Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Türk Refrakter Sanayisinde Uzun Soluklu Başarı Öyküsü…

salih erez

1929 Tarihinden beri refrakter konusunda dünya sanayisine hizmet veren Haznedar Durer firmasının dünden bugüne başarı öyküsünü Salih Erez Bey ile değerlendirdik.

 

Salih Bey uzun yıllardır Türk sanayisine refrakter konusunda hizmet veren firmalarınızın oluşumu ve gelişimi ile ilgili bize bilgi verir misiniz? Haznedar Durer Refrakter olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?
Haznedar, gelişmekte olan Türk sanayisi için refrakter tuğla üretimi amacıyla 1929 yılında İstanbul’da kuruldu. Şirket’in şu anki hissedarları, 1952 yılında işletmeyi satın almış ve 1977’de kardeş şirket Durer’in kurulumuyla monolitik refrakter üretimine geçilmiştir.

 

2001 senesinde, yeni tesis inşaatımızın tamamlanmasıyla refrakter tuğla ve monolitik üretimimizin tamamı, İstanbul’a 80 kilometre uzaklıktaki modern tesise taşınmış, iş akışı ve üretim hacmi büyük bir reform geçirmiştir. Şirketimiz 2003 senesinde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ndeki Vardar Dolomit’i bünyesine katarak yurt dışında yatırım yapan ilk ve tek Türk refrakter üreticisi olmuştur.

 

2020 yılının sonunda, Haznedar ve Durer, Imerys Grubu’nun %60’lık hisse payı alımıyla tamamen sahibi olduğu yan kuruluşu Calderys’in bünyesine dahil olan Haznedar Durer Refrakter kuruluşu altında birleşmiştir. Yeni yapılanmamız vesilesiyle portföyümüzü ve servislerimizi genişletmekte ve müşterilerimize eksiksiz bir refrakter hizmeti sunmaktayız.

 

Haznedar Durer’in ana müşteri grupları demir-çelik ve çimento sanayileridir. Bunun yanısıra çevre teknolojileri tesisleri, demir dışı metalürji ve petrokimya sektörleri büyümekte olan önemli pazarlarımızın başında gelmektedirler. Satışlarımızın yaklaşık %60’ı yerel pazara %40’ı ise ihracata yöneliktir; 5 kıtada müşterilerimize servis vermekteyiz.

 

Firmanızı sektördeki rakiplerinizden ayıran özellikler nelerdir?
Haznedar Durer çok geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir; alümina silikat ve bazik refrakter malzeme olarak hem tuğla hem de monolitik üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’de ihracat oranı en yüksek olan refrakter üreticisiyiz. İhraç ettiğimiz nitelikli ürünlerimiz global standartlar seviyesinde olup, tabi tutuldukları tüm uluslararası analiz testlerinde uygun sonuçlar vermektedir. Bu kalite düzeyine ulaşmak bir firma için çok önemli bir vasıftır. 

 

Ayrıca Calderys ile birlikte, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için, ürün tedariğinden teknik ve mühendislik uzmanlığı sunmaya ve kurulumları gerçekleştirmeye kadar tek servis durağı haline geliyoruz.

Haznedar  Durer

AR-GE çalışmalarımız ve dünyada uygulanan yeni yöntemleri sürekli takipte oluşumuz, genel müşteri spesifikasyonlarının yanısıra, farklı kalite ve nitelikte malzemeler sunmamıza da olanak tanımaktadır. Örneğin, ülkemizde nitrit bağlı tuğlaların üretimini yapan tek firmayız. Refrakter alanında yaşanan yeniliklerde Türkiye’de öncü konumunda olmaktan gurur duyuyoruz. Yeni dönemde Calderys’in bir parçası olarak yürüttükleri global AR-GE stratejilerine de dahil olacağız.

 

Firmanızın sahip olduğu standartlar nelerdir? Ürün teminindeki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Haznedar Durer üretim ve sunduğu hizmet kalitesinde global kriterleri baz alan bir firmadır. Müşterilerimizin üretim proseslerinde kullanılan refrakter ürünlerimizin tamamı uluslararası standartlar tarafından tanımlanmış malzemelerdir. Yaptığımız her üretimi bu standardlar dahilinde analiz ederek kalite kontrolden geçiriyoruz; uygunluklarını tasdik ediyoruz. Yukarıda da belirttiğim gibi özellikle ihracatta tabi kaldığımız kabul yönetmelikleri açısından bakıldığında, güvenilir bir tedarikçi olabilmek için üretimimizi çok sıkı kontrol mekanizmalarından geçiriyoruz.

 

Hizmet ettiğiniz Türk imalat sektörünü değerlendirir misiniz?
En büyük müşteri kitlemizi oluşturan demir çelik ve çimento sektörleri refrakter tüketiminin % 70’e  yakınını kapsamaktadır. Çelik sanayindeki uzun mamül kapasite ve tüketimi fazlalığı, üretimin bir kısmının ihracata yönlendirilmesine neden olmuştur. İhracatta sorunların yaşandığı dönemlerde ise  bu olumsuzluklar refrakter üreticisini de doğrudan etkileyebilmektedir. Çimentoda sektöründe de benzer bir durum söz konusudur. Kapasite ve ihtiyaç fazlası dolayısıyla ihracat önemli bir konumdadır ve bu çerçevedeki olası problemler refrakter üreticisine de yansımaktadır.

 

Bu iki ana sektörün yanısıra petrokimya rafinerileri, enerji santralleri ve çöp yakma fırınları gibi çok özel tuğlaların kullanıldığı segmentlerin ihtiyaçlarına da ağırlık vermemiz, çelik ve çimento sektörlerinin sorun yaşadığı dönemlerde dengemizi korumamızı sağlamaktadır. Bu strateji ile katma değeri çok yüksek olan özel tuğlalarda uzmanlaşarak,  şirketimizin bulunduğu konumu farklı bir noktaya taşıdık diyebilirim.

 

Az önce de belirttiğiniz gibi, yakın zamanda iki firmanızı birleştirme kararı aldınız. Bu kararınızın arkasındaki nedenler nelerdir?
Haznedar ve Durer şirketlerimizi bir çatı altında birleştirmemizin nedeni stratejik bir karardı. Bir süredir Calderys firması ile yürütmekte olduğumuz müzakerelerde, ortak mevcutiyetimizi tek bir yapıda şekillendirilmenin, gerek işleyişlerimizde gerekse de müşteri ilişkilerimizde daha verimli bir geri dönüşü olacağında karar kıldık. 

 

Haznedar Durer Refrakter olarak yatırımlarınızdan bahseder misiniz? Yeni projeniz var mı?
Önümüzdeki dönemde en büyük önceliğimiz tesislerimizdeki iş sağlığı ve güvenliği standardlarımızı Calderys’in globalde uyguladığı düzeye yükseltmektir. Ayrıca yeni İK yapılanmamız ile çalışanlarımıza sunacağımız eğitim olanakları çeşitlendirilecek,  kişisel gelişimleri adına kurumsal destek verilecektir.

 

Operasyonel mükemmelliğe ulaşma yolunda üretimde verimlilik artışı, enerji tüketiminde iyileştirme ve kapasite arttırımı konuları üzerinde de çalışılmaktadır. Analizlerimiz sonucundaki ihtiyaç belirlemelerimize göre 2021 yılını önemli bir iyileştirme süreci olarak değerlendireceğiz. 

Haznedar Durer Refrakter olarak uluslararası Calderys şirketiyle birleşme kararını nasıl aldınız?
Haznedar Durer ve Calderys’in birleşmesi her iki şirket açısından da birçok avantajı beraberinde getiriyordu. Öncelikle tedarik zinciri göz önünde bulundurulduğunda coğrafi olarak da ürün bazında da örtüşmemiz bulunmuyor. Bu sayede Avrupa ve Orta Doğu olmak üzere tüm müşterilerimize eksiksiz refrakter çözümleri sunarak tüm ihtiyaçları için (ürün tedariği, teknik danışmanlık,  proje mühendisliği, denetim ve kurulum süpervizörlüğü) başvurabilecekleri tek adres olacağız.  

 

Dahası Haznedar Durer bu birleşme sonucunda Calderys’in sağlık& güvenlik standartlarından, çalışanların eğitim ve gelişimini merkez alan İK sistemlerinden, istikrarlı tedarik zincirinden, performans ve kalite sürekliliğini sağlayan endüstriyel süreçlerinden, ürün bilgisi ve operasyonel mükemmelik seviyesinden ve dünya genelindeki satış ağından faydalanacaktır. 

 

Uluslararası Calderys firması neden birleşme konusunda size tercih etti?
Haznedar Durer’in uzun yıllardır uzmanlaştığı yüksek kaliteli tuğla üretimi Calderys firmasının daha önce bulunmadığı bir alan. Calderys bugüne kadar müşterilerine geleneksel asidik monolitik ürünleri tedarik ediyordu ve sadece çok az bir müşteri yalnızca bu ürünleri kullanıyor. Calderys, Haznedar Durer ile birleşerek üretim portfolyosunu tamamlamış oldu. Günümüzde müşteriler refrakter tedarikçilerinin, ürün tedariğinden teknik ve mühendislik konularında uzmanlık sunmaya ve hatta kurulum süreçlerini yürütmeye kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen tek durak noktası olmalarını bekliyor.

 

Haznedar Durer’in, yüksek kalitedeki ürün ve müşteri hizmetleriyle, gerek Türkiye gerekse ihraç pazarlarındaki önde gelen oyunculardan biri olması, Calderys’in ana endüstri segmentleri ve hızla büyüme gösteren Türk piyasasındaki konumunu sağlamlaştırmasında kilit rolü oynayacaktır.

Paylaş Tweet Paylaş
4570 kez okundu
RÖPORTAJLAR
Bize İhtiyacınız Olan Her Yerde Yanınızdayız
Bu sayımızda 38 yıldır PVD kaplama konusunda hizmet veren  voestalpine High Performance Metal A.Ş bünyesinde bulunan eifeler markasına  Kaplama İş Geliştirme Müdürü Coş DEVAMI...
Akademi Metalurji’de Değişim ve Dönüşüm Zamanı
Türk Metalurji sektörüne değer katan M.Önder Yücel ile Akademi Metalurji Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. firması hakkında ve sektörle ilgili söyleşi gerçekleşti DEVAMI...
Global Bir Firma Olan Inductotherm, Inductotherm Türkiye İle Dünyaya Üretiyor…
Bu sayımızda Türk döküm sanayisinde uzun yıllar üretim kısmında hizmet vermiş ve daha sonra yine döküm ve ısıl işlem sektörüne projeler ve imalat ocakları & DEVAMI...
En İyisini Sizin İçin Daha İyi Yaptık: Global Standartlar Yeniden Belirleniyor
Bu sayımızda Uddeholm Kıdemli İş geliştirme müdürü Nazım Özkan Asan bey ile yeni geliştirdikleri  ürünleri “DIEVAR 25 Joule” hakkında değerlendirmele DEVAMI...
Bağlantı Elemanları İle Türkiye’yi Dünyaya Bağlayan Güçlü Bir Firma: Berdan Civata
Bağlantı Elemanları sektörünün öncü firmalarından birisi olan ülkemizin güneyinde, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde büyük yatırımlar yapa DEVAMI...
Kromaş – Rösler Türkiye Genel Müdürü Dr. Sığırtmaç: Bizi Motive Eden “İnsanların Hayatlarına Dokunmak”
Bu sayımız da Kromaş Rösler firmasının Genel müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç Kromaş firmasının  dünü ve bügünü değerlendirdik.   T&u DEVAMI...
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Pandemi Dönemindeki Faaliyetleri
Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile sektörün pandemi döneminde DEVAMI...
Türk Sanayisinde Mihenk Taşı Bilginoğlu Endüstri
Bu sayımızda Türk sanayisine hizmet veren Bilginoğlu Endüstri firmasından İsmail Bilginoğulları ile değerlendirmeler yaptık.    Uzun yıllar Türk sanayisine hizm DEVAMI...
Isıl İşleme Gönül Vermiş ve Mesleğinde Başarılı Bir İsim; Soydan Keneş…
Uzun yıllar ısıl işlem sektöründe çalışan ve Türk Isıl işlem sanayisinde hizmet vermiş İstanbul Isıl İşlem Firmasından Soydan Keneş ile sektörü ve pandemi döne DEVAMI...
“Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü’nde Covid Sonrası Toparlanma Hızlı Olacaktır”
Erensan Genel Müdürü Efkan Çeviker, pandeminin Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü üzerindeki etkileri ile sektörün 2020 performansını değerlendirdi DEVAMI...
Pandemi Sürecinde Kromaş
Bu sayımızda Dr. Tayfun Sığırtmaç ile Kromaşı ve pandemi sürecinde ne gibi çalışmalar yaptıklarını konuştuk.   Firmanızın kurumsal geçmişine ve bugün DEVAMI...
ORDERFOX.com “CNC Branşı İçin Pazar Yeri”
David Bey, ORDERFOX.com’u kısaca tarif eder misiniz? Metal, ahşap ve plastik işleme ve 3 boyutlu baskı ve aditif üretimi için en büyük küresel pazar yeri olan ORD DEVAMI...
Hexagon Metrology, 2. Kalibrasyon Merkezini Bursa’da Açtı
Sayın Levent Bey bize kendinizi anlatır mısınız? Levent Yeşilbağ: 1987 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra MNG Tesisat Ankara da çalışma hayatına başla DEVAMI...
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Dünü, Bugünü ve Yarını
Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile samimi bir röportaj gerçekleş DEVAMI...
Ceratızıt Group “Team Cuttıng Tools” Ekipleriyle Dünyanın Heryerinde
CERATIZIT Group Türkiye Genel Müdürü M. Deniz İlbaylı ile Ceratizit Group yapılanmasını, faaliyetlerini ve “Open Days 2019” etkinliği hakkında konuştuk.   DEVAMI...
Yüzey İşlemde Çözüm Ortağı Kromaş
Bu sayımızda Kromaş firmasının Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç ile dünü, bugünü, yatırım ve hedefleri konuştuk.   Bu yıl odaklanmayı hedefled DEVAMI...
Bu Sayımızda EKW Group Hakkında, EKW Global Satış Direktörü Gunther THIESER ile Röportaj Gerçekleştirdik “Onlarca yıldır Türkiye pazarındayız”
Kenan ANIL:  Sayın Bay Thieser, tanıştığımıza çok memnun oldum. Okurlarımıza EKW Group hakkında bilgi verebilir misiniz?   Gunther THIESER:  Öncelikle, yüksek s DEVAMI...
TAITRA, Yaptığı Faaliyetlerle Adından Sıkça Söz Ettiriyor
TIMTOS 2019, toplam 100.000m²’yi aşan bir alanda, 1.230 firmanın katılımıyla gerçekleşecek ve bir önceki fuardaki 5.430 standla kıyaslandığında, % 28.9’luk bir artış DEVAMI...
FIRIN, YEDEK PARÇA ve ÖZEL YAZILIMLARIMIZLA ISIL İŞLEM SEKTÖRÜNDE BÜYÜYEREK HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.
2019 Yılında türkiye’nin ilk ve tek runtime scada yazılımı eagleye rsd kullanıcılarla buluşacak.   Sektörde uzun yıllardır hizmet veriyorsunuz, çözümle DEVAMI...
INDUCTOTHERM TÜRKİYE, YÜZÜNÜ YURTDIŞINA DÖNÜYOR!
DÜNYANIN EN BÜYÜK İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ ÜRETİCİSİ INDUCTOTHERM, VAKUM ERGİTME VE VAKUM ISIL İŞLEM SİSTEMLERİ ÜRETİMİNE START VERİYOR. INDUCTOTHERM GENEL MÜDÜ DEVAMI...
Metalografi Cihazlarında Çeyrek Asırı Geride Bıraktı
  Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz ?   METKON, 1993 yılında  Genel Müdürümüz Sn. Serdar YAVUZ tarafından,Bursa-Demirtaş Dumlupınar Organize DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM