Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
ads
ads
Akıllı Dökümhane Sistemleri

TekIn Oy
info@tekin.fi, www.tekin.fi

 

Günümüzde ürün kimliklendirme ve veri giriş kabiliyeti ile, makine, ürün ve sistemlerin tedarik zinciri boyunca birbirine bağlandığı bir sistem Akıllı Dökümhane (Smart Foundry) için ön koşuldur. Her bir bileşene benzersiz bir kimlik ataması, ayrıca tüm tedarik zinciri üzerinde ürün bazlı gerçek zamanlı bir kontrol mekanizması kurulması Endüstri 4.0’da “üretim esnekliği” nin olmazsa olmazıdır. 

 

Ancak, Endüstri 4.0’ın dökümhanelere uyarlanmasında dünya genelinde bir takım zorluklar baş göstermektedir. Bu zorluklar, yatırım maliyeti yüksek IoT elementleri, yazılım ve robotik uygulamaların yanı sıra bu elementlerin dökümhanelerin tatlı/sert çalışma şartlarına uyarlanmasındaki bir hayli zahmet ve teknik uzmanlık gerektiren çalışmalardır. 

 

Türk bir akademisyenin kurduğu Finlandiya merkezli TekIn Oy, Üniversite destekli araştırmalarıyla Türk dökümhanelerine özgün, bilimsel ve yenilikçi çözümler getirmeyi hedefliyor. 

 

Hangi problemlerin çözülmesi amaçlandı? 
Componenta gibi dünyanın önde gelen akıllı ve dijital dökümhanelerin bulunduğu Finlandiya’da döküm mühendisleriyle yürütülen çalışmalarla belirlenen, dökümhanelerin endustri 4.0’a geçişinde zorlandıkları 3 temel sorun ülkemiz dökümhanelerini de yakından ilgilendirmektedir: 

 

1. Dijital markalama, izlenebilirlik ve ürün takibi. 
Metal döküm endüstrisinde, her bir dökümün ayrı bir şekilde tanımlanması sürecine büyük miktarda zaman, enerji ve para harcanmaktadır. Genellikle, her bir döküm; şarj numarası ile tarih ve logoya sahiptir. Markalama prosedürünü her döküme özel şarj numarasıyla gerçekleştirmek için, modellerde veya kalıplarda markalama harf ve rakamlarının değiştirilerek yeniden ayarlanması işlemi, mazi yüzyılı aşkın geleneksel bir yöntemdir. Bununla birlikte, ürüne özgü kimlik numaralarıyla markalama işlemi, özellikle seri üretim yapan dökümhanelerde şarj hatası ve zaman kaybına sebebiyet verdiği için toplu şarj numarası uygulamasına mecbur kalınmaktadır. Bu tip yöntemler de parçaya özgü izlenebilirliği ve veri toplanabilme imkanını çok güç kılmaktadır. Bunların yanı sıra, döküm parçasının taşıdığı şarj numarası birçok dökümhanede dijital okunabilir halde değildir, operatörler ve mühendisler parçanın şarj numarasının yerini aramakla ve anlamakta bazen çok zorlanmasından kaynaklanan karışıklıklar birçok dökümhanenin Pazartesi toplantılarına hala konu olmaktadır. Örneğin, döküm sonrası parçanın üzerinde bir adet numaranın eksik veya yanlış çıkması dökümhaneden müşteriye kadar zincirleme aksaklıklara sebebiyet vermektedir. Bu ve benzeri zorlukları nispeten kolaylaştırmak için metalin üzerine QR kod çıkaran lazer yazıcılar kullanılmaktadır. Ancak bu tekniğin maliyetinin yani sıra, her parçanın dökümden sonra lazer cihazına götürülmesi veya cihazın tesis içinde ordan oraya gezdirilmesi gerekmektedir, bu durum lazer cihazının dökümhane şartlarında kullanımını iş güvenliği açısından riskli kılmaktadır. Lazer markalamada, döküm parçası ancak temizlendikten sonra etiketlenebildiği için, bu süreçte kalıplama, kapatma, iş bozma ve taşlama gibi üretimin ilk süreçlerinde parça numarasıyla dijital olarak takip edilebilirliği zora sokmaktadır. Buna ek olarak, ürün üzerindeki QR kodların okunması için özel resim işleme tekniğiyle dizayn edilmiş barkod okuyucular oldukça pahalı olup, ayrıca genelde bir operatöre ihtiyaç gerektirdiğinden ürünün her istasyonda okunabilirliğini kısıtladığı için pek esnek bir çözüm olamamaktadır. 

 

Bu nedenle, bu markalama prosesi hızlı, dijital ve üretimin en başında olması ve ürünün mobil bir şekilde her an her yerde okunabilmesi; dökümhane departmanları arasında parçaların izlenmesinde sayısız kolaylık sağlamasının yani sıra dökümhane müşterileri için birçok zorluğu ortadan kaldıracaktır. 

 

Tekin Oy’nın sunduğu Finlandiya’nın ve Avrupa’nın en gelişmiş teknik üniversitelerinden Aalto Üniversitesi Döküm teknolojileri araştırma gurubuyla birlikte geliştirilen kalıp içi markalama tekniği ile döküm parçası üzerinde dijital okunabilen “Metal Kod ID” oluşturmaktadır. Bu dijital ID’ler dökümhane üretimine özel geliştirilen mobil uygulama sayesinde her an her yerde telefon veya tabletlerden hızlı bir şekilde okunabilmektedir. Ek olarak bu ID’ler zorlu dökümhane şartlarında zarar görme riski olası olduğundan %25 e kadar hasar toleransı ile okunabilirliğini koruyarak dayanıklı dijital döküm şarj numarası oluşturmaktadır. 

 

Üniversite bünyesinde geliştirilmiş Metal-Kod ID, ISO/IEC 16022 (AIM) standartlarında A kalite doğrudan döküm markalama teknolojisi 

 

2. Üretim verilerinin sistematik olarak toplanması 
Bir dökümhanenin nihai ürününü gerçekleştirmek için atılması gereken birçok adım vardır. Bu adımlar sırasında toplanan kritik veriler çoğunlukla, sürdürülebilirliği azaltan, hata ve karışıklığa yol açan takip kağıtlarıyla toplanarak sonrasında dökümhane ERP sistemine veya bir excel dosyasına manuel olarak kaydedilir. Ayni şekilde bu verilerin üretim esnasında geri çağrılması manuel olarak aratılarak veya hafızada tutularak üretime aktarılmaya çalışılır. Buna göre, dökümhane ekosistemini iyileştirmek için akıllı nesnelerle üretim verilerinin sistematik olarak toplanması ve bu verilerin dijital ortamda hızlı ve kolay bir şekilde görüntülenebilmesi özellikle üretim personeli ve mühendisler için önemli bir ihtiyaçtır. Bunun dışında, çok sayıda dökümhane müşterisi sipariş verdikleri döküm parçalarına ait bilgileri transparan ve dijital olarak alabilecekleri dökümhanelere yönelmektedir. 

 

Tekin Oy, sağladığı servislerde, üretim elemanları üzerinde kurulan dayanıklı barkod sistemi tekniği ile Dökümhaneye özgü dizayn edilen mobil uygulama üzerinden gerçek zamanlı veri girişi ve geçmiş verileri ekrana alma imkanı sunmaktadır. Buna ek olarak Dökümhane için tasarlanılan Web API üzerinden veri akışı, haftalık üretim raporları, ürünlerin proses takip sistemi vb. özellikler ile Dökümhanenin ERP yazılımlarına kolayca entegre edilebilmektedir. Tüm bunların yanında Dökümhane müşterilerine özel hazırlanan mobil uygulama, satın alınan döküm ürünü hakkında bilgilere hızlı ve kolay ulaşım sağlamaktadır. 

 

3. İstatistiksel analiz yöntemleri ile kalite ve güvence 
Döküm parça imalatında, gerekli bir unsur, parça imalatında toplanan girdilerin kalite ve güvence amacıyla izlerini sürebilmektir. Geleneksel olarak bu işlem, döküm parçasının kalite sonuçlarına bakıp bir takım üretim verileriyle kıyaslayarak varsayımlar türetip bir sonraki dökümde benzer hataların olmaması için tedbir almaktır. Ancak, bilinen değişkenlerin bir kalite hatasına etkisini doğru ve tam olarak kestirmek için hatanın diğer değişkenlerle ilişkisini de bilinmesi gerekliliği şarttır. Bu da istatistik ve veri analiz yöntemlerinin uygulanması yoluyla başarılır. Basit bir örnek vermek gerekirse, sıkca karşılaşılan adeta her dökümhanede bir kronik hastalık olan- sinter problemi genellikle kalıbın iyice sıkışmaması olarak yorumlanır ve genelde kalıp ustalarına uyarılarda bulunarak giderilmeye çalışılır, ancak bu sorunun bu kadar basitçe ele alınması döküm emekçilerinin motivasyon kaybına sebep olmaktadır. Örneğin sinter problemi; kalıp kumunun cinsi, yeni kum/reklamasyon kumunun oranı, kum mikserinin kumu uniform karıştırma yetisi, kullanılan sertleştirici ve reçine türü, kalıp boyası ve döküm sıcaklığı, soğutucu ve besleyici lokasyonları, model boyası ve kalıp operatörleri gibi birçok değişkenin birbiriyle ilişkisi sonucu ortaya çıkmaktadır. Tabii ki üretim boyunca tüm bu verilerin sistematik ve gerçek olarak toplanabilmesi, saklanması ve incelenmesi bir hayli zaman ve efor gerektirmektedir. 

 

Tekin Oy; istatistiksel bağlantı ve kök neden analiz tekniklerinin , dökümhanelere özgü uyarlamalarıyla Minitab gibi sektörün öncü programlarını kullanarak haftalık/aylık veri analizi hizmetliyle yaraları sarmaktan ziyade hastalığı yok etmeyi hedeflemektedir. 

 

En eski üretim tekniklerinden biri olan döküm sanatının, iş akışı yüzyıllar boyunca pek değişmemistir. Özellikle Avrupa’da ve Dünyada döküm sanayisinde büyük pay sahibi olan ülkemiz Dökümhanelerinin, üretimlerini dijitalize ederek daha çağdaş, verimli hale getirmek için geleneksel bazı yöntemlerin terk etmesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir. 

 

Firmamızın hedefi dijital sanayinin en uygun teknolojilerinden faydalanarak esnek ve transparan üretim, yüksek kalite ve memnun müşteriler ile dökümhanelerin çalışma şartlarını kolaylaştırıp, milli ekonomiye katkı ve kar marjlarını arttırmaktır.

 

Detaylı bilgi ve iletişim için:
Yük.Met.Dök.Müh. 
Marc Karakoç, +905061728582, 
Yük. Üretim Müh.
Tekin Çağın Uyan, +905358873457

Paylaş Tweet Paylaş
4494 kez okundu
GÜNCEL YAZILAR
Sert Krom ve Oksit Kaplamanın Namlu Performansına Etkisi*
Özge Alkılınç*, S.Osman Yılmaz**, Mustafa Aksoy*** *AKKAR AR-GE Merkezi Müdürü,  ** Prof. Dr., Namık Kemal Üniv. Öğr. Üyesi,   *** AKKAR AR-GE, Pr DEVAMI...
Yassı Ürün Haddelemede Şerit Malzeme Profil ve Kalınlık Kontrol Teknikleri
Kemal ERKUT1 Elektrik Kontrol & Otomasyon Müh. 1e-posta: kemalerkut@gmail.com *Flat Strip Material Profile and Thickness Control Techniques   ÖZET Ferro (çelik) DEVAMI...
Demir Çelik Fiyatları Düşer Mi?
Niye arttığından başlanmak lazım. Yaklaşık onar yıllık periyotlarla şiddetli krizler etkiler demir çelik sektörünü ve hemen her kriz öncesi fiyatlar şişer, krizde d&uum DEVAMI...
Karbon-Kükürt Analizi — Kullanım Alanları, Çalışma Prensibi ve Uygulama Prosedürü
Dr. Öğr. Üyesi Onur BALKAN1, Dr.-Ing. Savaş YAVUZ2 1- Kapadokya Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu, Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü, 50420 DEVAMI...
3 büyük Türk Firması, Birleşerek Alpha Metalurji Markasını Yarattı
Türkiye, elektrikli otomobil, savunma sanayi, beyaz eşya, havacılık sanayi gibi alanlarda dünya ile rekabet edebilecek konuma doğru ilerlerken; bu sektörlerde kullanılan malzemeleri DEVAMI...
Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Döküm Prosesinde Hata Türleri ve Olası Nedenleri Analizi ve Pompa Sektöründe Kullanılan Örnek Bir Parçadaki Hatalar ve Önlemleri*
Kamil Can İŞTAR, Sercan ŞAHİN, M.Emir YILDIRIM, Mehmet UYGUN kamilcanistar@kormetal.com, sercansahin@kormetal.com, emiryildirim@kormetal.com, mehmetuygun@kormetal.com Kormetal San. Ve Tic. A.Ş., Arg DEVAMI...
Metal Enjeksiyona Pandemi Aşısı Büyüme Sağlıyor
Global gelişmeler, Türkiye’yi metal enjeksiyonda gelişmeye ve sıçramaya zorluyor. Daha çok proje, daha büyük parçalar, daha teknik kalıplar… Yeni s DEVAMI...
Bükme Prosesi Modeli ve Ardışık Tekrarlı Makina Tasarımı
Genel Müdür Sinan KILIÇ*, Dr. Öğretim Üyesi Fatih ALEMDAR** Mak. Müh. Süleyman KILIÇ*,  Metal. ve Malz. Müh.Serra KILIÇ*  Mak. Mü DEVAMI...
Yüksek Basınçlı Dökümde Proje Yönetimi ve Örnek Aydınlatma Parçası Üzerinde Proje Yönetimin Uygulanması*
Yazar: Tolga Özbey, Murat Demirhan, Dr. Gökhan Başman tolgaozbey@kormetal.com, muratdemirhan@kormetal.com, gokhanbasman@kormetal.com  Kormetal San. ve Tic. A.Ş., Arge Merkezi Müd DEVAMI...
Döküm Kumu ve Atık Döküm Kumundan Silika Esaslı Aerojel Toz Eldesi*
Yazar: Ahmet Emre ÇİMEN ve Nil TOPLAN Sakarya Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği   *Silica Based Aerojel Powder Production&nb DEVAMI...
Alüminyum İşlemede İyileştirmeler
Birden fazla takımdan ziyade tek bir frezeleme takımı ile alüminyum parçalarda işleme uygulaması gelişiyor.    Otomotiv sanayi ağırlık ikilemiyle karşı karşıya kalıyor. DEVAMI...
Metal Sanayi Çevreye Zarar Vermiyor
Yazar: Nicole Kareta   Egzoz düzenlemelerinden ve uçan vergilerden plastik torbaların yasaklanmasına kadar - çevre korumanın yönü siyasete ve topluma geldi. DEVAMI...
Yapısal Alüminyum Parçalar İçin Yüksek Basınçlı Dökümünde Gerekli Olan Kalıp Malzemesinin Temel Özellikleri*
Yazar: S. Sivertsen, R. Oliver, K. Anantha, G. Maistro, Uddeholms AB, Sweden Çeviri: Met. Müh. İmge Akar, Uddeholm Türkiye   *Key properties of die material needed for str DEVAMI...
Farklı Oranlarda Sic Takviyesinin Sıcak Pres ile Üretilen Magnezyum Matrisli Kompozitlerin Sertlik ve Aşınma Özelliklerine Etkisi*
Beyza BİÇER(a,b)  Muzaffer ZEREN(a)  (a) Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü (b) Ferro Dök&uu DEVAMI...
Sert Lehimlemede Standardizasyon Süreci — BQTC, pBPS, BPS ve BPAR İşlemleri*
Dr.–Müh. Onur BALKAN Dr.- Ing. Savaş YAVUZ TEKNOLAB®, Teknoloji Laboratuvar Hiz. Ltd. Şti.   *Standardization Procedure on Brazing — BQTC, pBPS, BPS, and BPAR Pr DEVAMI...
PMT vs CMOS: Metal Analiz Dedektör Teknolojilerinde Paradigma Değişimi
Yazan: Spectro Çeviren: Bes Mühendislik   1. Giriş Metal numunelerin analizi, her zaman kolay değildir. Zorlayıcı örnekler genellikle büyük dökümh DEVAMI...
3-Boyutlu Katmanlı İmalat ve Otomotiv Uygulamaları*
Şüheda ÖZEL, Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Muzaffer ZEREN, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği B&o DEVAMI...
2020 Yılı ve Sonrasında Gerçekleştirilecek Tahliyeler için Binaları Nasıl Hazırlayabiliriz?
Yılmaz Özcan  Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü   Herhangi bir binanın tahliyesindeki temel hedef insanları korumaktadır. Bina içinde kişiler DEVAMI...
Pozitif Malzeme Tanımlamada Potansiyel Bir Yenilik —Lazer—Optik Emisyon Spektrometre Teknolojisi*
Dr.–Müh. Onur BALKAN, Metalürji & Malzeme Müh. Dr.- Ing. Savaş YAVUZ TEKNOLAB®, Teknoloji Laboratuvar Hiz. Ltd. Şti.   *A Novel Potential Technique for Po DEVAMI...
Preparation of Silica Aerogel by Ambient Pressure Drying Process using Perlite and Quartz*
Nazan Saraç Çoban, Nil Toplan Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği *Perlit ve Kuvars Kullanılarak Atmosfer Basıncında Kurutma ile Silika Aerojel Sentezi DEVAMI...
Pozitif Malzeme Tanımlama Spektrometreleri*
Dr.–Müh. Onur BALKAN, Metalürji & Malzeme Müh. Dr.–Ing. Savaş YAVUZ - Metalürji Yük.Müh. TEKNOLAB®, Teknoloji Laboratuvar Hiz. Ltd. Şti. &nbs DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM