Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
EWM Teknolojisi Terranets BW GmbH Şantiyesinde Kullanılıyor... Degauss 600 ile Boru Hatlarının Manyetikliğini Giderme

Burada her bir kaynak dikişi mükemmel olmalıdır – yüksek basınçlı gaz boru hatları en yüksek güvenlik standartlarına uygun olmalıdır. Bu nedenle terranets bw GmbH gibi işletmeci şirketler duvar kalınlığını düzenli olarak pig adı verilen cihazlarla kontrol eder. Problem: Kontrol sistemleri hatları manyetikleştiriyor. Onarımların gerekli olması durumunda, kaynak esnasında ark üflemesi meydana gelir ve bunun sonucunda gözenekler ve birleştirme hataları meydana gelir. EWM, bunu engellemek için Degauss 600 mıknatıslılığı giderme makinesini geliştirmiştir. EWM çözümü kullanışlıdır, kompakttır ve şantiyeler için uygundur.

 

Bütünlüğü güvence altına almak için yüksek basınçlı gaz boru hatları “akıllı pigging” adı verilen yöntemle kontrol edilir. Bir pig, manşetlerle boru duvarlarına karşı yalıtılmış olan birden fazla diskten meydana gelen silindirik bir gövdedir. Borunun içerisinde basınç farkı ile hareket ettirilir. Bir pigin uzunluğu 6 ila 10 m’dir, ilerleme hızları 1 ila 5 m/s arasında değişir.

 

Borunun duvar kalınlığı manyetik kaçak akı yöntemiyle (Magnetic Flux Leakage) ölçülür. Bunun için güçlü, halka şeklinde pig üzerine yerleştirilmiş mıknatıslar gerekir; hemen ardından verilen manyetik akı çizgileri sensörler vasıtasıyla kaydedilir. Ölçüm esnasında kaydedilen bu sinyaller referans sinyalleriyle karşılaştırılır. Sapmalar sayesinde malzeme kaybının veya ovalitenin olduğu muhtemel yerler belirlenebilir. Akıllı pig’de kat edilen mesafeyi tespit eden bir sistem de bulunduğundan, buluntuların pozisyonu belirlenebilir. Bu ölçüm yönteminin dezavantajı, kontrol edilen boru hatlarının kalıcı olarak mıknatıslanmasıdır. Bu nedenle ölçüm sonuçları esas alınarak kusurlu olduğu belirlenen yerlerin en kısa sürede onarılması gerekir.

 

İşletmeci olarak terranets bw GmbH ve uygulayıcı inşaat şirketi olarak Leonhard & Weiss GmbH’dan oluşan katılımcı şirketler için pigging neticesinde boru üzerinde güçlü bir kalan manyetizmanın olduğu aşikardı. Kaynak esnasında mıknatıslanmanın neden olduğu bilinen problemlerin – ark üflemesi, gözeneklerin oluşması ve birleştirme hataları – giderilmesi için EWM AG, Degauss 600 mıknatıslılığı giderme makineleri ile boru üzerinde kalan mıknatıslanmayı kaynak esnasında elimine etmekle görevlendirildi. Temel prensip, içinden akım geçen bir iletkenin bir manyetik alan üretimesi. Bir borunun mıknatıslılığını gidermek için bir elektrik kablosu olabildiğince dar bir şekilde borunun etrafına sarılır. İçinden akım geçirilerek aynı güçte karşı manyetik alan üretilebilir ve böylece kalan mıknatıslılık elimine edilebilir. Ne kadar çok sarım uygulanırsa, sabit akım ile üretilebilecek maksimum alan kuvveti de o kadar büyük olur.

 

Degauss 600, mıknatıslılığı gidermek için iki yöntem sunar:
1.
Degauss fonksiyonunda yüksek bir akım değerinden başlanarak ve değişen polariteyle akım adım adım düşürülür. Böylece bileşenin manyetikiliği histerezis eğrisi boyunca giderilir. Bu yöntem kısa bileşenlerde çok iyi sonuç verir.

 

2. Activgauss yönteminde sarımların içinden sürekli olarak akım geçirilir ve böylece sürekli bir manyetik alan üretilir. Bu yöntem, söz konusu durumda boru hatlarında olduğu gibi uzun bileşenlerde kullanılmalıdır.

 

600 mm çapında ve 10 mm duvar kalınlığına sahip yeni boru parçası eklenmeden önce kaynak derzindeki kalan mıknatıslılık bir alan kuvveti ölçme cihazıyla ölçüldü. Değerler boru çevresinde 2 ile 5 mT aralığında yer alıyordu. EWM AG’nin mevcut tecrübelerine göre ölçüm değerleri, henüz bir elektrotla kaynak yapılabilecek değerlerin altında kalıyordu. Bu nedenle bu boru kısmı için yüksek olasılıkla mıknatıslanmanın giderilmesi işlemine gerek olmayacağı öngörülebiliyordu. Eski, uzaklaştırılan boru kısmı, 18 ila 35 mT alan kuvvetlerine sahipti. EWM şirketinde yapılan kapsamlı ön araştırmalar sonucunda gerekli olan sarım sayısı ve muhtemelen gerekli olabilecek akım belirlenebildi. Bu durumda EWM uzmanları, borunun üzerine dokuz sarımın yapılmasına karar verdi.

 

Yeni boru parçası eklendikten sonra, kalan eski boru kısmı kontrol edildi. Burada boru çevresinde 15 ila 30 mT alan kuvvetleri ölçüldü. Resimde, eski boru kısmı için gerekli olan sarımlar görülmektedir. 

 

Kaynak derzinin yakl. 100 °C’ye ön ısıtma işleminden sonra alan kuvveti yeniden ölçüldü, çünkü borunun ısınmasının manyetik alan üzerinde etkisi bulunmaktadır. Uzaktan kumanda ile manyetik alanın kompanzasyonu için akım değeri (175 A) ayarlandı. Bir dakika sonra kaynak yerindeki manyetik alan kompanse edilmişti ve kaynak işlemine başlanabildi.

 

Daha önce belirtildiği gibi boru çevresindeki manyetik alan sabit değildir. Bir bobin sistemi bu dalgalanmaları zaten fiziksel olarak dengeleyemez. Bundan dolayı çevresel kaynağın yaklaşık dörtte biri tamamlandıktan sonra mıknatıslılığı giderme akımının değiştirilmesinin gerekmesi şaşırtıcı değildir. Alan kuvveti kaynak işleminin ilerlemesiyle (yani iki boru kısmının birleştirilmesiyle) birlikte azalır, dolayısıyla ayarlanacak akım değeri de düşer. Bu işlem kök kaynak işleminin bitimine kadar dört defa tekrarlandı. Kaynakçılara, manyetik alandan dolayı negatif bir etki fark ettiklerinde kaynak işlemini durdurmaları talimatı verilmişti. Ölçümler, örtülü elektrot kaynağında bu sınır değerin 4 ila 5 mT olduğunu gösterdi. Bu değerler EWM’nin örtülü elektrot kaynağı ile edindikleri tecrübeyle uyuşuyordu. Kök paso başarıyla tamamlandıktan sonra manyetik alanlar dengelenir, dolayısıyla ara ve kapatma pasoları herhangi bir kompanzasyon olmadan yapılabilir.

 
İkinci alın derzinde 26 ila 43 mT arasında daha yüksek alan kuvvetleri ölçüldü. Bu durum 13 sarım ve 140 A mıknatıslılığı giderme akımı gerektirdi. kaynak derzi ile sarım kablosu arasındaki mesafe burada 16 cm idi. Laboratuvarda geliştirilen esaslar sayesinde kaynak bağlantısı gecikme olmadan şantiyede gerçekleştirilebildi. 4,5 saat sonra çalışma tamamlanmıştı ve iki kaynak dikişi başarıyla gerçekleştirilmişti. Sonrasında yapılan röntgen ve ultrason incelemeleri herhangi bir hata göstermedi. TÜV Süd tarafından görevlendirilen sorumlu bağımsız denetim mühendisi aynı terranets bw GmbH ve Leonhard & Weiss GmbH şirketlerinin katılan temsilcileri gibi Degauss 600’ün kullanım kolaylığından ve şantiye kullanımına uygunluğundan (düşük ağırlık ve küçük yapı ölçüleri) etkilendi.

 

İkinci şantiyede daha zor bir görev bekliyordu. Burada yüksek basınçlı bir gaz hattının eski sürgülü valfi değiştirilecekti. Kaynak derzi iticinin yakınında yer aldığından örtülü elektrot kaynağı yönteminin uygulanması mümkün değildi; küresel valfin yalıtım yüzeyleri borunun içinde önlenmesi mümkün olmayan çapaklar nedeniyle hasar görürdü. Bu nedenle TIG kaynak yöntemi kullanıldı. Ancak bu kaynak işlemi örtülü elektrot kaynağına kıyasla mıknatıslanmaya karşı çok daha hassas tepki veriyor. Burada manyetik alanların tümüyle elimine edilmesi gerekiyor. 

 

Ölçülen manyetik alanlar 10 ila 12 mT ile ilk şantiyedeki piglenen boru kısımlarındaki değerlerden çok daha düşüktü. Bu nedenle manyetik alanı tümüyle elimine etmek için 70 A değerinde sadece altı sarım gerekiyordu (0,5 mT’nin altındaki ölçüm değerleri = 8 A/cm). Kaynak tutumu yakl. 1,3 mT değerinden itibaren olumsuz etkileniyordu. İndüklenen manyetik alanları uyarlamak için kaynak işlemine üç defa ara verildi. Burada akım adım adım yakl. 40 A’ya kadar düşürüldü.

 

İlk alın derzinin kaynağında mıknatıslanmanın giderilmesi sadece boru tarafında gerekliyken, ikinci kaynak ekinde – muhtemelen manyetik alanın ilk kaynak işleminin tamamlanmasından sonra kaymasından dolayı – hem valf tarafının (-4 mT) hem de boru tarafının (-12 ila -18 mT) kompanzasyonu gerekti. Bunun için boru tarafına altı sarım yerleştirildi. Manyetik alanlarının kutupları farklı olması nedeniyle boru tarafındaki elektrik kablosu valf tarafına aynı sarım yönünde üç sarımla uzatılarak devam ettirilebildi. Yakl. 80 A akım şiddeti ile kalan mıknatıslılık tümüyle kompanse edildi. Kök kaynağının tamamlanmasına kadar düzeltici müdahalelerde bulunmak için kaynak işlemi dört defa durduruldu. Son akım değeri yakl. 25 A idi. 

 

Pratik uygulamalar, Degauss 600 ile boru hattı imalatında onarım kaynaklarındaki mıknatıslılık probleminin güçlü manyetik alanlarda da çözülebileceğini gösterdi. Bunu için gerekli olan bileşenler kullanışlı, kompakt ve şantiye için uygundur. Kullanım çok kolaydır ve uzaktan kumanda sayesinde güç kaynağı şantiye çukurunun dışına da yerleştirilebilir.

 

Paylaş Tweet
202 kez okundu
GÜNCEL YAZILAR
Yüksek Frenkanslı İndüksiyon Kaynaği ile Üretilen Borularda Kaynak Kesitinin Şekillendirme Kabiliyetine Etkisi̇*
Bora Yıldız Bantboru San. ve Tic. A.Ş. GOSB 700. Sok. No: 712 Posta kodu: 41480 Gebze-Kocaeli/Türkiye byildiz@bantboru.com   * The Effect Of The Welding Section On The Formabili DEVAMI...
Wolfram-Oksit (W0₃) Metal Katkili İnce Filmlerin Üretim Teknikleri
1 İsmail ARABACI  2 Emin YAKAR 1 Makine Yük. Müh., Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, ismailarabaci39@gmail.com  2 Dr. Öğr. Üyesi, Çanakkale Onseki DEVAMI...
Akıllı Dökümhane Sistemleri
TekIn Oy info@tekin.fi, www.tekin.fi   Günümüzde ürün kimliklendirme ve veri giriş kabiliyeti ile, makine, ürün ve sistemlerin tedarik zinciri boyunc DEVAMI...
Krank Milleri Üzerindeki Eğimli Yağ Deliklerinin Üretimini Hızlandırma
Krank mili motorun kalbidir, yatay hareketi dönüş hareketine çevirir; aracın hareket etmesi onun sayesindedir. Krank milleri yapısal olarak karmaşık parçalardır, ancak binek ot DEVAMI...
Endüstriyel Temizlik İş Yerlerinin Daha İyi ve Daha Güvenli Olmasına Nasıl Katkıda Bulunur?
Diğer iş yerlerinde olduğu gibi, endüstriyel bir ortam da düzgün çalışılabilmesi için belirli bir düzeyde temizlik ve organizasyon gereklidir. Farklı endüstriler DEVAMI...
İşbirliği Projelerinin Yenilikçi Şirketlerin Performanslarına Katkısı
D. Cölle1, CG Aneziris2, F. Etienne1, MP Wiessler1 1EKW GmbH, Eisenberg, Almanya 2Seramik, Cam ve Yapı Malzemeleri Enstitüsü, TU Bergakademie Freiberg, Freiberg, Almanya Daniel.Coell DEVAMI...
Ekstrüzyon Kalıplarının Aşınma Dirençlerinin Isıl İşlem ve PVD Kaplama Metoduyla Arttırılması (Improvement of Wear Resistance of Extrusion Dies by Heat Treatment and PVD Coating Method)
M. Ümit BÜYÜKFIRAT, Cüneyt ARSLAN İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, Ayazağa, İstanbul umitbuyukfirat@hotmail.com, ar DEVAMI...
Kaynak Uygulamalarında Standardizasyon Süreci – WQTR, pWPS, WPS, WPQR İşlemleri --- Standardization Procedure on Welding Applications – WQTR, pWPS, WPS, WPQR Processes
Dr.–Müh. Onur BALKAN, Metalürji & Malzeme Müh. Dr.–Ing. Savaş YAVUZ, Metalürji & Malzeme Müh. TeknoLab, Teknoloji Laboratuvar Hiz. Ltd. Şti.   DEVAMI...
İnce Duvarlı Alüminyum Parçaları İşlemek için Daha İyi Bir Yol
Sandvik Coromant'ın M5F90 yüzey frezesi, otomotiv parçası üreticilerine önemli kazançlar sağlıyor.   Çapak, çentiklenme veya çizilme ol DEVAMI...
Otonom Mühendislik ile Döküm Maliyetini Minimuma İndirme
Üretim maliyetlerinin düşürülmesi dökümhaneler ve döküm alıcıları için her zaman temel hususlardan biridir. Yeni bir yolluk sistemi tasarlanırken ana hed DEVAMI...
DÖKÜM - ENDÜSTRİYEL ÇAĞDAN BU YANA EKONOMİK ŞEKİLLENDİRME SÜRECİ
Günlük yaşam artık döküm parçaları olmaksızın hayal edilemez. Kalıp döküm teknolojisi, 19. yüzyılın ortalarında gazetelerin ve kitapların endüstriyel bas DEVAMI...
ESR - ELEKTRO CURUF ERGİTME PROSESİ
    Metalurji sanayimize değerli yayınları ile uzun yıllar hizmet vermiş Metal Dünyası dergimizin 300. sayısında, aşağıda özel çelikler üretiminde kulla DEVAMI...
BİRİNCİL ALÜMİNYUM ÜRETİMİ “DEVRİMİN” AREFESİNDE
11 Mayıs 2018 sabahı sosyal medyada Kanada Başbakanı Justin Tredeau’nun bir paylaşımı göze çarptı: Alcoa, Rio Tinto, Apple ve Quebec yerel hükümeti binlerce Kanadalı&rsq DEVAMI...
YÜKSEK SICAKLIĞA DİRENÇLİ ALÜMİNYUM ALAŞIMI PİSTONLAR
Aykut DOĞAN(*)   Ekrem ALTUNCU  (*)Sakarya Universitesi Müh. Fak. Metalurji ve Mal. Müh. Böl., Esentepe Kampüsü, Sakarya/ Türkiye, 54187 Sakarya DEVAMI...
CaO-Al2O3-SiO2 (CAS) ESASLI PLAZMA SPREY KAPLAMALAR
“CaO-Al2O3-SiO2 (CAS) BASED COATINGS BY PLASMA SPRAYING”     Bahadır AYDIN1 ve Nil TOPLAN2  1İstanbul Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, DEVAMI...
KATMANLI İMALATIN HAVACILIK UYGULAMALARI VE SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ
Akın ODABAŞIa, Hülya KAFTELEN ODABAŞIb aFırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, 23119, Elazığ bFırat &Uu DEVAMI...
NEW APPROACHES AND DEVELOPMENTS IN ENGINEERING EDUCATION: THE 21ST CENTURY ENGINEERS
Ayşe Kılıça* and Yılmaz Taptıka aIstanbul Technical University, Chemical and Metallurgical Engineering Faculty,  Department of Metallurgical and Materials Engineering, Istanbul, DEVAMI...
ISO 6892-1 VE ASTM E8 ÇEKME DENEY STANDARTLARI ARASINDAKİ FARKLILIKLAR
Dr. Haldun DİZDAR, Doç. Dr. Bülent AYDEMİR, Cemal VATAN TÜBİTAK UME, Gebze-Kocaeli, Türkiye  e-mail: haldun.dizdar@tubitak.gov.tr, bulent.aydemir@tubitak.gov.tr, DEVAMI...
S700 MC TİPİ ÇELİKTE KAYNAK AĞIZ GEOMETRİSİNİN MEKANİK DAVRANIŞA ETKİSİ
Mustafa CAN1, Cenk KARAKURT1, Kıvanç TAŞKIN2 1Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, BİLECİK 2Anadolu Üniversitesi, İnşaat M&uum DEVAMI...
DEMİR ve ÇELİK ÜRETİMİNİN KISA BİR TARİHÇESİ
Demir ve çelik endüstrisi dünyanın en önemli ve geleneksel açıdan da en eski üretim sektörlerinden biridir. 3.000 yıl kadar önce demir insanların kü DEVAMI...
SÜPER DUPLEKS PASLANMAZ ÇELİKLE DAHA İYİ VE DÜŞÜK MALİYETLİ İŞLEME
ÖZET Makine ile işleme süreçlerinin karbon çeliklerden paslanmaz çeliklere geçilerek geliştirildiği bilinmektedir; ancak operatörler işleme hızlarını DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
Döküm Demir / Çelik Otomotiv Sanayi
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM