Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
ads
ads
SÜPER DUPLEKS PASLANMAZ ÇELİKLE DAHA İYİ VE DÜŞÜK MALİYETLİ İŞLEME

ÖZET

Makine ile işleme süreçlerinin karbon çeliklerden paslanmaz çeliklere geçilerek geliştirildiği bilinmektedir; ancak operatörler işleme hızlarını yavaşlatmayı ve bu değişikliği yaptıktan sonra alet ayarlarını değiştirmeyi gerekli bulmuştur. Ayrıca sık titreşim sesi, aletlerin zamklanması ve zayıf parçacık çatlamaları gibi bir dizi sorun da yaşadılar. Burada Rinaldo Brivio, Global Technical Marketing, Sandvik Materials Technology SAF 2507 ile maliyet ve yatırımlarını düşük seviyede tutarak operatörlerin atölyelerin verimliliğini, rekabet gücünü ve karlılığını nasıl artırabileceğini açıklıyor.
 

ABSTRACT
 
: It is known that machining processes are improved by switching from carbon steels to stainless steels, yet operators have found it necessary to slow down machining speeds and alter tool settings after making this change. They have also experienced a number of issues such as frequent vibration chatter, gumming of tools and poor chipbreaking. Here, Rinaldo Brivio, Global Technical Marketing, Sandvik Materials Technology, explains how, with Sandvik SAF 2507, operators can improve the productivity, competitiveness and profitability of workshops - while also keeping their costs and investments to a low level.
 
İşleme süreçlerinin karbon çeliğinden paslanmaz çeliğe geçilmesiyle geliştirildiği bilinmektedir, yine de operatörler bu değişiklikten sonra işleme hızlarını düşürme ve makineayarlarını değiştirme gereği duymuşlardır. Bununla birlikte operatörler sık titreşim sesi, makinelerde yapışma ve talaş kırılması gibi birçok sorunla karşılaşmışlardır.
 
Bu sorunlar paslanmaz çeliğe geçmekten dolayı değil, seçilen paslanmaz malzemesinin kalitesinin yetersiz olmasından kaynaklanmıştır. Bu nedenle çözüm, işleme için uygunluğu kanıtlanmış özelliklere sahip yüksek kaliteli paslanmaz çeliklerin belirlenmesinde yatmaktadır.   

Süper duplex paslanmaz çelikler
Karbon çeliğini işlemek, süper duplex paslanmaz çelikleri işlemekten genelde daha kolaydır, fakat süper duplex paslanmaz çeliklerin üstün mekanik özellikleri vardır. Bu çeliklere “süper duplex” sınıfı denilmesinin sebebi oyuk korozyonuna duplex paslanmaz çeliklerden daha dayanıklı olmalarıdır. 
 
Sandvik’in kendi imalatı olan süper duplex paslanmaz çelik Sandvik SAF 2507, kimyasal olarak dengeli bir metalürjiye sahiptir, bu da bu malzemeye yüksek mekanik mukamevet, düşük sertlik ve süneklik gibi işleme açısından avantajlı birçok özellik kazandırmaktadır. Nikel, krom, molibden, karbon ve nitrojen içeriği azaltılmış, sülfür, fosfor ve bakır içeriği arttırılmıştır.
 
Bu malzeme, denizden petrol ve gaz arama ve üretiminde, petrokimya ve kimyasal işleme için ısı eşanjörlerinde halihazırda kullanılmaktadır ve aynı zamanda hidrolik ve enstrümantasyon uygulamaları için de uygundur.
 
Bununla birlikte Sandvik, kendi ürününün kalitesini, önemli bir Avrupa çelik üreticisinin rakip süper duplex sınıfı ile karşılaştırarak göstermek istemiştir.  Her iki malzeme de, en son teknoloji ürünü bir Verimlilik Merkezi'nde ve İtalya'nın Milano kentinde bulunan laboratuvarda, 100 mm çaplı çubuk formunda, bir dizi işleme testine tabi tutulmuştur.  
 
Tesis, SandvikMaterialsTechnology’nin kardeş şirketi olan ve metal kesme endüstrisi için kesme uçları ve talaşlı imalat hizmetlerin araştırılması, geliştirilmesi ve tedarikinde küresel bir lider olan SandvikCoromant’ a aittir. SandvikCoromant, işleme alanında yaptığı yenilikler sayesinde 2012 yılında Forbes dergisinin "Dünyanın En Yenilikçi Şirketler" listesinde yer almıştır. 
 
Tornalama testleri
Resim 1’de görülebileceği üzere, SandvikCoromant’ın tesislerinde yürütülen testlerde, ilk olarak tek noktalı kesme aleti dönme eksenine paralel hareket ettirilirken çelik silindirik bir iş parçası işleme tezgahında yüksek hızda döndürülmüştür ve her bir süper duplex malzemenin tornalama özellikleri değerlendirmiştir. İş parçasının çapını belirtilen boyuta düşürmek için bu işlem genellikle harici olarak uygulanmaktadır. 

Süper duplex malzemeler, en uzun kesici uç ömrünü sağlayan kesme hızı ve besleme arasında optimize edilmiş bir denge bulmak için belirtilen uç  geometrisinde orta-kaba tipte işlemeye tabi tutulmuştur. İş parçaları, 0,3 mm/devir hızında beslenmiştir ve 2 ve 3 mm’lik bir derinliğe kadar dakikada 60 ila 125 metre (m/dk) arasında kesme hızlarına tabi tutulmuştur. 
İşleme, istenen yüzey aşınmasına (0,3 mm) ulaşılana kadar ya da ana veya ikincil kesme kenarda kenar kırılması, plastik deformasyon, parçalanma, plastik deformasyon veya kesme kenarında 0,5 mm/devir’e eşit veya büyük çentik aşınması gibi önemli aşınma belirtileri fark edilene kadar devam ettirilmiştir.  
 
Yapılan görsel incelemelede göre, en düşük (60 m/dak) ve en yüksek (125 m/dak) kesme hızlarında yapılan işlemeden sonra rakip üreticinin süper duplexin de kayda değer aşınma belirtilerine rastlanırken Sandvik malzemesinde kesici uç ömrünün gözle görünür oranda daha  uzun olduğu tespit edilmiştir. Her bir malzemenin performansı 80 ila 100 m/dakika arasındaki orta hızlarda benzerdi. Şekil 1 sonuçları ortaya koymaktadır.
 
Talaş formasyonu
En iyi işlenebilir çelik, kolayca talaş oluşturacak kadar yumuşak fakat bu talaşın kırılıp ayrılacağı kadar kırılgan olmalıdır. 
 
Bu nedenle, ikinci tur testler,kesme derinliğinin ve beslemenin, 100 mm ve 40 mm'lik parçacık çaplarındaki her bir süper duplex malzeme üzerindeki etkilerini değerlendirmek için talaş formasyonunda odaklanmıştır. Her iki sınıf da, daha önce olduğu gibi aynı işleme tezgahını kullanarak, 70 m/dakika ve 90 m/dak kesme hızlarında işlenmiştir.
 
Sandvik SAF 2507'den her iki işleme hızında da rakip süper duplex malzemeye kıyasla daha yüksek miktarda talaş çıkarılmıştır. Bu, Sandvik sınıfının, daha uzun alet ömrü için üstün işlenebilirlik ve olumlu özellikler sunduğunu gösterir.
 
Delik delme testleri
Bir sonraki test aşamasında, her malzemeye 257 delik delinerek, tornalama işlemi için değerlendirilmiş aynı çubuk grubundan alınan 60 mm uzunluğunda kesilmiş çeşitli diskler içine yerleştirilmiştir. Delikler kesme işleminin düzgün olmasını sağlamak için çapın üç katına,26 mm derinliğe kadar ve çubuk eksenine paralel delinmiştir.
 
Daha sonrasında, sert sinterlenmiş karbür matkapta (SandvikCoromant tarafından üretilmiş olan) gözle görünen aşınma belirtileri olup olmadığı kontrol edilmiştir. Matkap aşınma limitini aşmadan rakibin süper duplexine sadece 135 delik açılmışken, Sandvik SAF 2507'ye ise 168 delik açılmıştır. 
 
Ek olarak, 80 delik açıldıktan sonra her sınıftan çıkarılan talaşlar gözle kontrol edilmiştir. Sandvik 2057’nin talaşları, delme sırasında daha az güç tüketimi gerektiren daha üstün özellikleri sergilemiştir. 
 
İleri analiz ve kalın etli boru
Elbette ki maliyet, işleme için yeni malzemelerin seçiminde temel unsur olmaya devam etmektedir. Sandvik’in uzmanları, hem Sandvik SAF 2507 hem de rakip malzeme için çeşitli verileri (alet maliyeti, uç maliyetimaliyeti ve toplam çevrim süresi dahil olmak üzere) hesaplayan SandvikCoromant’ın Productivity Analyzer (Verimlilik Analizi) yazılımını kullanmıştır. 
 
Yapılan analiz sonucunda Sandvik SAF 2507’nin iş parçası başına 6.62 Euro (€/parça) tasarruf sağlayabildiği ve ayrıca verimliliği %20 arttırabildiği bulunmuştur. Sonuçlar Tablo 1’de gösterilmektedir.
 

 

Paylaş Tweet Paylaş
4541 kez okundu
GÜNCEL YAZILAR
Sert Krom ve Oksit Kaplamanın Namlu Performansına Etkisi*
Özge Alkılınç*, S.Osman Yılmaz**, Mustafa Aksoy*** *AKKAR AR-GE Merkezi Müdürü,  ** Prof. Dr., Namık Kemal Üniv. Öğr. Üyesi,   *** AKKAR AR-GE, Pr DEVAMI...
Yassı Ürün Haddelemede Şerit Malzeme Profil ve Kalınlık Kontrol Teknikleri
Kemal ERKUT1 Elektrik Kontrol & Otomasyon Müh. 1e-posta: kemalerkut@gmail.com *Flat Strip Material Profile and Thickness Control Techniques   ÖZET Ferro (çelik) DEVAMI...
Demir Çelik Fiyatları Düşer Mi?
Niye arttığından başlanmak lazım. Yaklaşık onar yıllık periyotlarla şiddetli krizler etkiler demir çelik sektörünü ve hemen her kriz öncesi fiyatlar şişer, krizde d&uum DEVAMI...
Karbon-Kükürt Analizi — Kullanım Alanları, Çalışma Prensibi ve Uygulama Prosedürü
Dr. Öğr. Üyesi Onur BALKAN1, Dr.-Ing. Savaş YAVUZ2 1- Kapadokya Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu, Uçak Gövde ve Motor Bakımı Bölümü, 50420 DEVAMI...
3 büyük Türk Firması, Birleşerek Alpha Metalurji Markasını Yarattı
Türkiye, elektrikli otomobil, savunma sanayi, beyaz eşya, havacılık sanayi gibi alanlarda dünya ile rekabet edebilecek konuma doğru ilerlerken; bu sektörlerde kullanılan malzemeleri DEVAMI...
Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Döküm Prosesinde Hata Türleri ve Olası Nedenleri Analizi ve Pompa Sektöründe Kullanılan Örnek Bir Parçadaki Hatalar ve Önlemleri*
Kamil Can İŞTAR, Sercan ŞAHİN, M.Emir YILDIRIM, Mehmet UYGUN kamilcanistar@kormetal.com, sercansahin@kormetal.com, emiryildirim@kormetal.com, mehmetuygun@kormetal.com Kormetal San. Ve Tic. A.Ş., Arg DEVAMI...
Metal Enjeksiyona Pandemi Aşısı Büyüme Sağlıyor
Global gelişmeler, Türkiye’yi metal enjeksiyonda gelişmeye ve sıçramaya zorluyor. Daha çok proje, daha büyük parçalar, daha teknik kalıplar… Yeni s DEVAMI...
Bükme Prosesi Modeli ve Ardışık Tekrarlı Makina Tasarımı
Genel Müdür Sinan KILIÇ*, Dr. Öğretim Üyesi Fatih ALEMDAR** Mak. Müh. Süleyman KILIÇ*,  Metal. ve Malz. Müh.Serra KILIÇ*  Mak. Mü DEVAMI...
Yüksek Basınçlı Dökümde Proje Yönetimi ve Örnek Aydınlatma Parçası Üzerinde Proje Yönetimin Uygulanması*
Yazar: Tolga Özbey, Murat Demirhan, Dr. Gökhan Başman tolgaozbey@kormetal.com, muratdemirhan@kormetal.com, gokhanbasman@kormetal.com  Kormetal San. ve Tic. A.Ş., Arge Merkezi Müd DEVAMI...
Döküm Kumu ve Atık Döküm Kumundan Silika Esaslı Aerojel Toz Eldesi*
Yazar: Ahmet Emre ÇİMEN ve Nil TOPLAN Sakarya Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği   *Silica Based Aerojel Powder Production&nb DEVAMI...
Alüminyum İşlemede İyileştirmeler
Birden fazla takımdan ziyade tek bir frezeleme takımı ile alüminyum parçalarda işleme uygulaması gelişiyor.    Otomotiv sanayi ağırlık ikilemiyle karşı karşıya kalıyor. DEVAMI...
Metal Sanayi Çevreye Zarar Vermiyor
Yazar: Nicole Kareta   Egzoz düzenlemelerinden ve uçan vergilerden plastik torbaların yasaklanmasına kadar - çevre korumanın yönü siyasete ve topluma geldi. DEVAMI...
Yapısal Alüminyum Parçalar İçin Yüksek Basınçlı Dökümünde Gerekli Olan Kalıp Malzemesinin Temel Özellikleri*
Yazar: S. Sivertsen, R. Oliver, K. Anantha, G. Maistro, Uddeholms AB, Sweden Çeviri: Met. Müh. İmge Akar, Uddeholm Türkiye   *Key properties of die material needed for str DEVAMI...
Farklı Oranlarda Sic Takviyesinin Sıcak Pres ile Üretilen Magnezyum Matrisli Kompozitlerin Sertlik ve Aşınma Özelliklerine Etkisi*
Beyza BİÇER(a,b)  Muzaffer ZEREN(a)  (a) Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü (b) Ferro Dök&uu DEVAMI...
Sert Lehimlemede Standardizasyon Süreci — BQTC, pBPS, BPS ve BPAR İşlemleri*
Dr.–Müh. Onur BALKAN Dr.- Ing. Savaş YAVUZ TEKNOLAB®, Teknoloji Laboratuvar Hiz. Ltd. Şti.   *Standardization Procedure on Brazing — BQTC, pBPS, BPS, and BPAR Pr DEVAMI...
PMT vs CMOS: Metal Analiz Dedektör Teknolojilerinde Paradigma Değişimi
Yazan: Spectro Çeviren: Bes Mühendislik   1. Giriş Metal numunelerin analizi, her zaman kolay değildir. Zorlayıcı örnekler genellikle büyük dökümh DEVAMI...
3-Boyutlu Katmanlı İmalat ve Otomotiv Uygulamaları*
Şüheda ÖZEL, Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Muzaffer ZEREN, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği B&o DEVAMI...
2020 Yılı ve Sonrasında Gerçekleştirilecek Tahliyeler için Binaları Nasıl Hazırlayabiliriz?
Yılmaz Özcan  Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü   Herhangi bir binanın tahliyesindeki temel hedef insanları korumaktadır. Bina içinde kişiler DEVAMI...
Pozitif Malzeme Tanımlamada Potansiyel Bir Yenilik —Lazer—Optik Emisyon Spektrometre Teknolojisi*
Dr.–Müh. Onur BALKAN, Metalürji & Malzeme Müh. Dr.- Ing. Savaş YAVUZ TEKNOLAB®, Teknoloji Laboratuvar Hiz. Ltd. Şti.   *A Novel Potential Technique for Po DEVAMI...
Preparation of Silica Aerogel by Ambient Pressure Drying Process using Perlite and Quartz*
Nazan Saraç Çoban, Nil Toplan Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği *Perlit ve Kuvars Kullanılarak Atmosfer Basıncında Kurutma ile Silika Aerojel Sentezi DEVAMI...
Pozitif Malzeme Tanımlama Spektrometreleri*
Dr.–Müh. Onur BALKAN, Metalürji & Malzeme Müh. Dr.–Ing. Savaş YAVUZ - Metalürji Yük.Müh. TEKNOLAB®, Teknoloji Laboratuvar Hiz. Ltd. Şti. &nbs DEVAMI...
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM