Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
ads
ads
Gaziantep Sanayisinden Başarı Öyküsü

 

Bu sayımızda Anadolu’dan bir sanayicimizle Gaziantep Çelik Dökümün kurucusu Taner Ataoğlu  ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Memleketine inanarak oluşturduğu tesis çok güzel, kendisini kutluyoruz.

 

Bize kendinizinizden bahseder misiniz?

2004 yılından beri faaliyet göstermekteyiz. Daha öncesinde ben yine sanayinin içerisindeydim,  motor rektefiye işiyle iştigal ediyordum. Yani 30 yıldır sanayinin içersinde Gaziantep’deyim. Döküm sektörünün  önü açık bir sektör olduğunu düşünüyorum.  

 
Gelişmelerinizden ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz?
2004 yılından sonra firmamızın son 10 yıl içersinde birtakım önemli gelişmeler elde ettiğimi düşünüyorum. Yatırımlarımız olarak ‘Omega mixer’(Spartan) aldık. Kumlama makinalarımız var tav ocaklarımız var otomatik kaplama makinalarımız mevcut  10 Yıl önce 500 kg’lik çift potalı bir ocaklarımız vardı AEG marka fakat şimdi en son indemak firmasından aldığımız 5 tonluk ocaklarımızla 12.400 kilogram tek parçada döküm yapabiliyoruz.
 
Neden İndemak firmasını seçtiniz?
İndemak’ı seçmemizin sebebi Bir defa oturduk konuştum kendileriyle yaptıkları işleri gördük çalışan makinalarının yerlerini görme şansımız oldu. Karşılıklı ikili ilişkilerde çok iyi geliştiğini hissettik ve İndemak’la karar kıldık ve artık  İndemak firmasının  indüksiyon ocaklarıyla devam ediyoruz. Şu anda imalatımıza memnunuz kendilerine teşekkür ediyoruz.  Biz 53 kişi çalışıyoruz. Mühendis arkadaşlarımız, ve diğer içerde çalışan arkadaşlarımız teknik elemanlarımız var.
 
Gaziantep Çelik Döküm olarak hangi sektörlere hitap ediyorsunuz?
Sektörel olarak inşaat maden ve konkesör sanayi, Kum ocakları, Taş ocakları, Beton santralleri, Otomotiv sanayi sarf malzemesi üretiyoruz.
 
Gaziantep Çelik Döküm olarak farklı teknoloji uyguluyor musunuz?
Bi metal dökümümüz mevcut O sektörde de 7 yıldır uğraşıyoruz. Ar-ge ‘ler yapıyoruz yani Bİ metalde de biz varız diyebiliyoruz artık çok şükür.
 
Bi Metal Nasıl Çift Metal Oluyor? 
Bİ-METAL; yüksek alaşımlı aşınmaya dayanıklı malzemelerin çelikle kaynaşmasıdır. Kullanım Alanları;  Konkasör kırıcı çekiçleri, Çimento sanayi sert maden kırmada kullanılan sarf malzemeleri v.s. Manganlı malzemelere göre 2-4 kat daha uzun ömürlüdür. Müşterilerimize ekonomi verimlilik ve zamandan kazanç sağlar.  
 
Gaziantep Çelik Döküm, anladığım kadarıyla tam donanımlı entegre bir tesis?
Tabii ki döküm ocaklarımız dışında laboratuvarımız var. Laboratuvar hizmetleride veriyoruz. Isıl işlem tesisimiz, kumlama, taşlama ve CNC lerimiz mevcuttur. Yani Gaziantep Çelik Döküm proje çalışmalarıda yapıp A dan Z ye müşterimize hizmet veriyoruz.
 
Oluşturduğunuz Labaratuarları Yalnızca Kendiniz İçin mi Kurdunuz ?
Yoksa Fason Olarak Dışarıya da Çalışıyormusunuz  Fason olarak dışarıya da hizmet veriyoruz. Spektro analiz makinalarımız, sertlik ölçme makinalarımız, mikroskop v.s. onlar esnafın ihtiyacı olduğu zaman geliyorlar hizmet veriyoruz böyle bir hizmet dışarıya sunuyoruz.
 
Gaziantep Çelik Döküm, Gaziantep dışında başka şehirlere hizmet veriyor mu?
Gaziantep dışında birçok şehrimizle birçok bölgeyle çalışıyoruz yanlızca Gaziantep ile kapalı kalmadık bu şekilde devam ettirmeye çalışıyoruz.
 
Gaziantep Çelik Döküm Hangi Ülkelere ihracat yapıyor?
Gaziantep’te biz yerleşik bir firmayız ilk baştada söylediğim gibi ihracat olarak Suriye’de malesef şuanda birşey yapamıyoruz. Fakat Irak, Dubai, Almanya, Kazakistan, Lübnan, Gürcistan, Suriye’de de müşterilerimiz var, onlara da hizmet veriyoruz.
 
Gaziantep’in Sanayisi Baktığımızda Genelde Tekstil , Tarım Üzerine, Döküm Sektörü ve Metal Sektörü Ne Kadar Bir Ölçüde Yer Alıyor?
Gaziantep’te dediğiniz çok doğru tekstil ağırlıklı sanayi öyle gelişmiş burada. Fakat Metal sektörü yok diyemeyiz ama  %30 gibi falan düşünebilirsiniz. Gaziantep‘te çok az değil ama daha da gelişmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü metal sanayi olmadan hiçbir şey olmuyor. Makinaları bizim üretmemiz gerekiyor ya da sarf malzemeleri bizim yapmamız gerekiyor.
 
Yanlızca yurt dışından bir tane makinayı milyon dolarlar verip alıyoruz. Makinayı buraya getirip de düğmesine basıp çalıştırarak sanayicilik tam anlamıyla yapıldığını ben düşünmüyorum. Bundan dolayı yerli üretime yatırım yapmaya çalışıyorum. Metalin içersin den gelmek lazım, Makina yatırımları yapmak lazım bir şeyler üretmemiz lazım Yani her atölye küçük de olsa büyük de olsa bir şeyler üretiyorlar yada bir üretici firmaya çalışıyorlar oda birşeydir. Fakat sanayici demek bence üretici demek yani bizde makinalar alıyoruz ama biz bir üretim yapabiliyoruz yani bir emek isteyecek bir teknik  donanım isteyecek mühendislik hizmeti isteyecek Labratuarlarınız olacak. 
 
 
 
Gaziantep Çelik Döküm, o zaman Ar-Ge çalışmaları da gerçekleştiriyordur.  Bu konuda destek alıyor musunuz?
Tabii ki Tubitak’la TTGV ile bir projemiz olmuşdu. 2004 yılında onu tamamladık bitirdik. yani yıllar önce de olsa Tubitak’tan destek alarak yaptık. Görüyorsunuz sürekli olarakta teknolojiye yatırım yapıyoruz. Bu ilk çalışmamızla birlikte işletmemizde kurumsallaşma adına çok şeyler kattı.  hem firma olarak bize çalışan arkadaşlarımıza muhasebeye kadar herşeyin bir düzene oturduğunu hissediyorsunuz.
 
Önemli ciddi desteklerde var. Şuan ülkemizde aslında bunu kullanabilmemiz için artık üniversitelerin kapısından girerken korkmamalıyız. Yani bize daha fazla yardımcı olabileceklerini düşünüyorum. Çünkü üniversitedeki bizim konularımızla alakalı Hocalarımız o beyinlerindeki bilgi birikimi bir süre sonra kendilerini rahatsız ettiğini düşünüyorum. Onları bizimle paylaşmalarını istiyorum yani bizlerle paylaşmalılar biz gitmeliyiz onlar bize gelmeliler bir şeyler daha güzel olur. Yanlızca ben şahsım olarak söylüyorum çıraklıkdan yetişmiş birisi olarak ben bilgimle olucak şey derdi değil artık bunlar teknik ve benim kendi şahsi bilgilerim ve yada başka insanların bilgilerini bir araya getirerek güzel şeyler çıkarabileceğimize inanıyorum.
 
Sivil Toplum Örgütleri Antep’de Bu Çalışmalarda Size Faydası Oluyor mu?
Onların bazı önemli toplantıları oluyor, konuşmacı getiriyorlar bizi de davet ediyorlar sağ olsunlar. O şekilde katkıda bulunuyorlar. Birde sosyal kulüplerin bize faydası oluyor.
 
Gazi Antep Sanayisinde %30’luk Metal İşleri Mevcut Dediniz. Deneyimli Personel Bulma Konusunda Sıkıntı Yaşıyor Musunuz ?
Bulamıyoruz malesef ancak şuanda bizim içerdeki arkadaşlarımızın %80’i bizim kendi yetiştirdiğimiz arkadaşlarımız yani bir aile gibi düşünün yani dışardan yeni bir arkadaş gelmiyor biz ancak içimizde yetiştirebiliyoruz. yani genç arkadaşları oda çok aza indi eskiden insanlar daha çok geliyordu bu tip işleri yapmak için Aileleri teşvik ediyordu. Fakat şimdi daha kolay işler var herhalde onlarla uğraşmayı tercih ediyorlar. Fakat birileri de bu işleri yapıcak.
 
Meslek Liseleri ve Benzeri Kuruluşlarla İş Adamları Olarak Ortak Çalışmalarınız Oluyor mu?
Evet, Meslek liseleriyle ortak çalışmalarımız oluyor. Konuşuyoruz yılda 2 sefer buraya staj için arkadaşlar gönderiyorlar. Daha sonra onlar okulu bitirdikten sonra biz kendi firmamız olarak her yıl 5 kişiyi alıyoruz ama o beş kişiden biri kalıyor. Fakat sağ olsunlar Meslek okulları da bize bu konuda yardımcı oluyorlar.
 
 
Gaziantep’deki Üniversitelerde Metalurji Bölümü Var mı? 
Gaziantepde Metalurji Mühendisliği bölümü yok. Gaziantep üniversitesinin haricindeki Gaziantep’de iki tane daha üniversitemiz var Zirve üniversitesi var, Hasan Kalyoncu üniversitesi var onlarda da malesef yok. Fakat artık burada olması lazım Gaziantep’de ben bu bölümün açılmasının şart olduğunu düşünüyorum. yani yetkililerden de bunu rica ediyoruz konuşuyoruz gerek üniversitedeki arkadaşlarımızla hocalarımızla dekanlarla yada sivil toplum kuruluşlarıyla zaman içerisinde karşılaşabildiğimiz zaman Belediye başkanlarımızla yani böyle bir bölüme Gaziantep’in ve bölgesinin çok acil ihtiyacı var.
 
Gaziantep Olarak Suriye İle Yakın Sınırda Olmanız Sebebiyle Suriyenin Yaşadığı Olaylar Sizi Üretim Konusunda Ne Kadar Etkilemiş Durumda?
İki türlü. İş olarak baktığımız da tabiki biz ticaretimiz Suriye ile çok iyiydi yani biz Suriye’ye sabah gidip öğlen tekrar dönebiliyorduk o kadar ki yakınız. Yani Gaziantep’e  Halep merkez  130 km uzaklıkta. Şimdi biz oralarda tabi yalnız Halep de değil, Şam da ve birçok ilinde iş yapıyorduk , dökümler yapıyorduk. O müşterilerimiz tabi şuanda hiç birisi çalışmıyorlar. Ülkelerini de terk ettiler. Bizim iş olarak  %20 lik bir kaybımız oldu. Antep de böyledir. Suriye ile daha çok ticaret yapan farklı sektörde arkadaşlarımız var hepsi şikayetçiler.
 
Suriye’deki iç savaş dan dolayı yerleşen insanlar var birçok insan var yani bugun ki rakamlarla teleffuz ediyorlar 300.000 üzerinde diyorlar. İşte bu insanlar tabiki burada  yaşıyacaklar. Tabiki bu geçiş hiç kolay olmayacak bir defa ülkeler arası bir takım farklılıklar da var. Yaşam farklılığı sosyal olarak olsun. Orada da tabilki hayatı düzgün yaşayan dürüst iyi düşünen insanlar tabiki çok fazla var. Fakat bura da şimdi karmakarışık olduk yani iç içe girdik kim doğru kim değil bilemiyoruz yani içimizde birileri var ama tanıyamıyoruz tam olarak kontrol  edilemiyorlar gibi hissediyorum.
 
 
Paylaş Tweet Paylaş
4224 kez okundu
RÖPORTAJLAR
Akademi Metalurji’de Değişim ve Dönüşüm Zamanı
Türk Metalurji sektörüne değer katan M.Önder Yücel ile Akademi Metalurji Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. firması hakkında ve sektörle ilgili söyleşi gerçekleşti DEVAMI...
Global Bir Firma Olan Inductotherm, Inductotherm Türkiye İle Dünyaya Üretiyor…
Bu sayımızda Türk döküm sanayisinde uzun yıllar üretim kısmında hizmet vermiş ve daha sonra yine döküm ve ısıl işlem sektörüne projeler ve imalat ocakları & DEVAMI...
En İyisini Sizin İçin Daha İyi Yaptık: Global Standartlar Yeniden Belirleniyor
Bu sayımızda Uddeholm Kıdemli İş geliştirme müdürü Nazım Özkan Asan bey ile yeni geliştirdikleri  ürünleri “DIEVAR 25 Joule” hakkında değerlendirmele DEVAMI...
Bağlantı Elemanları İle Türkiye’yi Dünyaya Bağlayan Güçlü Bir Firma: Berdan Civata
Bağlantı Elemanları sektörünün öncü firmalarından birisi olan ülkemizin güneyinde, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde büyük yatırımlar yapa DEVAMI...
Kromaş – Rösler Türkiye Genel Müdürü Dr. Sığırtmaç: Bizi Motive Eden “İnsanların Hayatlarına Dokunmak”
Bu sayımız da Kromaş Rösler firmasının Genel müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç Kromaş firmasının  dünü ve bügünü değerlendirdik.   T&u DEVAMI...
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Pandemi Dönemindeki Faaliyetleri
Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile sektörün pandemi döneminde DEVAMI...
Türk Sanayisinde Mihenk Taşı Bilginoğlu Endüstri
Bu sayımızda Türk sanayisine hizmet veren Bilginoğlu Endüstri firmasından İsmail Bilginoğulları ile değerlendirmeler yaptık.    Uzun yıllar Türk sanayisine hizm DEVAMI...
Türk Refrakter Sanayisinde Uzun Soluklu Başarı Öyküsü…
1929 Tarihinden beri refrakter konusunda dünya sanayisine hizmet veren Haznedar Durer firmasının dünden bugüne başarı öyküsünü Salih Erez Bey ile değerlendi DEVAMI...
Isıl İşleme Gönül Vermiş ve Mesleğinde Başarılı Bir İsim; Soydan Keneş…
Uzun yıllar ısıl işlem sektöründe çalışan ve Türk Isıl işlem sanayisinde hizmet vermiş İstanbul Isıl İşlem Firmasından Soydan Keneş ile sektörü ve pandemi döne DEVAMI...
“Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü’nde Covid Sonrası Toparlanma Hızlı Olacaktır”
Erensan Genel Müdürü Efkan Çeviker, pandeminin Basınçlı Kap ve Kazan Sektörü üzerindeki etkileri ile sektörün 2020 performansını değerlendirdi DEVAMI...
Pandemi Sürecinde Kromaş
Bu sayımızda Dr. Tayfun Sığırtmaç ile Kromaşı ve pandemi sürecinde ne gibi çalışmalar yaptıklarını konuştuk.   Firmanızın kurumsal geçmişine ve bugün DEVAMI...
ORDERFOX.com “CNC Branşı İçin Pazar Yeri”
David Bey, ORDERFOX.com’u kısaca tarif eder misiniz? Metal, ahşap ve plastik işleme ve 3 boyutlu baskı ve aditif üretimi için en büyük küresel pazar yeri olan ORD DEVAMI...
Hexagon Metrology, 2. Kalibrasyon Merkezini Bursa’da Açtı
Sayın Levent Bey bize kendinizi anlatır mısınız? Levent Yeşilbağ: 1987 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinden mezun olduktan sonra MNG Tesisat Ankara da çalışma hayatına başla DEVAMI...
Metal Isıl İşlem Sanayicileri Derneği’nin Dünü, Bugünü ve Yarını
Bu sayımızda 2008 yılında kurulan ve Türk Isıl İşlem Sektörü’nü kucaklayan MISAD yönetim kurulu başkanı Koray Yavuz Bey ile samimi bir röportaj gerçekleş DEVAMI...
Ceratızıt Group “Team Cuttıng Tools” Ekipleriyle Dünyanın Heryerinde
CERATIZIT Group Türkiye Genel Müdürü M. Deniz İlbaylı ile Ceratizit Group yapılanmasını, faaliyetlerini ve “Open Days 2019” etkinliği hakkında konuştuk.   DEVAMI...
Yüzey İşlemde Çözüm Ortağı Kromaş
Bu sayımızda Kromaş firmasının Genel Müdürü Dr. Tayfun Sığırtmaç ile dünü, bugünü, yatırım ve hedefleri konuştuk.   Bu yıl odaklanmayı hedefled DEVAMI...
Bu Sayımızda EKW Group Hakkında, EKW Global Satış Direktörü Gunther THIESER ile Röportaj Gerçekleştirdik “Onlarca yıldır Türkiye pazarındayız”
Kenan ANIL:  Sayın Bay Thieser, tanıştığımıza çok memnun oldum. Okurlarımıza EKW Group hakkında bilgi verebilir misiniz?   Gunther THIESER:  Öncelikle, yüksek s DEVAMI...
TAITRA, Yaptığı Faaliyetlerle Adından Sıkça Söz Ettiriyor
TIMTOS 2019, toplam 100.000m²’yi aşan bir alanda, 1.230 firmanın katılımıyla gerçekleşecek ve bir önceki fuardaki 5.430 standla kıyaslandığında, % 28.9’luk bir artış DEVAMI...
FIRIN, YEDEK PARÇA ve ÖZEL YAZILIMLARIMIZLA ISIL İŞLEM SEKTÖRÜNDE BÜYÜYEREK HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.
2019 Yılında türkiye’nin ilk ve tek runtime scada yazılımı eagleye rsd kullanıcılarla buluşacak.   Sektörde uzun yıllardır hizmet veriyorsunuz, çözümle DEVAMI...
INDUCTOTHERM TÜRKİYE, YÜZÜNÜ YURTDIŞINA DÖNÜYOR!
DÜNYANIN EN BÜYÜK İNDÜKSİYON SİSTEMLERİ ÜRETİCİSİ INDUCTOTHERM, VAKUM ERGİTME VE VAKUM ISIL İŞLEM SİSTEMLERİ ÜRETİMİNE START VERİYOR. INDUCTOTHERM GENEL MÜDÜ DEVAMI...
Metalografi Cihazlarında Çeyrek Asırı Geride Bıraktı
  Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz ?   METKON, 1993 yılında  Genel Müdürümüz Sn. Serdar YAVUZ tarafından,Bursa-Demirtaş Dumlupınar Organize DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM