Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Akıllı Dökümhane Sistemleri

TekIn Oy
info@tekin.fi, www.tekin.fi

 

Günümüzde ürün kimliklendirme ve veri giriş kabiliyeti ile, makine, ürün ve sistemlerin tedarik zinciri boyunca birbirine bağlandığı bir sistem Akıllı Dökümhane (Smart Foundry) için ön koşuldur. Her bir bileşene benzersiz bir kimlik ataması, ayrıca tüm tedarik zinciri üzerinde ürün bazlı gerçek zamanlı bir kontrol mekanizması kurulması Endüstri 4.0’da “üretim esnekliği” nin olmazsa olmazıdır. 

 

Ancak, Endüstri 4.0’ın dökümhanelere uyarlanmasında dünya genelinde bir takım zorluklar baş göstermektedir. Bu zorluklar, yatırım maliyeti yüksek IoT elementleri, yazılım ve robotik uygulamaların yanı sıra bu elementlerin dökümhanelerin tatlı/sert çalışma şartlarına uyarlanmasındaki bir hayli zahmet ve teknik uzmanlık gerektiren çalışmalardır. 

 

Türk bir akademisyenin kurduğu Finlandiya merkezli TekIn Oy, Üniversite destekli araştırmalarıyla Türk dökümhanelerine özgün, bilimsel ve yenilikçi çözümler getirmeyi hedefliyor. 

 

Hangi problemlerin çözülmesi amaçlandı? 
Componenta gibi dünyanın önde gelen akıllı ve dijital dökümhanelerin bulunduğu Finlandiya’da döküm mühendisleriyle yürütülen çalışmalarla belirlenen, dökümhanelerin endustri 4.0’a geçişinde zorlandıkları 3 temel sorun ülkemiz dökümhanelerini de yakından ilgilendirmektedir: 

 

1. Dijital markalama, izlenebilirlik ve ürün takibi. 
Metal döküm endüstrisinde, her bir dökümün ayrı bir şekilde tanımlanması sürecine büyük miktarda zaman, enerji ve para harcanmaktadır. Genellikle, her bir döküm; şarj numarası ile tarih ve logoya sahiptir. Markalama prosedürünü her döküme özel şarj numarasıyla gerçekleştirmek için, modellerde veya kalıplarda markalama harf ve rakamlarının değiştirilerek yeniden ayarlanması işlemi, mazi yüzyılı aşkın geleneksel bir yöntemdir. Bununla birlikte, ürüne özgü kimlik numaralarıyla markalama işlemi, özellikle seri üretim yapan dökümhanelerde şarj hatası ve zaman kaybına sebebiyet verdiği için toplu şarj numarası uygulamasına mecbur kalınmaktadır. Bu tip yöntemler de parçaya özgü izlenebilirliği ve veri toplanabilme imkanını çok güç kılmaktadır. Bunların yanı sıra, döküm parçasının taşıdığı şarj numarası birçok dökümhanede dijital okunabilir halde değildir, operatörler ve mühendisler parçanın şarj numarasının yerini aramakla ve anlamakta bazen çok zorlanmasından kaynaklanan karışıklıklar birçok dökümhanenin Pazartesi toplantılarına hala konu olmaktadır. Örneğin, döküm sonrası parçanın üzerinde bir adet numaranın eksik veya yanlış çıkması dökümhaneden müşteriye kadar zincirleme aksaklıklara sebebiyet vermektedir. Bu ve benzeri zorlukları nispeten kolaylaştırmak için metalin üzerine QR kod çıkaran lazer yazıcılar kullanılmaktadır. Ancak bu tekniğin maliyetinin yani sıra, her parçanın dökümden sonra lazer cihazına götürülmesi veya cihazın tesis içinde ordan oraya gezdirilmesi gerekmektedir, bu durum lazer cihazının dökümhane şartlarında kullanımını iş güvenliği açısından riskli kılmaktadır. Lazer markalamada, döküm parçası ancak temizlendikten sonra etiketlenebildiği için, bu süreçte kalıplama, kapatma, iş bozma ve taşlama gibi üretimin ilk süreçlerinde parça numarasıyla dijital olarak takip edilebilirliği zora sokmaktadır. Buna ek olarak, ürün üzerindeki QR kodların okunması için özel resim işleme tekniğiyle dizayn edilmiş barkod okuyucular oldukça pahalı olup, ayrıca genelde bir operatöre ihtiyaç gerektirdiğinden ürünün her istasyonda okunabilirliğini kısıtladığı için pek esnek bir çözüm olamamaktadır. 

 

Bu nedenle, bu markalama prosesi hızlı, dijital ve üretimin en başında olması ve ürünün mobil bir şekilde her an her yerde okunabilmesi; dökümhane departmanları arasında parçaların izlenmesinde sayısız kolaylık sağlamasının yani sıra dökümhane müşterileri için birçok zorluğu ortadan kaldıracaktır. 

 

Tekin Oy’nın sunduğu Finlandiya’nın ve Avrupa’nın en gelişmiş teknik üniversitelerinden Aalto Üniversitesi Döküm teknolojileri araştırma gurubuyla birlikte geliştirilen kalıp içi markalama tekniği ile döküm parçası üzerinde dijital okunabilen “Metal Kod ID” oluşturmaktadır. Bu dijital ID’ler dökümhane üretimine özel geliştirilen mobil uygulama sayesinde her an her yerde telefon veya tabletlerden hızlı bir şekilde okunabilmektedir. Ek olarak bu ID’ler zorlu dökümhane şartlarında zarar görme riski olası olduğundan %25 e kadar hasar toleransı ile okunabilirliğini koruyarak dayanıklı dijital döküm şarj numarası oluşturmaktadır. 

 

Üniversite bünyesinde geliştirilmiş Metal-Kod ID, ISO/IEC 16022 (AIM) standartlarında A kalite doğrudan döküm markalama teknolojisi 

 

2. Üretim verilerinin sistematik olarak toplanması 
Bir dökümhanenin nihai ürününü gerçekleştirmek için atılması gereken birçok adım vardır. Bu adımlar sırasında toplanan kritik veriler çoğunlukla, sürdürülebilirliği azaltan, hata ve karışıklığa yol açan takip kağıtlarıyla toplanarak sonrasında dökümhane ERP sistemine veya bir excel dosyasına manuel olarak kaydedilir. Ayni şekilde bu verilerin üretim esnasında geri çağrılması manuel olarak aratılarak veya hafızada tutularak üretime aktarılmaya çalışılır. Buna göre, dökümhane ekosistemini iyileştirmek için akıllı nesnelerle üretim verilerinin sistematik olarak toplanması ve bu verilerin dijital ortamda hızlı ve kolay bir şekilde görüntülenebilmesi özellikle üretim personeli ve mühendisler için önemli bir ihtiyaçtır. Bunun dışında, çok sayıda dökümhane müşterisi sipariş verdikleri döküm parçalarına ait bilgileri transparan ve dijital olarak alabilecekleri dökümhanelere yönelmektedir. 

 

Tekin Oy, sağladığı servislerde, üretim elemanları üzerinde kurulan dayanıklı barkod sistemi tekniği ile Dökümhaneye özgü dizayn edilen mobil uygulama üzerinden gerçek zamanlı veri girişi ve geçmiş verileri ekrana alma imkanı sunmaktadır. Buna ek olarak Dökümhane için tasarlanılan Web API üzerinden veri akışı, haftalık üretim raporları, ürünlerin proses takip sistemi vb. özellikler ile Dökümhanenin ERP yazılımlarına kolayca entegre edilebilmektedir. Tüm bunların yanında Dökümhane müşterilerine özel hazırlanan mobil uygulama, satın alınan döküm ürünü hakkında bilgilere hızlı ve kolay ulaşım sağlamaktadır. 

 

3. İstatistiksel analiz yöntemleri ile kalite ve güvence 
Döküm parça imalatında, gerekli bir unsur, parça imalatında toplanan girdilerin kalite ve güvence amacıyla izlerini sürebilmektir. Geleneksel olarak bu işlem, döküm parçasının kalite sonuçlarına bakıp bir takım üretim verileriyle kıyaslayarak varsayımlar türetip bir sonraki dökümde benzer hataların olmaması için tedbir almaktır. Ancak, bilinen değişkenlerin bir kalite hatasına etkisini doğru ve tam olarak kestirmek için hatanın diğer değişkenlerle ilişkisini de bilinmesi gerekliliği şarttır. Bu da istatistik ve veri analiz yöntemlerinin uygulanması yoluyla başarılır. Basit bir örnek vermek gerekirse, sıkca karşılaşılan adeta her dökümhanede bir kronik hastalık olan- sinter problemi genellikle kalıbın iyice sıkışmaması olarak yorumlanır ve genelde kalıp ustalarına uyarılarda bulunarak giderilmeye çalışılır, ancak bu sorunun bu kadar basitçe ele alınması döküm emekçilerinin motivasyon kaybına sebep olmaktadır. Örneğin sinter problemi; kalıp kumunun cinsi, yeni kum/reklamasyon kumunun oranı, kum mikserinin kumu uniform karıştırma yetisi, kullanılan sertleştirici ve reçine türü, kalıp boyası ve döküm sıcaklığı, soğutucu ve besleyici lokasyonları, model boyası ve kalıp operatörleri gibi birçok değişkenin birbiriyle ilişkisi sonucu ortaya çıkmaktadır. Tabii ki üretim boyunca tüm bu verilerin sistematik ve gerçek olarak toplanabilmesi, saklanması ve incelenmesi bir hayli zaman ve efor gerektirmektedir. 

 

Tekin Oy; istatistiksel bağlantı ve kök neden analiz tekniklerinin , dökümhanelere özgü uyarlamalarıyla Minitab gibi sektörün öncü programlarını kullanarak haftalık/aylık veri analizi hizmetliyle yaraları sarmaktan ziyade hastalığı yok etmeyi hedeflemektedir. 

 

En eski üretim tekniklerinden biri olan döküm sanatının, iş akışı yüzyıllar boyunca pek değişmemistir. Özellikle Avrupa’da ve Dünyada döküm sanayisinde büyük pay sahibi olan ülkemiz Dökümhanelerinin, üretimlerini dijitalize ederek daha çağdaş, verimli hale getirmek için geleneksel bazı yöntemlerin terk etmesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir. 

 

Firmamızın hedefi dijital sanayinin en uygun teknolojilerinden faydalanarak esnek ve transparan üretim, yüksek kalite ve memnun müşteriler ile dökümhanelerin çalışma şartlarını kolaylaştırıp, milli ekonomiye katkı ve kar marjlarını arttırmaktır.

 

Detaylı bilgi ve iletişim için:
Yük.Met.Dök.Müh. 
Marc Karakoç, +905061728582, 
Yük. Üretim Müh.
Tekin Çağın Uyan, +905358873457

Paylaş Tweet
789 kez okundu
GÜNCEL YAZILAR
Yüksek Frenkanslı İndüksiyon Kaynaği ile Üretilen Borularda Kaynak Kesitinin Şekillendirme Kabiliyetine Etkisi̇*
Bora Yıldız Bantboru San. ve Tic. A.Ş. GOSB 700. Sok. No: 712 Posta kodu: 41480 Gebze-Kocaeli/Türkiye byildiz@bantboru.com   * The Effect Of The Welding Section On The Formabili DEVAMI...
EWM Teknolojisi Terranets BW GmbH Şantiyesinde Kullanılıyor... Degauss 600 ile Boru Hatlarının Manyetikliğini Giderme
Burada her bir kaynak dikişi mükemmel olmalıdır – yüksek basınçlı gaz boru hatları en yüksek güvenlik standartlarına uygun olmalıdır. Bu nedenle terranets bw GmbH DEVAMI...
Wolfram-Oksit (W0₃) Metal Katkili İnce Filmlerin Üretim Teknikleri
1 İsmail ARABACI  2 Emin YAKAR 1 Makine Yük. Müh., Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, ismailarabaci39@gmail.com  2 Dr. Öğr. Üyesi, Çanakkale Onseki DEVAMI...
Krank Milleri Üzerindeki Eğimli Yağ Deliklerinin Üretimini Hızlandırma
Krank mili motorun kalbidir, yatay hareketi dönüş hareketine çevirir; aracın hareket etmesi onun sayesindedir. Krank milleri yapısal olarak karmaşık parçalardır, ancak binek ot DEVAMI...
Endüstriyel Temizlik İş Yerlerinin Daha İyi ve Daha Güvenli Olmasına Nasıl Katkıda Bulunur?
Diğer iş yerlerinde olduğu gibi, endüstriyel bir ortam da düzgün çalışılabilmesi için belirli bir düzeyde temizlik ve organizasyon gereklidir. Farklı endüstriler DEVAMI...
İşbirliği Projelerinin Yenilikçi Şirketlerin Performanslarına Katkısı
D. Cölle1, CG Aneziris2, F. Etienne1, MP Wiessler1 1EKW GmbH, Eisenberg, Almanya 2Seramik, Cam ve Yapı Malzemeleri Enstitüsü, TU Bergakademie Freiberg, Freiberg, Almanya Daniel.Coell DEVAMI...
Ekstrüzyon Kalıplarının Aşınma Dirençlerinin Isıl İşlem ve PVD Kaplama Metoduyla Arttırılması (Improvement of Wear Resistance of Extrusion Dies by Heat Treatment and PVD Coating Method)
M. Ümit BÜYÜKFIRAT, Cüneyt ARSLAN İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, Ayazağa, İstanbul umitbuyukfirat@hotmail.com, ar DEVAMI...
Kaynak Uygulamalarında Standardizasyon Süreci – WQTR, pWPS, WPS, WPQR İşlemleri --- Standardization Procedure on Welding Applications – WQTR, pWPS, WPS, WPQR Processes
Dr.–Müh. Onur BALKAN, Metalürji & Malzeme Müh. Dr.–Ing. Savaş YAVUZ, Metalürji & Malzeme Müh. TeknoLab, Teknoloji Laboratuvar Hiz. Ltd. Şti.   DEVAMI...
İnce Duvarlı Alüminyum Parçaları İşlemek için Daha İyi Bir Yol
Sandvik Coromant'ın M5F90 yüzey frezesi, otomotiv parçası üreticilerine önemli kazançlar sağlıyor.   Çapak, çentiklenme veya çizilme ol DEVAMI...
Otonom Mühendislik ile Döküm Maliyetini Minimuma İndirme
Üretim maliyetlerinin düşürülmesi dökümhaneler ve döküm alıcıları için her zaman temel hususlardan biridir. Yeni bir yolluk sistemi tasarlanırken ana hed DEVAMI...
DÖKÜM - ENDÜSTRİYEL ÇAĞDAN BU YANA EKONOMİK ŞEKİLLENDİRME SÜRECİ
Günlük yaşam artık döküm parçaları olmaksızın hayal edilemez. Kalıp döküm teknolojisi, 19. yüzyılın ortalarında gazetelerin ve kitapların endüstriyel bas DEVAMI...
ESR - ELEKTRO CURUF ERGİTME PROSESİ
    Metalurji sanayimize değerli yayınları ile uzun yıllar hizmet vermiş Metal Dünyası dergimizin 300. sayısında, aşağıda özel çelikler üretiminde kulla DEVAMI...
BİRİNCİL ALÜMİNYUM ÜRETİMİ “DEVRİMİN” AREFESİNDE
11 Mayıs 2018 sabahı sosyal medyada Kanada Başbakanı Justin Tredeau’nun bir paylaşımı göze çarptı: Alcoa, Rio Tinto, Apple ve Quebec yerel hükümeti binlerce Kanadalı&rsq DEVAMI...
YÜKSEK SICAKLIĞA DİRENÇLİ ALÜMİNYUM ALAŞIMI PİSTONLAR
Aykut DOĞAN(*)   Ekrem ALTUNCU  (*)Sakarya Universitesi Müh. Fak. Metalurji ve Mal. Müh. Böl., Esentepe Kampüsü, Sakarya/ Türkiye, 54187 Sakarya DEVAMI...
CaO-Al2O3-SiO2 (CAS) ESASLI PLAZMA SPREY KAPLAMALAR
“CaO-Al2O3-SiO2 (CAS) BASED COATINGS BY PLASMA SPRAYING”     Bahadır AYDIN1 ve Nil TOPLAN2  1İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, DEVAMI...
KATMANLI İMALATIN HAVACILIK UYGULAMALARI VE SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ
Akın ODABAŞIa, Hülya KAFTELEN ODABAŞIb aFırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, 23119, Elazığ bFırat &Uu DEVAMI...
NEW APPROACHES AND DEVELOPMENTS IN ENGINEERING EDUCATION: THE 21ST CENTURY ENGINEERS
Ayşe Kılıça* and Yılmaz Taptıka aIstanbul Technical University, Chemical and Metallurgical Engineering Faculty,  Department of Metallurgical and Materials Engineering, Istanbul, DEVAMI...
ISO 6892-1 VE ASTM E8 ÇEKME DENEY STANDARTLARI ARASINDAKİ FARKLILIKLAR
Dr. Haldun DİZDAR, Doç. Dr. Bülent AYDEMİR, Cemal VATAN TÜBİTAK UME, Gebze-Kocaeli, Türkiye  e-mail: haldun.dizdar@tubitak.gov.tr, bulent.aydemir@tubitak.gov.tr, DEVAMI...
S700 MC TİPİ ÇELİKTE KAYNAK AĞIZ GEOMETRİSİNİN MEKANİK DAVRANIŞA ETKİSİ
Mustafa CAN1, Cenk KARAKURT1, Kıvanç TAŞKIN2 1Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, BİLECİK 2Anadolu Üniversitesi, İnşaat M&uum DEVAMI...
DEMİR ve ÇELİK ÜRETİMİNİN KISA BİR TARİHÇESİ
Demir ve çelik endüstrisi dünyanın en önemli ve geleneksel açıdan da en eski üretim sektörlerinden biridir. 3.000 yıl kadar önce demir insanların kü DEVAMI...
SÜPER DUPLEKS PASLANMAZ ÇELİKLE DAHA İYİ VE DÜŞÜK MALİYETLİ İŞLEME
ÖZET Makine ile işleme süreçlerinin karbon çeliklerden paslanmaz çeliklere geçilerek geliştirildiği bilinmektedir; ancak operatörler işleme hızlarını DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM