bizim İçin Tek Başına Bir Hedef Olmadı”
MTC Metalurji Dış Ticaret Müdürü Ahmet Çağlar İle Firmanın Hedefleri ve Ürün Çeşitleri Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdik.   Sa DEVAMI...
İbrahim ANIL "Metalurji Sektörünün Hızlı Gelişimi Fuarlarımıza da Yansıdı"
  Bu Sayımızda, Ankiros Genel Müdürü İbrahim Anıl İle Fuarların Geldiği Süreci ve İleriye Dönük Planları Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdi DEVAMI...
“Türk Isıl İşlem Sektörü Bilgi, Kalite, Proses Kabiliyetleri Gibi Konularda Oldukça İyi Durumda”
Bu Sayımızda, Sarvion Genel Koordinatörü Cihan Balaban İle Sarvıon Firmasının Oluşumu, Türkiye Yapılanması ve Gelecek Hedefleri Hakkında Söyleşi Gerçekleştirdik. &nbs DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM